Problém topení.

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

Problém topení.

#1 Příspěvek od TAKJAN »

Když jsem se konečně dokopal k tomu vyměnit ventily u radiátorů za termostatické, zjistil jsem zásadní problém. (Předtím jsem to řídil různě, něco jako ekviterm ale taky ručně). S termostatickým ventilem je problém, že sice drží 22℃, ale to není ono. Radiátor úplně zavře a tepelná pohoda chybí. Chci ten pocit tepla daný teplým radiátorem. Tohle je stará věc, s tou teplotní pohodou, vím, že jsem neobjevil ameriku. Ale co s tím? Jet na 40℃ otopné vody a tohle zavrhnout? Kotel se ale děsně trápí, ON/OFF/ON/OFF/ON....Je tu přece nějaký znalý Dakonů, konkrétně Dua 24, či jak se jmenuje, starý kousek ale musí šlapat dál. Přece musí jít nastavit větší hystereze, je tam nějaká neznámá DIP propojka. Ozve se někdo? Měl jsem elektroniku lajdák vzít v létě na stůl a zkusit to poladit. dík

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#2 Příspěvek od jirkati »

Když si "nějak" prodloužíš hysterezi tak si nepomůžeš, protože ti bude víc kolísat teplota v místnosti.
Kdysi jsem si přivydělával jako projektant topných systémů a dovolím si tvrdit, že dobře vyregulovaná topná soustava se zcela obejde bez nějakých termoregulačních ventilů. Dokonce se dá spočítat, že tolik vychvalovaná a protlačovaná ekvitermní regulace je při správném provedení topného systému v rodinném domě zbytečná. Když si všichni zvyknou, že kolečko na radiátoru je pro ně zcela nepotřebná věc, tak to funguje léta bez nejmenšího zásahu.
Pokojový termostat se umístí do nejpoužívanější místnosti - obvykle do obýváku, a v ostatních místnostech se podle teploměrů v každé nastaví potřebná teplota. Každá místnost si zaslouží svůj teploměr, i ten obývák, kde je pokojový termostat. Systém se obvykle po třech dnech ustálí na nějakých hodnotách, které se následně dají ještě doladit.
Po částečném zateplení baráku mi nabíhá kotel ráno v 8 hod., na noční provoz se přepíná ve 21 hod. Za celou loňskou zimu v noci ani jednou nezapnul.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jezevec »

Tohle se dá jednoduše vyřešit čtyřcestným ventilem (duomix). Pak většinou ani nepotřebuješ ty termostatické hlavice, pouze někde. Duomix stačí ovládat ručně.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#4 Příspěvek od TAKJAN »

Dobře. Místo ekvitermu nastavím nízkou teplotu. To by se stalo stejně. Takže kotel bude cyklovat. Tak jako tak... Nyní to mám tak, že v referenční místnosti je termostat, který slouží jen jako čas. spínač a vypne nad 30℃. Druhý řídící termostat v prvním stupni sepne teplou na kotli na dejme tomu polovinu, kotel jede napůl. To je při 21℃. Při 22℃ sepne druhý stupeň, který nastaví teplotu ještě nižší a sepne cyklování, jehož poměr mohu měnit od já nevím 5-90% asi. Ten zabráni častému cyklování kotle. τ= 8 min. Navíc čerpadlo při hoření jede na trojku, po vyhasnutí na jedničku. Teď už to se to neuhlídá. Protože netopím v noci, ale teplota nijak moc neklesne, běží kotel někdy po zapnutí naplno, ale za chvíli výkon klesá.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#5 Příspěvek od xsc »

A je to kotel, který snáší nízké provozní teploty? Většina kotlů při nízkých teplotách rosí, takže se zrychluje koroze tělesa.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#6 Příspěvek od jirkati »

Máš to dajaké složité. Já mám na kotli nastavenou teplotu otopné vody na 60 °C, na pokojovém termostatu v obýváku 23 °C, v dětském pokoji naregulováno 22 °C a v ložnicích 19 °C. Přes noc klesne teplota v obýváku na 21,5 °C, v dětském pokoji na 20 °C, v ložnicích na 17 °C. Noční provoz nastaven na 19,5 °C, ale prakticky zapne až při venkovních -12°C více dnů za sebou.
Topná tělesa jsou konvektory - 800 až 3000 W, nahoře z krabic vystupuje proud teplého vzduchu. Využívají se i žaluzie na oknech.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#7 Příspěvek od TAKJAN »

Složité.. To nesl čas. Nejvíc mne štve to časté vyp/zap. Nevím, kolik desítek tisíc sepnutí vydrží plyn. armatura, resp. hlavní plynový ventil. Ostatní jde vše spravit nebo relativně levně vyměnit.
Je to turbo, takže mu nízká teplota nevadí.

Uživatelský avatar
kaja4
Příspěvky: 437
Registrován: 28 zář 2008, 02:00
Bydliště: kraj olomoucký

#8 Příspěvek od kaja4 »

Na DPS je malý trimr,kterým nastavíš výkon kotle do topení.Teplotu vody nastav na min.60*C,jinak se ti bude kotel rosit.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

Na tohle byl suprovej EtaTherm z Litomyšle. Na hlavicích je skoromodelářský servo a všechny hlavice v baráku jsou propojený jen dvoudrát sběrnicí. Do hlavic se pošle z centrální jednotky jen na kolik se má v místnosti topit a servo po pár "krocích" mění průtok ventilem radiároru na postupně nastaví optimální průtok a zůstane stát, případne po pár minutách zase trochu cukne a změní nepatrně průtok. Tenhle systém dokáže "rozfungovat" i topenářsky zcela zmrvenej systém. Klasický termohlavice s ohříváním oleje odpůrkem a hejbáním ventilem přes membránu tohle nikdy nedokážou, nikdy se neudrží dlouhodobě na jednom místě .
U starejch 90 stupňovejch ON/OFF "samotížnejch" ventilech 0,5-2 coulu se dalo po povolení červíka z boku ventilu vyřadit 90 st. ON/OFF a změnit ho na "mnohootáčkový" a tím ve ventilu přestavit kulisu trvalýho průtoku na optimum a pak zase vrátit na ON/OFF. Dal se tím průtokově celej systém topení nastavit jak bylo potřeba. Ale byla to pakárna, po povolení červíka s něj trochu tekla voda, tak se muselo rychle. :) A nastavení se muselo dělat několikrát po sobě podle chování soustavy.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#10 Příspěvek od TAKJAN »

Kde by se rosil? Výstup má vždy min tak 45-50℃. A zpátečka teda míň. Je přece provětrávaný. Výměník Cu.
Na ventily řízené el. jsem taky koukal.
Nějak to vykoumám, naštěstí ty termohlavice nestáli moc.

Uživatelský avatar
kaja4
Příspěvky: 437
Registrován: 28 zář 2008, 02:00
Bydliště: kraj olomoucký

#11 Příspěvek od kaja4 »

Na výměníku ti poroste zelená krusta.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#12 Příspěvek od TAKJAN »

Těžko. Před 14ti dny jsem měnil odvšdušňovák a měl to rozdělaný, vysátí bordelu atd, (můj servisák mi řekne, ať si to udělám sám) a spirála jak nová.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“