Nokia 3110 (NHE-8) - nabijanie

Vše, co se týká mobilních telefonů, GSM bran, mobilních datových připojení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

Nokia 3110 (NHE-8) - nabijanie

#1 Příspěvek od rnbw »

Nasiel som v el. odpade Nokiu 3110 (NHE-8) aj s velkou bateriou (neoriginalnou). Nemam vsak nabijacku - 3,7V od novsich Nokii nepasuje - sem musi ist mensi konektor (pretoze bateria je NiMH 6V). Asi by pasovala nabijacka od NMT Nokii, ale tu uz nemam, pred casom som ju aj s NMT mobilmi predal jednemu zberatelovi.

Ked som to skusal s lab. zdrojom, tak mobil pipne, ale indikacia nabijania sa nezobrazi a neberie to takmer ziadny prud. Ked sa ju snazim zapnut, tak na displeji obcas nieco preblikne, raz sa dokonca na moment rozsvietili vsetky segmenty.

Bateria prekvapivo nevyzera byt vadna, ked ju pripojim priamo na zdroj, tak prud berie a napatie vyzera rozumne.

Ma to ist nabijat zdrojom napatia alebo si mobil nejako kontroluje, ci je to skutocne nabijacka? Videl som totiz jednu staru Nokiu, ktora s jednou nabijackou nabijala a s druhou nie (obe original, rovnaky typ) - len svietila ikonka baterie, ale stlpec ziadny. Pritom ina Nokia fungovala s oboma nabijackami...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Na tyhle starší typy Nokií měly nabíječky kolem 7V naprázdno. Baterie se dávala původně NiCd - 4 články v packu, pozdější verze byly v provedení NiMH (taky 4 články). Mám jich určitě "odloženejch" ještě několik včetně originálního konektoru na káblu (tuším měl něco kolem 3,5mm v průměru, plus na vnitřní dutince), kdybys měl cestu kolem, určo bych našel nějakou "pro mne postradatelnou". Stejný nabíječky používaly Nokie počínaje typama 3110 přes všecky 32xx a 33xx až po 51xx a 61xx. Pozdější nabíječky/telefony Nokia mají tenoučkej souosej konektor o průměru jen asi 1,5mm - včetně starý symbianový Nokie 500, která už ale uměla nabíjet i přes microUSB konektor umístěnej hned vedle ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Praveze sem nepasuje klasicky "hruby" konektor Nokia. Ten je urceny pre novsie typy, kde je bateria NiMH alebo Li-ion 3,6V - napr. 5110.

[edit]
Patri k tomu ACH-6E - 10V/740mA.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Bateriu som nabil na zdroji, medzitym som to komplet rozobral a vycistil, bolo to hrozne zasvinene. Vypinac trochu zoxidovany, na klavesnici trochu tiez, ale inak vsetko vyzera OK. Antena chyba, ale v Avelmaku ju maju za 10 centov :D

Zjavne tam je nejaka zavada - pri pokuse o zapnutie prebliknu vsetky segmenty displeja a to je vsetko. Ked pripojim 10V z lab. zdroja, tak pipne a nic viac.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od Michal22 »

Musíš zapojit všechny čtyři vývody na telefonu, když to chceš napájet ze zdroje. Mimo plus a mínus tam máš ještě BSI a BTEMP. Odměř obojí na baterii ohmetrem proti mínusu (BTEMP bývá 47kΩ, BSI tady nevím). Udělej si káblíky s příslušnými odpory a zapoj je proti zemi. Pak by to mělo fungovat.

3110 někde mám, můžu zkusit odměřit. Ale musím ji najít 8O
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Jeden ma proti minusu 51K, druhy ukazuje jednym smerom nekonecno, opacnym 60-70M. Ze by bola bateria vadna? Nieco v nej hrka.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od Michal22 »

Jestli tu 3110 mám, tak u máti na baráku. Odpoledne tam mám jet, tak zkusím poměřit. Snad nezapomenu.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Dakujem.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od Michal22 »

Tak jsem ji našel, ale baterka je tam neoriginální. Tak snad to zapojili stejně, když to s ní fungovalo.
Naměřil jsem toto- vedle GND má proti ní 56kΩ. Ten, co je vedle plusu, má proti GND 7,5kΩ.

Jinak pokud máš správný konektor, tak si na zdroji nastav těch 10V, proudové omezení tak na 600-700mA, mělo by to nabíjet.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Dakujem za premeranie.
Bateriu som rozobral. Podla ocakavania tam je 5 clankov NiMH (velkost AAA), uz maju pri + biely krystalicky sajrajt...

Kontakt pri GND je pripojeny cez nejaku divnu diodu (nema oznaceny ani jeden koniec a na diodovy test nereaguje) na GND.

Kontakt pri + ma byt cez 10K odpor pripojeny na GND, ale bol tam asi studenak a ten odpor je odpadnuty.

[edit]
Odpor som prispajkoval a telefon nabehol, je to vsetko po madarsky :D A zjavne blokovane na Orange.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Zmenu jazyka som nasiel a odblokovanie som vyriesil vygenerovanim kodu na: http://www.deblokgsm.com/server/nokiacalc-us.php

Verzia firmware (*#3110*) je 8.32. Vraj existuje 8.50, ale neviem ju nikde zohnat.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od Michal22 »

Hm, dobrý. Já vůbec netušil, že existuje kalkulátor i pro tyto staré modely. Co mám v PC, tak umí až DCT3.
Když jsem v roce 2001 začínal opravovat mobily, tak jsem DCT2 telefony potkal už jen párkrát, donesli je spíš fandové, kteří chtěli starý stroj udržet při životě. Vybavuji si 3110, 8110, 8810, 9000...
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Doteraz som nemal DCT2 Nokiu v rukach.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od Michal22 »

Jak jsem dnes procházel tu bednu se starými mobily, tak jsem i tu 8110 měl v rukách.
A jsou tam i další poklady :D
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Tak uz mam aj antenu, nabijacku a konektor.

Ako sa to da flashovat? Na DCT3 mam sadu kablov na LPT, funguje to s programom Rolis alebo kNok. Ale na DCT2 neviem nic najst...

Odpovědět

Zpět na „GSM / CDMA / LTE technika a telefony“