Ventilátor do koupelny

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rysTR
Příspěvky: 171
Registrován: 13 led 2011, 01:00
Bydliště: Třebíč

Ventilátor do koupelny

#1 Příspěvek od rysTR »

Dcera má vkoupelně ventilátor Dospel Polo 4 průměr 100 230V50Hz 15W IP X4 serie 740826/15490
Má to vepředu také malé žaluzie, které se po zapnutí spínačem otevřou a ventilátor se roztočí.
Bohužel ty žaluzie pracují jak mají, ale ventilátor se točí jen pomalu.Když jej přibrzdím, začne to v něm bzučet, jak když přibrzdíte motorek. Po uplynutí nějaké doby se to celé zase vypne a žaluzie se sklopí.
Nemáte náhodou někdo schema, nebo můžete poradit, zda to jde opravit a jak?
Díky předem za každou radu, kromě té, abych jej vyhodil a koupil nový. Myslím si, že na to je snad ještě čas.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Podla mna sa tam nema co pokazit, len motor...

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#3 Příspěvek od monterjirka »

Možná byste se divili jak malý "mechanický výkon" má takový ventilátor při malých otáčkách. Někdy stačí vyschlé ložisko s těžším chodem a otáčky nechtějí jít nahoru. Najít kam, stříknout "Kontox" nebo silikonový olej a "zázrak je tu".

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#4 Příspěvek od frantajetel11 »

Taky může bejt na hřídelce namotanej nějakej nacucnutej bordel. Každopádně bych ten větrák vyndal ven a vyzkoušel.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

A případně ložiska namazal olejem, pokud tedy nejsou vyběhnutá na zemědělské vůle a ne nějakým kontoxem či wd40, to nejsou mazadla a tudíž problém nijak nevyřeší, za chvíli by se to zase netočilo.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

Rozborka, očista a sborka motorku a promazání olejem, nejlépe kapilárním. WD-čko používat pouze jako čistidlo (nastříkat na hřídel a vyleštit hadříkem)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Ak je tam rovnake klzne lozisko ako v PC ventilatoroch, tak tie mazem motorovym olejom.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

Ja mam ve firme takovy teplovzdusny vetrak, je tam kluzne lozisko. Zhruba jednou za rok to musim rozdelat a hridelku maznout protoze se prestane tocit. Je uplne jedno jestli jsem to namazal obycejnym motorovym olejem, nebo specialnim vysokoteplotnim tukem ktery stoji 25.000,-/kg
Vydrzelo to +- stejne.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od Zaky »

Ona v ložiskách ventilátoru taky žádná vysoká teplota nebude, proto není potřeba používat žádné vysokoteplotní oleje. Ložiska mažu olejem, co s ním mažu ložiska vřetena soustruhu, je to přímo nějaký olej na kluzná ložiska. Ale bez obav bych použil i běžný motorový olej. Ono to po namazání zase něco vydrží. Někdy bývají kluzná ložiska dvě a mezi nimi dutina, v níž může být filc. V tom případě je dobré vytáhnout hřídelku a filc nasytit olejem, je tam pak zásoba na mazání delší čas. Pokud je ale hřídelka vertikálně, stejně se pak horní ložisko z toho filcu moc nenamaže.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#10 Příspěvek od MetalGod »

Olej nevydrží tolik, co vazelína - mám dobrý zkušenosti s A00 - to je něco, co připomíná asfalt, má konzistenci medu a je nadmíru viskózní (táhne se jak sopl). Používá se právě na kluzný uložení, i když větších rozměrů a zátěží.
V případě potřeby, kdyby se Ti to zdálo bejt až moc hustý, stačí přimíchat menší množství motorovýho minerálního oleje..
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
rysTR
Příspěvky: 171
Registrován: 13 led 2011, 01:00
Bydliště: Třebíč

#11 Příspěvek od rysTR »

Ventilátor jsem demontoval a jsou tam chráněná ložiska, která jsem promazal.Točí se lehce rukou, ale při zapojení proudu je tam cítit , že se rotor snaží roztoči, ale nejde to .Zkusil jsem proměřit malý asi tranzistor Má označení 0103 MA WJ 88 a na pacičkách nejde vůbec signál zkoučečky -při vypnutí.Mám diodovou zkoušečku s červenou azelenou diodou.Úplně mě to připadá jako bez jakéhokoliv odporu.
Přílohy
větrák3.jpg
(72.38 KiB) Staženo 119 x
větrák 2.jpg
(81.68 KiB) Staženo 107 x
větrák 1.jpg
(81.68 KiB) Staženo 142 x

Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#12 Příspěvek od MATYCH »

je to s doběhem,vadný asi triak,vyzkoušet napřímo

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#13 Příspěvek od Artaban001 »

Tak najdi vývody od motoru a přiveď na ně přímo 230V, když je odpojíš od desky. Ta elektronika bude jako časovač nejspíš. A ten tranzistor jak píšeš bude nejspíš triak, který diodovou zkoušečkou nepoznáš. A zkontroloval bych ten kondenzátor, přes který se napájí ta elektronika, stačí jej změřit "kapacitoměrem". Měl by to být ten kondenzátor nejčastěji ve tvaru kostky a s označením "X2" na pouzdře (Kapacita tak odhadem 68n až 100nF), což je bezpečnostní třída, kdy se po průrazu poškozená část na svitku toho kondenzátoru odpaří a kondenzátor funguje dál, akorát z nižší kapacitou. A tak se to děje do doby, kdy už jeho kapacita nestíhá propouštět dostatečný proud pro funkci časovače.
Naposledy upravil(a) Artaban001 dne 08 říj 2016, 14:21, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Skus pripojit motor priamo na 230V - ak to bude OK, tak opravit tu elektroniku. Ak nie, tak vyhodit.

Uživatelský avatar
rysTR
Příspěvky: 171
Registrován: 13 led 2011, 01:00
Bydliště: Třebíč

#15 Příspěvek od rysTR »

Tak jsem to propojil přímo na větrák a frčí jak divoký.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“