Jaký rozhlas vlastně přijímat?

Vše, co se týká digitálního vysílání rozhlasu

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

Jaký rozhlas vlastně přijímat?

#1 Příspěvek od padik »

Nějak si moc nemohu vybrat mezi našimi FM stanicemi ohledně zvuku. (a reklam). "Objevil" jsem pro sebe stanice vysílající na levných DVBT set top boxech , ale nedokážu posoudit, jak by se digitálně kvalitativně daly srovnat s digitálním vysíláním na DAB+ tuneru (nemám signál). Zkouším poslouchat stanici JAZZ přes nf zesilovač a zdá se mi, že zvuk nic moc. Díky.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#2 Příspěvek od TAKJAN »

No, naladíš to na TV, že. Podívej se do info a tam bude datový tok a další údaje. Kvalita by neměla být zas tak hrozná, víc než 128kbps určitě.

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#3 Příspěvek od dred »

minule som akurát triedil rozhlasové stanice vysielané cez satelit (skylink)
kvalita je na niektorých ako z telefónneho slúchadla.Tie čo sú na tom lepšie púšťajú aj pesničky pomedzi reklamy :guns:

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#4 Příspěvek od kokun »

ČESKÝ ROZHLAS VSTOUPÍ DO DVB-T2 ZÁROVEŇ S ČESKOU TELEVIZÍ, NIKOLI AŽ PŘÍŠTÍ ROK
Nikoli jen s programy České televize, ale také se stanicemi Českého rozhlasu odstartuje příští týden veřejnoprávní přechodová síť DVB-T2 pro pozemní digitální televizní vysílání nové generace. Od čtvrtka 29. března tak budou pro 98,7 procenta obyvatel České republiky pozemní cestou v DVB-T2 dostupné nejen všechny programy ČT V HD kvalitě, ale také osm stanic veřejnoprávního rozhlasu. ...
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Paradoxní je, že stejný pořad můžu poslouchat na DVB-T (zpravidla nejvyšší tatový tok), DAB i analogově v FM, pokud jde o ČRo, pak do všech těchto přenosových cest jde modulace přes optimod korigující úroveň tak, aby v klouzavé minutě na FM nepřestoupil MPX-power u nás přísně hlídanou úroveň 0 dBr. I když v digitálním přenosu by to šlo ošetřit jinak, používá se stejný signál. Sice už se polepšili, ty hupance hlasitosti byly ještě loni touto dobou dost nepříjemné, zvláště u starších záznamů a předtočených pořadů, ale stále to bývá slyšet.
Jen na internetu v audioarchivu ČRo se objevují tytéž pořady bez optimodu, zato s výrazně nižším datovým tokem.
Nezbude ti, než vyzkoušet dostupné stanice ve více formátech a vybrat si cestu podle toho, jak se ti ten který zvuk bude líbit.
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Hubert_79 »

Tak obecně asi není rádio nějaké hifi, aby se posluchač kochal jemnými nuancemi ve zvuku, že... :lol:
Stačí ale naladit třeba Evropu 2 (popové blitky a rádoby zábavná šou) a to má na lepším rádiu (Sony ST-SB920QS s venkovní anténou a zes TA-F570ES) zvuk jak přebuzeně nahraná kazeta. Ostatní stanice podobného formátu (City, Fajn, Expres...) hrají podobně. Naštěstí to nemusím poslouchat.
Poslouchám Radio 1 a to má subjektivně zvuk dobrý; mám taky asi 4 km od vysílače (má 5 kW).
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

#7 Příspěvek od padik »

Aktuálně jsem si pustil Jazz na DAB+. Mám adapter firmy Technisat. Tak to nějak hrálo, jako když pilkou na železo řežete plechovku napůl. Zkusil jsem stanici Region, bylo to lepší. Asi chápu, že ten jazz je ostřejší. Datový tok 62 Kbps v AAC. Signál z anteny na 100%. Tak nevím-že by až tak nepřijatelná komprese? Na dospělých bednách hrůza. (nemáte někdo pořádný DAB+ tuner?)

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Lukas-Peca »

Český rozhlas hraje na DAB asi tak, jako bys na zesíku otočil korekce basů i výšek doprava, a navíc jsou výšky úplně roztrhané, jako by v každém kanále byla jiná fázová chyba. Nedá se to poslouchat. Mám taky tuner Technisat, tam je to trochu snesitelnější, ale v autech s DAB autorádiem (kodiaq a tucson) se to opravdu nedá. Na FM je vše v pořádku.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#9 Příspěvek od ransom »

Cro jazz beru pouze jako inspiraci co si mám poslechnout jinde. Dramaturgie dobrá, stream prohnaný optimodem vytočeným za roh.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Lukas-Peca píše: v autech s DAB autorádiem (kodiaq a tucson) se to opravdu nedá. Na FM je vše v pořádku.
Jó, "pokrok" nezastavíš. :roll:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od hafca »

Jaký máte názor na internetová rádia? Spáchal jsem si na doma takové rádio s ESP 32 a k tomu Shield VS1053B. Adresy stanic jsem nahledal na http://fmstream.org/index.php?c=CZE, kde se dá i vybrat "kvalita" streamu. Pro vybíravé jsou tam stanice z celého světa, což na FM nebo DAB není.
Na běžnou zvukovou kulisu mi to přijde docela poslouchatelné. Ale je možné, že na poslouchatelnosti se podílí i moje staré uši. :D
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

Jak píše Lukáš, a potvrdili mi to i technici v Českém rozhlase, optimodem zpracovaný signál jde do vysílání, ať už v analogové FM, tak do DVB-T i DAB+, v nichž se o další zhoršení postará použitý kodek ve vztahu k přenosové rychlosti. Nejméně "upravovaný" signál má být na internetu, kde se nesleduje MPX POWER.
Ombudsman ČRo k tomu píše:Problematika zpracování signálu pro VKV FM je poměrně rozsáhlá. Zdaleka už neplatí, že jediným směrodatným parametrem pro dodržování vysílacích norem je frekvenční zdvih, který nesmí být větší než 75 kHz. Momentálně je hlavním parametrem MPX POWER - který nesmí být větší než 0 dBr. Toto omezení nás dokonce omezuje tak, že nemůžeme naplno využívat celý VKV FM kanál, v praxi jej můžeme použít pouze asi do 63 kHz kmitočtového zdvihu. Toto omezení platí od roku 2013. Problematika nastavení modulačních procesorů je velice rozsáhlá (ač by se to nezdálo, protože je to pouze zařízení, na jehož vstupu je zvukový signál a na výstupu taktéž). Obávám se, že detailní vysvětlení je nad rámec mailové komunikace.

Od techniků mám k tomu i podrobnější údaje, ale to bylo dlouhé slohové cvičení, které by většina z vás asi nedočetla do konce.
Fakt je, že týž pořad ČRo z internetového archivu zní nepřeslechnutelně jinak, než z jakéhokoli pozemního vysílání.
A proč i v terrestrickém digitálu se vysílá úrovňově "stlačený" signál? Podle časového posunu totiž některé FM vysílače využívají zvuk DVB-T jako zdroj modulace, s předupraveným signálem ale nehrozí překročení tvrdě hlídané hodnoty MPX POWER, kterou by při plné dynamice musela modulace překračovat velmi často.
Ale i o tom jsme se tu už kdysi bavili (v listopadu 2016)

Odpovědět

Zpět na „Digitální rozhlas“