Posouzení izolačního stavu síťového trafa rádia Populár 521A

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

Posouzení izolačního stavu síťového trafa rádia Populár 521A

#1 Příspěvek od Milan »

Mám v dílně rozpracovaný tento přijímač. Při slaďování mf se mně nějak nezdál zvuk modulace z příposlechu a za chvíli již byl cítit klasický elektrotechnický smrádek. Hned jsem to vypnul,ale trafo již bylo hodně horké, odhad na povrchu tak 100°C, přes vrchní plátno již prosakoval zevnitř asfalt či co to je, tepelná pojistka ještě nevypnula.
Vada byla proražený kondenzátor C29 v katodě 6L31 - ten jsem měnil,původní byl totálně kaput . Náhrada byla nějaký modrý TF na 40V,změřen,přesto odešel . Naštěstí ta 6L31 měla asi jen 80% ,tak to omezila ,ale trochu ji to poničilo ,teď má tak 70%.
Co mně vrtá hlavou, je izolační stav trafa (měřeno L+N proti kostře s plným osazením) . Vzal jsem hned za tepla PU311 a 500V naměřil jen 12 MΩ , po ochlazení se to zvedlo za cca půl hodiny na cca 150 MΩ.
Zajímá mě názor,zda se dá na to trafo z hlediska bezpečnosti ještě spolehnout,či zda je to uvnitř již " načaté " . Díky.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#2 Příspěvek od serviceman »

Považoval bych ho za nebezpečné. Podobnou poruchu v budoucnu nemůžeš vyloučit.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#3 Příspěvek od Hejnicek »

Bude urcite trafo kaput, zkus jeste to trafo pripojit naprazdno, abys vyloucil nejakou zavadu za trafem. Osvedcilo se mi klasicky prvne zkouset pres zarovku v serii s primarem. Vlakno zarovky jen lehce zhne a trafo se nesmi hrat.

Uživatelský avatar
EL34
Příspěvky: 604
Registrován: 21 zář 2009, 02:00
Bydliště: Chrast u Chrudimi

#4 Příspěvek od EL34 »

Je to divné. Já už viděl dva populáry s neoriginálními síťovými trafy, možná to odcházelo častěji.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#5 Příspěvek od elektrosvit »

Ano, kvůli zkratu v elektronce 6Z31, nebo při zkratu přívodních vodičů k elektronce na jejich stínění. Stíněné přívody k usměrňovací elektronce ale byly jen u některých sérií.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#6 Příspěvek od Milan »

Tak po asi 8 hodinách studené trafo zkuš.napětí 1000V /1 min. izolační odpor větší než 5000 MΩ ,rádio normálně hraje a žádný " falešný " odběr za trafem není. Zkusím ještě zítra změřit prohřáté trafo v provozu.
C29 samozřejmě opět vyměněn.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#7 Příspěvek od mi-ro »

Ono se jedná o dvě věci, mezizávitový zkrat po přetížení a izolační stav vůči kostře. Milanovi jde o izolační stav. Nyní bych řekl, že je ještě lepší než před "šokem". Došlo k zahřátí, vysušení a zlepšení izolačního odporu vinutí/jádro . Mezizávitový zkrat tam zřejmě taky nebude, ten by se projevil okamžitě zvýšeným odběrěm na prázdno a zahřátím trafa. Takže bych se toho nebál. I když těžko odhadnout, co se dělo uvnitř vinutí. Smalt mohl být narušený a časem se to projeví.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Časem se nemá co projevit , ledaže by spadlo do kbelíku s vodou . Trafo si zničí na 99 vždy uživatelé . Prostě po 50 letech dělat údržbu-vyhodit všechny kondy , při chtěném dalším provozu . Neuděláš jsi ignorant a zasloužíš aby ti trafo shořelo .

