Přijímač signálu z laserové vodováhy - homemade

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Foxik
Příspěvky: 5
Registrován: 28 lis 2016, 01:00

Přijímač signálu z laserové vodováhy - homemade

#1 Příspěvek od Foxik »

Ahoj,
vymyslel jsem si, že si zkusím vytvořit homemade přijímač signálu z laserové vodováhy. Pokusím se vám popsat o co jde a byl bych rád kdyby jste mi jako laikovi poradili :-)

O co jde:
Mám tento laser: https://www.aliexpress.com/item/Rotary- ... -e2vVBAQZr

K tomuto laseru lze dokoupit snímač výšky (laser na něj svítí a snímač výšky ukazuje zda jsem v rovině nebo pod nebo nad) https://www.aliexpress.com/item/KaiTian ... 8723dba2b7


Jenže tento snímač bych si chtěl postavit za pár korun... a proto bastlím toto:

Laser má vlnovou délku 635nm. Říkal jsem si - koupím fototranzistor(diodu) který funguje v této hladině tj. 635nm - laser na něj posvítí - tranzistor se otevře a rozsvítí LEDku.

Koupil jsem tedy fototranzistor: SFH309-5 + nějaké LEDky (modrá, zelená)

Při prvním měření se ukázalo, že intenzita laseru není dostatečně silná aby otevřela fototranzistor naplno. Test jsem prováděl tak, že jsem pustil 3,3V do fototranzistoru s paralelně zapojeným voltmetrem.
Výsledek měření:
při osvícení laserem z blízka (20cm) se tranzistor otevřel naplno tj. 3,3V naměřeno
při osvícení laserem z dálky (10m) se tranzistor otevřel a pustil cca 0,2V - 0,85V (dle úhlu osvitu)

Toto měření ukázalo, že při reálném použití nebude stačit kombinace LED a Fototranzistoru a celé zařízení bude muset být o něco chytřejší.

Proto mě napadá toto schéma (v příloze) - je to správná úvaha? Pomocí fototranzistoru otevřu tranzistor, který se sepne a rozsvítí LED. Pokud je to správná úvaha, tak vás prosím o doporučení jaký tranzistor zvolit - tak aby napětí/proud přivedené na jeho bázi mohlo být v rozmezí od 0-3,3V

Díky :-)
Přílohy
laser.PNG
Schéma laserového přijímače verze 2.0
(34.1 KiB) Staženo 184 x

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#2 Příspěvek od samponek »

Dej tam komparátor a megový odpory, samotný fototranzistor má na rozsvícení LED malé zesílení. ( proto potřebuje hodně osvítit, aby kolektorem tekl dostatečný proud pro rozsvícení LED )

Nebo použij velký napětí, třeba 25V, nebo tolik, kolik fototranzistor nejvíc snese Uce, pak něco do LED prosákne i z větší vzdálenosti laseru.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

Nejmenuje se ten Šamponkův zázrak náhodou "Darlington"? :)

Ono to bude v praxi asi složitější, už kvůli externímu osvitu. Napadá mě nějaká modulace paprsku, co se filtrem oddělí a vyhodnotí.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jova1 »

Nojo, ale i když ti to ten fototranzistor zaregistruje a ta led dioda zobrazí, tak to bude jen jediný bod v úseku který chceš změřit. Co dál? To tam těch obvodů budeš cpát několik desítek abys zjistil zda jsi pod nebo nad tou rovinou? Nebo laborovat s nějakou optikou a třemi takovými obvody abys to vyhodnotil?

Uživatelský avatar
Foxik
Příspěvky: 5
Registrován: 28 lis 2016, 01:00

#5 Příspěvek od Foxik »

Díky za odpovědi. Mám tedy menší aktualizaci. Při překontrolování zapojení jsem zjistil, že jsem měl špatně zaojený fototranzistor (opačně :lol: :lol: :lol: )

Takže aktuální stav je, že připojený fototranzistor se otevírá dobře když na něj svítí laser i z větší dálky. Takže teď musím provést outdoor test za denního světla. Pokud se tento test povede, tak bych byl rád kdyby jste mi poradili jak vyřešit zvukovou EEG-like signalizaci.

