Stavebnice tranzistorového radia(superhetu?)

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MH111
Příspěvky: 241
Registrován: 23 říj 2016, 02:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

Stavebnice tranzistorového radia(superhetu?)

#1 Příspěvek od MH111 »

Dobrý den.
Dostal jsem od dědy stavebnici radia, v lepenkové skříňce, vyklápí se přední a zadní víko modré barvy, střed šedivý.popruh jako z tesly B42. Reproduktor tesla ARZ 341, potenciometr tesla TP28032A 10 K. Je tam feritová anténa a ladící kondenzátor s tuhým dielektrikem. Výstupní trafo evidentně na push-pull zapojení. Napájení ze 2 plochých baterií. Nemáte k tomuto nějaké materiály? Dioda v tom byla se zn. DX, tranzistory asi DY, barvou žlutou jaku ne novějších lampách od tesly.
foto dodám.
Předem děkuji za jakékoli info.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Zkus se podívat sem: http://oldradio.cz/ts2805.htm nebo sem: http://oldradio.cz/ts2805b3.htm , jestli to není podobný.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#3 Příspěvek od kokun »

Že by RADIETA ?
Přílohy
32.jpg
(56.94 KiB) Staženo 163 x
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

To jo, Radieta se jako stavebnice prodávala, ale nebyl to superhet, nýbrž reflexní zpětnovazební dvouokruhový audion. A hrál dost slušně i přes den.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#5 Příspěvek od Yarda1 »

Pokud to není ta Radieta, fotka by nebyla?
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
rimi
Příspěvky: 288
Registrován: 26 čer 2011, 02:00
Bydliště: Pribor

#6 Příspěvek od rimi »

Hill píše:nebyl to superhet, nýbrž reflexní zpětnovazební dvouokruhový audion. A hrál dost slušně i přes den.
Videl jsem kdysi na Aukru tuhle stavebnici a bylo tam nekolik ruznych "planku" (papir, ktery se polozi na pruzinkove kontaktni pole a na nem je natisteno, kam kterou soucastku zapojit).

Uživatelský avatar
MH111
Příspěvky: 241
Registrován: 23 říj 2016, 02:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od MH111 »

Děkuji za rady, je to Radieta. Jako na fotce, ale mřížka silně zažloutlá. Tranzistory mám všechny, snad budou fungovat. Diody byly nepoužitelné, mám je nahradit GA 201? Nebyl by soupis všech součástek a ta ostatní dokumentace? A k čemu je ti hejblátko pod rukojetí? Jinak drátky od výstupního transformátoru silně poškozené oxydací/sulfidací, budu je muset zkrátit a nahradit. Jinak celé to divně zapáchá a to jsem ty rozpadlé molitany vyměnil.
Mám práci na dlouhé zimní večery; -)

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#8 Příspěvek od serviceman »

Radieta návod.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
OK2STO
Příspěvky: 426
Registrován: 19 zář 2008, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od OK2STO »

Zdravím, návod je pěkný, ale nejdůležitější jsou ty předlohy pro jednotlivá zapojení pod pružinky, dá se to na netu najít ve fotografiích, ale je nutné je velikostně upravit a vytisknout, aby bylo možno realizovat jednotlivá zapojení, jsou tam krystalka, audion, reflex a pod.
Jarda

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#10 Příspěvek od Achab »

MH111 píše:Diody byly nepoužitelné, mám je nahradit GA 201?... k čemu je hejblátko pod rukojetí?
GA201 je vhodná, používaly se běžně jako detekční. Stejně poslouží jakákoliv germaniová hrotová dioda.
Pod rukojetí je ovládání ladící kapacity zpětné vazby audionu spřažené s vypínačem (viz návod).

Uživatelský avatar
MH111
Příspěvky: 241
Registrován: 23 říj 2016, 02:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od MH111 »

No dobře, něco jsem na internetu našel, ale nebylo lze přečíst hodnoty některých součástek a jà mám pouze ty tranzistory, ale některé vyndány z těch barevných koleček,tzn nevím, jak mají být zapojeny. Proto se ptám, jestli to někdo nemá u sebe a byl by ochoten to naskenovat, abych to přečetl.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#12 Příspěvek od Achab »

Návod je přece ke stažení na výše uvedených odkazech - soubor KOVORadieta.pdf. Zapojení vývodů tranzistorů je na straně 6 (u všech stejné). Nebo přímo katalogový list Tesla zde. Pokud ovšem vůbec nejdou rozeznat je to horší...
Pasivní součástky lze v případě nečitelných hodnot změřit. Kompletní seznam obsahu původní stavebnice není třeba - potřebné hodnoty jsou dané vybraným zapojením.

Uživatelský avatar
MH111
Příspěvky: 241
Registrován: 23 říj 2016, 02:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od MH111 »

doufám, že jsem dobře vyčetl, že vývod emitoru je blíže vývodu báze nežli vývod kolektoru. Bez kolečka byl jenom jeden, a to ke kolečku bílému, jenže mne děsí, že má zlaté nožičky stejně jako ten na tmavohnědém kolečku, ale ten druhý na bílém kolečku má vývody stříbrolesklé. Mám dále náhradní 1x6NU70, DB8. nepřečtu číslici označenou x. Ale po bližším zkoumání s brýlemi a lupou se přikláním k 0.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#14 Příspěvek od Hifista »

Jestli má tranzistor pozlacené vývody nebo jiné je jedno. Tesla Ge tranzistory řady NU měly vývod kolektoru značený červeně a byl o kousek dále od ostatních. Pro zapojení je téměř nutná šablona. Mám ji zde pouze ve špatném rozlišení, ale je tam aspoň vidět, že tranzistory mají na terčíku bázi vyvedenou vlevo a báze má od od kolektoru a emitoru větší vzdálenost. Na pravé straně terčíku je emitor dole, kolektor nahoře.
Mám za to, že podle předchozích fotografií a této předlohy (v mizerném rozlišení) by to mělo jít poskládat do hrajícího stavu.
Radietu jsem asi před 50ti lety dostal k vánocům a hrála skutečně pěkně.
Přílohy
6478637364 (2).jpg
(81.92 KiB) Staženo 279 x

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#15 Příspěvek od Achab »

Tranzistory 106NU70 budou zřejmě vybrány podle zesílení - proto jsou rozlišeny odstínem hnědé barvy. Bílé 104NU71 by měly být teoreticky párovány - u těch bych se dalo předpokládat že byly v originále ze stejné série a měly by proto mít i stejnou úpravu vývodů ale nemusí to být pravda.
Jestli už si ze stavebnicí někdo hrál je možné že některý tranzistor zničil a vyměnil za jiný. O tom by svědčilo i to že je jeden navíc a jeden byl vytažen z terčíku. V krajním případě mohlo dojít i k záměně. Bylo by vhodné zkontrolovat jejich funkčnost a porovnat podle zesílení.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“