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Lukas-Peca »

V Populáru jsou na některých místech použity svitky s plechovým pozdrem a skleněnou průchodkou. Ty jsou extrémně kvalitní. Nedávno jsem dělal revizi sbírkového kusu, původní vazební svitek při cca 300V na jedné straně nepropustil na mřížku ani setinu voltu. Ale chce to ověřit.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

MP a papírové, i když jsou v plechu a s průchodkou, odcházejí stářím stejně jako jiné papíráky, nedělej si iluze. Chlor a další chemie při zpracování buničiny udělá své.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#11 Příspěvek od elektrosvit »

Možná skládali Populár z nějakých lepších dílů než ostatní tehdejší spotřebku. Mám stejnou zkušenost jako Lukáš, kovové svitky byly v Populáru všechny OK (zatím). Naopak když jsem před pár lety dělal sousedovi Filharmonii, bylo v ní několik těchto svitků vadných. Asi se na tom podepsal i vliv prostředí, Populár byl po zakoupení jak z fabriky, naopak Filharmonie musela být někde ve vlhku, což se podepsalo i na ne úplně dobrém výsledku renovace. Otázkou taky je, jak dlouho s těmi původními svitky třeba ten Populár ještě vydrží.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#12 Příspěvek od Kremik »

BOBOBO píše:Časem se nemá co projevit , ledaže by spadlo do kbelíku s vodou . Trafo si zničí na 99 vždy uživatelé . Prostě po 50 letech dělat údržbu-vyhodit všechny kondy , při chtěném dalším provozu . Neuděláš jsi ignorant a zasloužíš aby ti trafo shořelo .
To je takový problém dát tam někde pojistku?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Zásadní je kondy vyměnit . Jedna z mála věcí je vskutku lepší . Nehovoříme o elytech . I když i v tomto případě to jde . Jen místo elytu na 12V dáme na 50V a zde si dovolím tvrdit , že potom vydrží . Je to jednoduché , pokud osadíš i dnes elyt , který bude rozměrově kompatibilní s minulostí , dovolím si tvrdit , že stejný rozměrem vydrží tolik co ten z minulosti !!

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#14 Příspěvek od Kremik »

No jasně. Sběratelé (nevím teda proč) se snaží mít své kousky v původním stavu, a ty bys měnil půl rádia. Vždyť tak přijdou o spoustu radosti a třeba i kuriozity. Jasně, že nový a předimenzovaný kondík bude fungovat. Ale to je samozřejmé, to nikoho nepotěší ani neohromí. Zato třeba 70tiletý kondík, pořád funkční, to už je jiná věcička! Chápu to třeba u PC zdroje, preventivně vyházet šmejdy, ale u historického kousku - ne, ne a stokrát ne! Vadný klidně. Patří to k historii toho konkrétního kousku.
Jinak každý pořádný výrobek je nějak jištěný. Jestli tohle rádio ne, a hrozí víc než zahoření nějakého odpůrku, je nejvyšší čas z něj udělat výrobek konečně pořádný a rozumně ho zajistit. Nijak to jeho hodnotu nesníži, a nemusíš mít strach, že než se vrátíš ze záchodu, najdeš půl bytu v plamenech.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#15 Příspěvek od elektrosvit »

Rádio jištěné je. Tavnou pojistkou z nějaké pájky s nízkou teplotou tavení zaháknutou mezi pružný a pevný kontakt na transformátoru. Pevný kontakt je umístěn mezi vinutími, "snímá" teplotu a přenáší teplo do pájky. Pružný kontakt má za úkol vymrštit třmínek po přetavení pájky a přerušit tak mžikově obvod. Pojistka je schopna ochránit trafo proti dlouhodobějším menším nadproudům. Při tvrdém zkratu nedokáže rychle vybavit, protože nějakou dobu trvá, než se ohřeje. Všechna rádia z produkce Tesly z uvedeného období jsou takto jištěná, tavná trubičková pojistka je až v přijímačích z přelomu 60. a 70. let, a to jen v anodovém obvodu. V zahraničních přijímačích se trubičkové tavné pojistky objevovaly i ve starších přístrojích a jistily i primár trafa a obvod žhavení, třeba Videoton.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“