ROMO ZEROWATT 0642.1R - topení/termostat

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
radovanhlavacek
Příspěvky: 413
Registrován: 08 kvě 2007, 02:00

ROMO ZEROWATT 0642.1R - topení/termostat

#1 Příspěvek od radovanhlavacek »

Zdravím vás pánové. Prosím o radu. Tchýní se rozbila 18 let stará automatka ZEROWATT 0642.1R. Resp. měla přerušené topné těleso. Což jsem zjistil měřením ohmmetrem na vývodech topného tělíska... Tam mám vcelku jasno..
Jsou tam ještě dva termostaty jeden bimetalový pevný a jeden kapilárový.
Lze poznat, zda jsou při pokojové teplotě v pořádku?
1) bimetalový termostat - označení nevím. Při pokojové teplotě na jeho vývodech nenaměřím žádný odpor. Je to v pořádku? Připadá mi, že by při pokojové teplotě měl být sepnutý a při vyšší teplotě by měl rozepnout.

2) kapilárový termostat TL 3025, tří vývodový. Při pokojové teplotě má spojené kontakty 1-C. Kontakt 2 nevede ani s jedním vývodem. Ani otáčením hřídelky termostatu se při pokojové teplotě nic nemění. Je toto správně? Tento termostat není původní, je před pár lety vyměněný.

Schéma pračky sem si stáhl... Ale, že bych z něj byl úplně moudrej.. nemohu říci. Exaktně by to šlo samozřejmě změřit pomocí nalití horké vody, resp. ohřát stěnu pračky horkovzdušnou pistolí....
Máte chlapy prosím vás nějaký jednodušší fígl, jak poznat zda jsou termostaty OK?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Nemám , ale proč jsi sem to schema nedal ? Jinak při třech vývodech z termostatu ani jiný stav být nemůže , pokud je tam přepínací kontakt .

Uživatelský avatar
radovanhlavacek
Příspěvky: 413
Registrován: 08 kvě 2007, 02:00

#3 Příspěvek od radovanhlavacek »

Tak mi to dnes nedalo a snažil sem se provést alespoň trošku exaktnější zjištění fce obou termostatů.
Začnu s tím druhým, tedy kapalinovým. Vzal sem horkovzdušnou pistoli a ohřál pecku termostatu přes buben cca na 50 st, pocitově (nemám IR termostat prozatím). Kontakty termostatu cvakaly a dle ohmetru přepínaly...čili tady to bude OK.
Ten první uváděný, tedy bimetalový, zřejmě funguje i jako 16A pojistka, dle popisků na plastovém deklu (foto se nepodařilo). Odklopil sem víčko termostatu a zjistil, že jsou opálené kontakty. Po vyčistění byl spínací kontakt termostatu dle ohmetru průchozí.... Teplotní funkci jsem již nezkoušel
Zavolal sem tchýni, že bude zřejmě stačit jen vyměnit topná spirála, čili cca 400,-. Tchýně mi sdělila, že se jí to do 18ti leté pračky nechce vrážet a zřejmě si koupí novou... S velkou pravděpodobností nebudu zde moci sdělit, jak oprava dopadla...

Schéma viz. obrázek.. Snad to někomu pomůže. Našel sem to na elektrotanya.com . Zvýrazněno je to co si myslím, že jsou mé zájmové komponenty. RL tipuju na topnou spirálu, TR jako kapalinový termostat a TC jako bimetalový termostat. Oproti schématu jsou na této pračce kontakty kapalinového termostatu 1 a 2 prohozeny, ale elektricky to sedí. Ono to asi jinak nejde, neb by pračka neohřívala správně...
Děkuji za pozornost... a klidně je možné toto téma uzavříti....
Přílohy
Výstřižek.JPG
(57.05 KiB) Staženo 114 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Pokud není ta pračka ohnilá , tak by jsi ji měl sdělit , že páchá chybu . Žádná , kterou nyní koupí , tolik nevydrží a až bude za tři roky kupovat desku za tři litry se zárukou 6 měsíců , tak se rozklepe .... Tedy pokud nemá na Miele .

Uživatelský avatar
radovanhlavacek
Příspěvky: 413
Registrován: 08 kvě 2007, 02:00

#5 Příspěvek od radovanhlavacek »

Ano říkal sem ji, že bych do pračky ještě topení vrazil... 400,- není moc.

Apropo, jak jsou na tom pračky BEKO v porovnání s BOSCH?

Kupříkladu:
https://www.onlineshop.cz/velke-elektro ... 8819P.html

https://www.onlineshop.cz/velke-elektro ... 0782P.html

BEKO nemá AQUASTOP hadici. V mé rodině jsme byli vždy s BOSCHkami spokojeni. Nejstarší pračku máme 13 let a nejmladší 5 let. Vše bez problémů.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Přesně tak, zachovat!!! My máme Zerowatku možná ještě dýl a až na nedávnou příhodu http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... highlight= a výměnu manžety a urvanýho dveřního zámku ji nikdy nic nebylo.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Rostav
Příspěvky: 469
Registrován: 06 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

#7 Příspěvek od Rostav »

radovanhlavacek odkud jsi. Něco by se tady určitě našlo. Možná i ten bimetál. Pokud to neteklo, je to škoda vyhazovat.

Uživatelský avatar
radovanhlavacek
Příspěvky: 413
Registrován: 08 kvě 2007, 02:00

#8 Příspěvek od radovanhlavacek »

Jsem od Pardubic... Tchýňákům jsem včera vyřídil zde nabité rady, ale zatím jsou nakloněni k nové pračce.... Děkuji za ochotu.. Tak, beru to jako výcvik elektropřemýšlení.. i to je dobré.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“