Tesla Bolero 1104, oprava radia

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
alfons74
Příspěvky: 8
Registrován: 27 pro 2011, 01:00
Bydliště: Brno

Tesla Bolero 1104, oprava radia

#1 Příspěvek od alfons74 »

Dobry vecer vsem,

snazim se o opravu radioprijimace v hudebni skrini Tesla Bolero 1104.
Zacal jsem vycistenim vcetne prepinaci listy, promerenim elektronek a vymenou vadnych elytu a asfaltovych kondu.
Nf cast mam zprovoznenou, pres externi gramovstup funguje k plne spokojenosti.
Ted resim radiovou cast - po pripojeni anteny (cca 1 metr dratu) na vsech rozsazich nechytnu temer nic/nic - musim mit naplno hlasitost a slysim jen nejake slabe piskani a skrceni.
Po pripojeni anteny na ladicak (C1) chytam nejake SV vysilace s ocekavanou urovni hlasitosti.
Kdesi jsem cetl ze v tomto pripade by oscilator mel byt OK a problem bude ve vstupnich obvodech.
Ohmicky jsem vstupni obvod promeril, civky by nemely byt prerusene a ani prepinace pri mereni neukazuji problem.
Slidove kondy vypadaji od pohledu vsechny stejne cerne - i ty co jsou v mezifrekvencni casti.

Muze me prosim nekdo zkusenejsi nakopnout jak postupovat dal?
Myslim ze asi bude problem v tom vstupu ale nevim jak najit vadnou soucastku (ja vim, merenim) - ale ceho, jak?

Diky za kazdy podnet.
P.S. servisak jsem si stahnul odsud: http://nostalgyradio.cz/files/original/ ... _78299.pdf

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Lukas-Peca »

Souhlasí vysílače s pozicí na stupnici?

Typickou příčinou podobných závad u těchto rádií jsou slídové kondíky ve vf obvodech, které ztratily kapacitu. Jestli jsou černé, je to velmi pravděpodobné.

Uživatelský avatar
alfons74
Příspěvky: 8
Registrován: 27 pro 2011, 01:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od alfons74 »

Mam stupnici odmontovanou, musim vyzkouset pozdeji.
Civky jsem kontroloval a vosk neni poruseny, takze to asi budou ty slidove kondy.
Ale trosku me plete to, ze vypadaji stejne cerne jak v mf tak na vstupu...ze by to v mf casti nebylo kriticke?
Hledam nahradu, muzete prosim poradit jaky typ je soucasna nahrada tech slidaku?
Je mi jasne ze kapacity budu muset skladat, ale nejsem si jisty jestli se daji sehnat na napeti 500 a 1000V jak je uvedene v servisaku.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Lukas-Peca »

MF může být taky rozladěná, teoreticky pokud ujely všechny kondy v MF stejně, tak to ani nemusíte poznat :)

Na těch 500V stačí dimenzovat jen kusy vystavené anodovému napětí, tzn. nejspíš jen C35. Kvůli teplotní stabilitě je dobré dát zase slídové, dají se koupit nové, ale jsou strašně drahé. Já dávám teslácké TC210. Keramické NP0 z novovýroby se taky dají použít, ale bude se to po zahřátí trochu odlaďovat.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“