Jak správně píše jova1, chci udělat širší rozsah tohoto měřidla - tzn. bude např. 25 fototranzistorů v řadě (to dělá rozsah nějakých 8 cm)- prostřední bude 0 = rovina, okrajové pod/nad. Více řekne schéma níže:

Rád bych aby k těm rozsahům byl i zvukový signál ve stylu EEG - červený pomalé pípání, modrý rychlejší pípání, žlutý ještě rychlejší, zelený - smrt -nepřerušovaný píííp :-) Poradíte mi prosím jak na to? Díky
Přílohy
EEG.png
Laserový EEG přijímač V 3.0
(41.96 KiB) Staženo 207 x

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#6 Příspěvek od Cowley »

Kdysi jsem měl v jednom zapojení k akustické indikaci použitou 4017, která byla na vstupu "krokovaná" samoblikací LEDkou.
Jednotlivé výstupy ze 4017 byly přes diody a tranzistory v sérii zavedené na Resetovací vstup, nultý výstup spínal přes tranzistor piezo měnič.
Čím více musela 4017 napočítat, tím delší byly pauzy mezi pípnutím.
Jakmile se tranzistor otevřel a 4017 napočítala do daného výstupu, 4017 se vynulovala a piezo píplo.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#7 Příspěvek od Cowley »

A jaký tranzistor používáš, V obrázku nahoře máš NPN tranzistor, zapojenou LED máš v Emitoru.
Navíc bez předřadných rezistorů.

Uživatelský avatar
Foxik
Příspěvky: 5
Registrován: 28 lis 2016, 01:00

#8 Příspěvek od Foxik »

Cowley - to původní schéma už neplatí. Teď platí schéma č. 2.

Předřadné odpory samozřejmě budou - až dokončím vývoj ;-)

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#9 Příspěvek od Cowley »

Žádné "schema" nevidím. :)

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#10 Příspěvek od Atlan »

Akurat origo ma snimac s 8 prvkami, s ir filtrom. A urcite frekvencnim filtrom bez toho to nebude ono. Zmeraj na akej frekvencii je laser modulovany.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#11 Příspěvek od masar »

Foxik píše:Cowley - to původní schéma už neplatí. Teď platí schéma č. 2.

Předřadné odpory samozřejmě budou - až dokončím vývoj ;-)
Také žádné schema nevidím. Jak chceš vyvíjet bez předřadných odporů?
A nepleteš si EEG s EKG? :wink:
hodinky nebo holínky...
Schema vypadá jinak:
edit: Schema nezohledňuje požadavky na nežádoucí spínání okolním světlem (viz ZdenekHQ a Atlan). Pro jejich zohlednění je třeba zařadit ke každému snímači obvod s filtrem.
Schema zobrazuje vyhodnocení jedné poloviny (horní nebo dolní) snímaného pole. Snímač T1 je nejvzdálenéjší a T6 je středový, při kterém je zapnut trvalý tón. Druhá polovina je zapojena stejně a připojena ke společnému časovači IO1.
:wink:
Přílohy
vyhodnocení.png
(30.72 KiB) Staženo 194 x

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#12 Příspěvek od Cowley »

No už vidím i schema, a je to i s rezistory :)
masar: Dobrá práce...

Uživatelský avatar
Foxik
Příspěvky: 5
Registrován: 28 lis 2016, 01:00

#13 Příspěvek od Foxik »

Díky za všem za zajímavé poznatky :-)

masar děkuji za schéma, zkusím ho dodělat podle svých potřeb a byl bych rád kdyby jste to ještě zkontrolovali :-) Než začnu pájet :lol:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#14 Příspěvek od masar »

Je to jen návrh, hlavní práce je ověřování "na prkénku" - pájení až nakonec. :wink:
p.s. Je např. otázka, jak ošetřit "hluchá" místa (mezery) mezi jednotlivými fototranzistory, vliv okolního osvětlení, diskontinuitu paprsku a další věci.

Uživatelský avatar
Olpik
Příspěvky: 2
Registrován: 25 pro 2016, 01:00

#15 Příspěvek od Olpik »

Ahojte něco podobného bych chtěl taky postavit protoze budu srovnávat teren . Mam aj schema z netu hodim ho sem jak ho najdu jestli nebude slozitejsi a drazsi nez vase .Zatím sa majte

Odpovědět

Zpět na „Poradna“