Zajímavá stavebnice digitronových hodin

Aktuality a zprávy z oblasti elektroniky, komunikační a výpočetní techniky, teorie či software

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

Zajímavá stavebnice digitronových hodin

#1 Příspěvek od Sandal »

Někomu by se stavebnice mohla líbit,tak dávám odkaz https://www.tipa.eu/cz/stavebnice-tipa- ... /d-148561/

Hlavně mě překvapilo použití starých digitronů z pradávných dob.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

To už je 7 let stará záležitost, první série se dodávala s digitrony Tesla, než došly zásoby, pak byla v prodeji jen stavebnice elektroniky bez digitronů nebo samotný plošňák a součástky si sežeň všechny, teď se podařilo zajistit i digitrony za jinou cenu, proto je i stavebnice dražší, takže zbývá jen vědět, jestli se podařilo Richardovi vyřešit oscilátor, původně v něm totiž měl krystal příliš velký rozkmit a sem tam při dolaďování frekvence praskl.
Více o tom je v diskusi pod článkem. A myslím, že jsme tento problém řešili i předloni tady.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

Jo, u těch původních stačilo ten oscilátor 4060 zapojit tak, jak se zapojuje klasicky - to znamená do série z krystalem 32.768KHz odpor a pak funguje tak jak má.
Ty hodiny jsem měl a nebyly špatný. Modrý LED jsem tam nedával - bylo by to dost ulítlý..
před chvílí jsem se díval na ten odkaz na Tipě a bude to nejspíš nějaká přepracovaná verze (místo násobiče měnič a zálohovací baterie). Tak se snad poučili.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Jistý Dalibor Farný se znovu pustil do výroby digitronů a dělá s nimi hodiny řízené procesorem s volitelnou synchronizací z DCF77 nebo z časových serverů.
Podívej se na stránku dolů, ceny jsou v dolarech.
A teď si můžeme povídat o tom, jestli ty sestavené hodiny z Tipy na Aukru jsou opravdu drahé...

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#5 Příspěvek od Hydrawerk »

Jo, asi už tam bude krystalový oscilátor fungovat správně. http://stavebnice.postreh.com/select.php?link=PT029B

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#6 Příspěvek od Victronix »

Hill píše:Jistý Dalibor Farný se znovu pustil do výroby digitronů ....
A teď si můžeme povídat o tom, jestli ty sestavené hodiny z Tipy na Aukru jsou opravdu drahé...
Nelze porovnávat ruční práci při výrobě digitronů se sériovou výrobou. To je úplně někde jinde.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Hill píše: pak byla v prodeji jen stavebnice elektroniky bez digitronů nebo samotný plošňák a součástky si sežeň všechny
Hille, nevíš, zda se dá sehnat stavebnice těch nových hodin bez digitronů nebo jen samotnej plošák? Toho 60-ti letýho blikacího šrotu tady ještě pár kusů mám. :wink:
Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Davidsev
Příspěvky: 717
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Štatl

#8 Příspěvek od Davidsev »

https://www.tipa.eu/cz/plosny-spoj-tipa ... y/d-86183/

Tady sou starý, novou asi ještě neprodávají...
Eletrika je sviňa, kope a neni vidět :hool:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

Asi nebude problém zavolat do Tipy a objednat si samotnou stavebnici bez digitronů, donedávna byla v prodeji, protože digitrony došly. To, že se jim povedlo nějaké zase někde sehnat, snad nebude chyba.
Přinejhorším kup hotový plošňák s dokumentací, osadit si to umíš přece sám, součástky jsou běžné.
Zatím jsem se s nimi vždycky domluvil.
Koukám, že Davidsev byl rychlejší...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Já myslel tu novou s měničem a upraveným oscilátorem.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od Zaky »

Když už se tu řeší digitronové hodiny, tak malá ochutnávka mého zvolna se vyvíjejícího projektu. Hodiny používají MCU, synchronizují se z GPS a využívají RTC s uváděnou nepřesností do dvou minut za rok se zálohováním baterkou (pokud se nevyužije GPS synchronizace) a umí automaticky přecházet mezi zimním a letním časem. Vnitřně pracují s UTC časem. Do vyvedeného UARTu se buď zapojí GPS, nebo se dá přes terminálový program nastavit/vyčíst čas a datum a spustit test digitronů. Mají zezadu tři tlačítka, jejich využití zatím není zprogramované. Digitrony pracují plně staticky, tedy nelze při pohledu v pohybu vidět žádné problikávání. Obvodové řešení je zvoleno nejjednodušší možné, snažil jsem se o kompaktní rozměry. Elektronika a většina SW je již hotová, chybí dodělat doutnavkové dvojtečky, nechat vypálit laserem a ohnout Učko z nerezu (DXF data už jsou, vlastně proto jsem kreslil celý model) a udělat dřevěné bočnice. Digitrony nejsou a nikdy nebudou podsvícené modrými ani žádnými jinými ledkami :-)
Přílohy
nixie_pcb_photo.jpg
Elektronika
(247.02 KiB) Staženo 339 x
nixie_clock.jpg
SW model
(30.32 KiB) Staženo 317 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

Celeron píše:Já myslel tu novou s měničem a upraveným oscilátorem.
Myslím si, že i tu novou by ti prodali.

Soemtron
Příspěvky: 1085
Registrován: 23 čer 2013, 02:00
Bydliště: Olomoucko

#13 Příspěvek od Soemtron »

:!: Sháním SM ELKA 21A, 6521, OKU101...
Koupím obrazovku Toshiba LR30477

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Hubert_79 »

Řekl bych, že nejedny tyto stopky posloužily jako dárci orgánů a základ pro ubastlení hodin. Což je asi škoda, poněvadž si nemyslím, že toho tehdy v Pragotronu dělali nějaká kvanta. Taky to asi nebylo tehdy (rok výroby těch mých je 1984) úplně levné.
Přílohy
stopky.jpg
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

Ty Farnýho "nixie clock" jsou betálná raketa, 50 litrů i za ruční výrobu je kurewská snobárna ... Spíš by mě zajímal ten nápad od Zakyho, jestli mu to už šlape ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Co je nového?“