Aku, aku a zase akumulátory

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

Aku, aku a zase akumulátory

#1 Příspěvek od padik »

Prosím o malé školení.
1. Koupil jsem si aku šroubovák v OBI. Deklarované baterie NICD. Šroubovák se točí. Mám nejdřív dobít naplno a pak šroubovat, nebo hned použít a vybít a znovu dobít?
2. Fotoaparáty na NIMH přestanou fungovat mnohem dřív, než se (tužkové) aku úplně vybijí. Má to smysl je ještě dovybíjet až na úplné vycucání před dalším nabitím?
Pozn: Nikdy jsem to úplně nepochopil, protože si myslím, že záleželo vždy především hlavně na kvalitě článků.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Nevybijat hlboko! Tym sa najslabsi clanok v baterii moze prepolovat a znicit.

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od bum »

Pokud jde o nové články tak by jste je měl nabít a vybít, vybíjení se má ukončit při napětí článku 1V nevybijet pod 0.9V. Pokud šroubovák nemá signalizací která Vás upozorní na nízkou hodnotu napětí článků je dobře si ji vyrobit a šroubovák tím vybavit tím ochráníte články. Osobně používám zapojení které je pro inspiraci na webu v článku signalizace napětí ruční svitilny, pro občasné dovybijeni článků používám zapojení v článku měření proudu a vybíjení baterií k PC.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“