radio europhon

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
wendik
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 137
Registrován: 09 zář 2011, 02:00
Bydliště: bezno.cz u mlade boleslavi

radio europhon

#1 Příspěvek od wendik »

ahoj kdo poradi..europhon.nový model kdo poradi..s tim 2 druhým je to stereo.ma nekdo komplet ..poradi..jo poradilý jste ja nevěděl kam to zařadit ok
Přílohy
europ1.JPG
(214.46 KiB) Staženo 308 x
AUROP1.JPG
europhon
(227.38 KiB) Staženo 286 x
24052417_4.jpg
(32.06 KiB) Staženo 173 x
Naposledy upravil(a) wendik dne 09 dub 2017, 07:19, celkem upraveno 3 x.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od masar »

Ty neumíš psát? :wink:

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#3 Příspěvek od Hifista »

Ten dotaz je formulován tak, že vlastně člověk neví o co přesně tazateli jde.
Tak jen doplním, že to spodní stereo gramorádio jsem koupil ihned po uvedení na trh za tehdy neskutečných 3900Kč. Jak rádio, tak reprobedny nestály za nic, ale dodnes si vzpomínám na to štěstí, když se na hodinku či dvě vysílalo ve stereu a mi na Europhonu zazářila červená kontrolka "Stereo". Pokud to někdo nechce kvůli nějaké historii, tak lze doporučit jen sběrný dvůr.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#4 Příspěvek od xsc »

Měl jsem tu monoverzi a na chatě žije dodnes. Rádio bylo zcela průměrné diskrétní zapojení z té doby. Takže žádný zázrak ani žádná hrůza. Dobře se to přelaďovalo na západní normu, dalo se to udělat jen přidáním paraleních cívek a přepínat to napětím. Dneska je to vzhledem k malé selektivitě ve větších městech problém, ale na té chatě stále stačí. Stereo jsem do toho později dodělal s A290.

Uživatelský avatar
EL34
Příspěvky: 604
Registrován: 21 zář 2009, 02:00
Bydliště: Chrast u Chrudimi

#5 Příspěvek od EL34 »

xsc píše:Dobře se to přelaďovalo na západní normu, dalo se to udělat jen přidáním paraleních cívek a přepínat to napětím
Mohl bys zjistit jak jsi to přesně přeladil? Jestli to není moc složité, tak bych si také svého europhona přeladil.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#6 Příspěvek od xsc »

Princip byl jednoduchý a ne tak často používaný - k laděným obvodům oscilátoru a vstupu se připojovaly paralelně cívky přes spínací diody. Takže bez nich to jelo OIRT, s nima CCIR. Počet závitů teď nikde nenajdu, ale to by šlo i metodou pokus omyl. Dneska to nedává smysl a jde rovnou přeladit na CCIR zmenšením přídavných paralelních kondenzátorů, čímž se i zvýší rozsah na celé CCIR pásmo - tehdy mi to ladilo asi do 104MHz. Pak se ještě přidával jeden tranzistorový stupeň na výstup FM modulu jako zesilovač, ale to bylo v době dálkového příjmu O3, dneska by tam nadělal víc škody než užitku vzhledem k přecpanosti pásma.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Odcházela tam síťová trafa , několik jsem jich měnil ...

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#8 Příspěvek od xsc »

A pokud neodešly, tak po zahřátí dost často bručely - čert ví, čím byly zalité.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#9 Příspěvek od Hifista »

Europhon se zde řešil vícekráte - o přeladění třeba zde: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... t=europhon
Jak jsem psal výše - kdysi to byla proti Tesle vzhledová bomba, takže to hlavně prodávalo. Po stránce parametrů a spolehlivosti ta nejnižší třída. Nejvíce odcházely koncové tranzistory a sem tam i to trafo jak bylo psáno výše.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#10 Příspěvek od elektrosvit »

Dolní fotka je vnitřek gramorádia? Je tam konec s GC521/511. :D Tesla snad takový konec kromě kufříkových gramofonů do žádného stereozařízení nedávala. Horní přijímač tipuji na obdobu tesláckých Euridik. Přišel někdy v období, kdy dobíhala výroba lampových rádií řady Bohéma a začínaly tranzistorové Galaxie. Vzhled je určitě atraktivnější, parametrově ale Galaxia asi horší nebude, nebo se pletu?

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#11 Příspěvek od Hifista »

Europhony se na našem trhu objevily na počátku 70tých let a právě ten menší TB723 byl v testu v AR porovnáván s posledními elektronkovými přijímači Tesla typu Nora, Pastorále.
Podle výzoru je na obrázku vnitřek gramorádia M5000 - tam byly koncové tranzistory s chladící kostkou AC141K/142K, v TB723 byly koncové tranzistory bez kostky.
Naposledy upravil(a) Hifista dne 15 pro 2016, 13:25, celkem upraveno 1 x.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Lukas-Peca »

V Amáru ve své době vyšla recenze teslácké lampové Bohémy srovnávající ji právě s tím horním Europhonem a ten vyšel ve všech ohledech lepší. Citlivostí, kvalitou zvuku, vzhledem i zpracováním. Bylo ale zdůrazněno, že Europhon je naprosto průměrné rádio a že naopak Bohéma je zcela tragický výrobek.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#13 Příspěvek od elektrosvit »

Jj, četl jsem na tvých stránkách. Europhona jsem neměl, Bohému mám a pokud by je ve fabrice neodflákli, tak by to nemusel být tragický výrobek, ale "jen" zastaralý. Musel jsem propájet pár studeňáků, na AM nic moc citlivost, na FM ale hraje pěkně, ovšem AFC funguje nějak prapodivně. Hlavně ale nechápu, proč ji udělali tak velkou. Když už, tak aspoň stereofonní ji mohli udělat, místa je uvnitř dost. Pravděpodobně se s tím počítalo. V plechovém šasi je otvor pro další reproduktorovou zásuvku i pro čtvrtý potenciometr.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#14 Příspěvek od Hifista »

Takový podnik, jakým byla Tesla Bratislava mohl existovat jen proto, že to byl monopolní výrobce. O jejich lajdácké výrobě bylo již kdysi dosti napsáno v testech jejich výrobků v AR a koneckonců to osobně zjistil i každý problematiky znalý uživatel. Zásadní bolestí bylo zcela odbyté slaďování, takže bylo jen málo rádií kde by AFC pracovalo správně, dále mizerná citlivost, na FM pak nejednoznačné místo správného vyladění a i zvukově to nebyl zázrak.
Byla radost vzít do ruky třeba takovou Rigu 103, nebo její malou sestru Rigu 302, Selenu a samozřejmě i mnoho dalších modelů jak ze SSSR, anebo z NDR. Ty byly jak po stránce akustické, tak i v ostatních parametrech zcela někde jinde než celá řada Dolly nebo Song z Bratislavy. Takže nakonec v porovnávacích testech s Teslou mohl dobře vyjít i takový ubohý Europhon - rádio nejnižší třídy.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#15 Příspěvek od elektrosvit »

Souhlasím. Před nedávnem jsem sehnal přijímač Stern Elite De Luxe, který je sice koncepčně starší než třeba řada Song, ale hraje lépe, má lepší citlivost na AM i FM a AFC funguje správně. Pouze selektivita je horší ve srovnání s novějšími přístroji. I vzhled je povedenější. Nic mu nebylo, stačilo jen vložit baterie.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“