RCL můstek Tesla TM393, sundání knoflíku potenciometru

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

RCL můstek Tesla TM393, sundání knoflíku potenciometru

#1 Příspěvek od Neniu »

Pokouším se opravit RLC most Tesla TM393. Potřebuji sundat čelní panel a to se mi nedaří, protože nemohu přijít na způsob, jak sundat stupnici/knoflík hlavního drátového potenciometru. Všechno ostatní se celkem podařilo, ale u tohoto mi rozum selhává.

Je na to nějaký fílg? Tu na Bastlírně je několik zmínek o opravě (řetězec TM393 se najde 5x), ale tato informace tam není.

PS: Vím, že to nemá dneska moc smysl, dávat dohromady takto starý přístroj, ale o to teďka nejde :)
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#2 Příspěvek od Eleman »

Pokud se jedná o původní černý bakelitový knoflík, tak ten by měl mít z boku červík. Je ale dost možné, že hřídel potenciometru do toho knoflíku po létech "zarostla".
Pokud se jedná o novější provedení mostu se šedivým knoflíkem s bílým středem (krytkou), tak je potřeba vyloupnout tu krytku a pod ní je šroubek, kterým je svírána kleština knoflíku na hřídel.
Ale to asi všechno znáš a zkoušel si.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#3 Příspěvek od Neniu »

Je to staré provedení a opravdu tam jsou dva červíky, stejně, jako na ostatních knoflících. Dírky vidět byly, ale červíci ne. Ale nakonec se mi je tam podařilo najít a už je celé dole.

Klasika, jak sem napíšu dotaz, tak mne něco napadne nebo na to přijdu. A než to sem stačím napsat, tak se najde někdo, kdo mi to poradí. Jak říkám, klasika :)

Zrovna lepím dohromady zlomenou hřídelku potenciometru korekce ztrátového činitele kondenzátorů. Na rozdíl od ostatních je vyrobená z pertinaxu a tak zkřehla a před časem o zavadění o ní upadla. Snad se to povede slepit a bude to držet. Věřím ve své oblíbené lepidlo Epoxi 1200 :D
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#4 Příspěvek od Eleman »

Jo jo Epoxy je na pertinax dobrý.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#5 Příspěvek od fredis »

Jo, kdyby u těch oprav měřáků bylo všechno tak jednoduché, jako je sundání knoflíku.. :wink: :lol:
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#6 Příspěvek od Neniu »

fredis píše:Jo, kdyby u těch oprav měřáků bylo všechno tak jednoduché, jako je sundání knoflíku.. :wink: :lol:
Přesně tak :) Ten můj třebas dobře měří odpory, ale kondenzátory a cívky jsou úplně mimo, tak se na to snažím přijít. Zatím se nedaří, ale jednou se to, snad, podaří. Podezřívám kondenzátory C1 a C2, ale nejprve musím opravit ten potenciometr a pak se budu moci pustit do dalšího bádání. Ideální projekt na dlouhé zimní večery, které teďka, naštěstí, máme :)
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od mtajovsky »

Staré červíky jsou problém. Od té doby co mi jeden praskl - odlomila se polovička tvořící drážku pro šroubovák - vždycky předem na jeden, dva dny tam kápnu brzdovku nebo lubrikant PS23. Fakt se to vyplatí ve srovnání s hororem zvaným ulomený červík.

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#8 Příspěvek od Neniu »

Přesně toto se mi stalo na tom knoflíku pro nastavení korekce. Nejenom že se ulomila ta pertinaxová osička (což byla moje neopatrná chyba), tak ještě praskl ten červík. V půlce... Osičku se mi podařilo odvrtat celkem snadno, ale ten červík ne. A ničit knoflík nechci, tak to bude držet jen na jednom.
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#9 Příspěvek od fredis »

Ty červíky se ulamují moc rády :cry: :lol: . Lepší jsou ty imbusové.
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“