časové relé na DIN lištu

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jasmin
Příspěvky: 410
Registrován: 10 pro 2015, 01:00

časové relé na DIN lištu

#1 Příspěvek od jasmin »

Zdravím, potřebuji poradit jaké použít časové relé pro můj účel.

Potřebuji,aby po přivedení napájecího napětí na cívku toho relé po určitý nastavený čas sepnulo zátěž.Po uplynutí této doby vypnulo zátěž. (ovšem i když bude napětí na cívce toho relé.

Dále pak potřebuji,aby se trimrem dal nastavit čas.
Cívku nejlépe na 230V,zátěž bude 50W .

Já tu mám multifunkční relé CRM-91H,ale to se pro můj účel nehodí.

U mne by to šlo i při použití tohoto relé (že bych něčím vytvořil ten impuls S,který by mi sepnul odpočítávání u toho relé,ale pak aby za 2sekundy zmizel.Relé by si i poté odpočítalo čas,rozepnulo by zátěž a pak by čekalo znovu na ten impuls.Ale nevím pomocí čeho bych ho vytvořil)

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#2 Příspěvek od Cowley »

Ale hodi...
Bud ve funkci B, kde se cas ridi napetim na A1/A2.
Zde ale pri odpojeni civky drive nez je merena doba rele taky odpada.

Nebo ve funkci F, kde se cas ridi svorkou S. To i pri kratkem ovladacim impulsu cyklus dokonci.
Tady muzes spojit S+A1 dohromady, nebo mit to rele trvale pod napetim A1/A2 a jen to ridit svorkou S.

Obe varianty vyhovuji zadani, ze pokud je ovladaci povel delsi nez merena doba, po nastavene dobe rele odpadne a nove mereni se zahaji az po odpojeni a novem pripojeni ovladaciho povelu.

Uživatelský avatar
jasmin
Příspěvky: 410
Registrován: 10 pro 2015, 01:00

#3 Příspěvek od jasmin »

Díky,ale já nevím jak udělat ten impuls (230V) .Aby se opravdu objevil jen na chvíli a pak sám zmizel.

Jedná se mi toto....Nouzové osvětlení při výpadku el.energie.

Dnes to mám takto...relé s cívkou na 230V mám připojeno za proudovým chráničem .Pak mám vedenou fází před FIčkem jištěnou 4A jističem ,která vede do hlavního kontaktu relé.A z rozpínacího kontaktu je napojená malá zářivka 18W.

Mám to v dílně a jsem plně spokojen.často se stává že něco opravuji na zemi večer,Stane se ,že zapnu něco,co FI vyhodí A pak je všude tma a já se míním přizabít. anebo šlápnu na tu věc. (Rozvaděč i Nouzové světlo je samozřejmé ve stejné místnosti).Takto vypadne FI nebo můj hlavní jistič a rozsvítí se mi ta zářivka.


Ale právě když bych někam odjel na víkend a vypadlo by z nějakého důvodu to FI tak mi ta zářivka svítí až do doby,než bych si toho všimnul..

Proto se snažím u tuto úpravu s tím časovým relé.vypadne FI to první relé odpadne,pomocí rozpínacího kontaktu šla fáze do toho časového na cívku,odečítal by se čas třeba 10 minut a pak by časové relé vypnulo tu zátěž- zářivku) A zapnulo by zase až po dalším výpadku energie.

Právě nevím jak vytvořit ten krátký impuls,který by po chvíli zmizel

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#4 Příspěvek od Cowley »

Tak to zapoj podle B a zarivku zapoj az za casove rele na svorku 18.

Az vypadne FI, odpadne tvoje stavajici rele, posle primou fazi na svorku A1 a take na svorku 15.
Casove rele pritahne, pusti fazi na svorku 18 a rozsviti se zarivka.
Po 10min nebo i drive, kdyz budes doma a natahnes FI, rele odpadne a zarivka zhasne.

Svorka A2 je samozrejme NULAK. :)
Naposledy upravil(a) Cowley dne 25 lis 2016, 18:57, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ARDO
Příspěvky: 668
Registrován: 20 čer 2013, 02:00

#5 Příspěvek od ARDO »

Ahaaaaaaa.Děkuji..Mě právě nebylo úplně jasné co ta funkce B znamená (Zpožděný návrat
po přivedení napájecího napětí)..... Já myslel,že to je tak,že relé sepne,odpočítává nastavený čas,rozepne a za chvíli zase espne.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#6 Příspěvek od Cowley »

Jasmin nebo ARDO? :)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#7 Příspěvek od masar »

Nebo takto:
:wink:
Přílohy
Nouzové světlo.png
(26.5 KiB) Staženo 111 x

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#8 Příspěvek od Cowley »

Nejlepsi by bylo, pokud by se dal k FI pripojit z boku dohledovy mechanicky kontakt stavu. Pak by se nemuselo pouzivat to 230V rele...

Masar: mas prohozene A1 a A2

Uživatelský avatar
jasmin
Příspěvky: 410
Registrován: 10 pro 2015, 01:00

#9 Příspěvek od jasmin »

děkuji všem...takto jsem myslel to zapojení.Jen jsem neviděl jaké relé nebo funkci u mého relé použít.

nic lepšího mě nenapadlo než toto zapojení.(s relé a zapojení před fičkem)
vodič PEN bych přetěžovat vůbec neměl.nemělo by být ani čím.

Mám do dílny kabel CYKY 4B*6,který je v domovním bytovém rozvaděči jištěn jističem 20A /B .Můj celkový odběr v dílně (1F spotřebiče),který se vrací vodičem PEN je max. 13A.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#10 Příspěvek od Cowley »

Tak sláva :)

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#11 Příspěvek od Jimmi2 »

Já jsem použil tohle:
http://lovatoelectric.cz/Multifunk%C4%8 ... 005010/spd
V jednom módu bez ohledu na délku impulsu na chvíli sepne a po určité době zhasne (reaguje na náběžnou hranu). Výhoda je taky to, že se to dá napájet prakticky vší, od 12 V DC až po síťové napětí a není to moc drahé.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“