Čistička Ionic Care, svítí a nejede

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Lubanec
Příspěvky: 460
Registrován: 08 led 2012, 01:00
Bydliště: Moravská Třebová

Čistička Ionic Care, svítí a nejede

#1 Příspěvek od Lubanec »

Dobrý den..neopravoval někdo už čističku ionic care?Mě nešla,tak sem ji rozebral a byla spálená pojistka,tak sem šel po tranzistoru BUP213,který byl prošvihlý..v elektro sem ho chtěl koupit,ale řekl mi,že BUP213 je už stará věc a neprodejná,tak mi obědnal náhražku(prý) a tou je SGP15N120 tak sem ji tam naletoval a dal jinou pojistku a čistička se už tedy diodama zapla,jenže nejde z ní ten vánek jak má..prostě nejde proud na tu indukci dole..servisní manual nikde nenajdu..myslíte,že by to mohlo způsobit náhražka toho BUP213,nebo bude něco ještě v čoudu..díky
Jaj..To byla pecka..no joo..Kondenzátor byl nabitý(tudy proud jde)

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Bude něco v čoudu :-) Pravděpodobně došlo k závadě, to zničilo tranzistor, což způsbilo spálení pojistky. Vyfoť kvalitně oboustranně desku i vnitřnosti a nahraj to sem. Asi budeš muset rozkreslit alespoň část obvodu. Vzhledem k VN se mohlo prorazit VN trafo nebo něco na VN straně, v tom případě to neopravíš. Pokud odešlo něco v buzení, mělo by to být řešitelné.

Uživatelský avatar
Gagan2006
Příspěvky: 45
Registrován: 01 led 2017, 01:00
Bydliště: Nymburk

#3 Příspěvek od Gagan2006 »

Ten IGBT jsem měnil už dvakrát a vždy tam byl SGP15N120, tak nahrada by to byla správná. Podívejte se na ty přívodní kabely co jdou z vrchu od ovládání tam jde signál na ten tranzistor. V těch kablech tam je strašnej marast, jestli není nějakej utrženej případně osciloskopem se podívat na G toho tranzistoru, ještě změřit cívku toho VN trafa. Přikládám foto z opravy kam majitel nalil vodu.
Přílohy
IMAG0256.jpg
(258.63 KiB) Staženo 442 x

Uživatelský avatar
Gagan2006
Příspěvky: 45
Registrován: 01 led 2017, 01:00
Bydliště: Nymburk

#4 Příspěvek od Gagan2006 »

Ještě mě napadá proměřit ten síťovej můstek z 1N4007, sít kondenzátor a mám dojem jestli tam nebyl v emitoru nějakej rezistor. Napájení ovladání je tam řešeno tím 12V transformátorem co je bokem.

Uživatelský avatar
Lubanec
Příspěvky: 460
Registrován: 08 led 2012, 01:00
Bydliště: Moravská Třebová

#5 Příspěvek od Lubanec »

Tak sem ještě oběvil vadný rezistor (viz šipka) ale po jeho výměně to isté..na to vn-ko nejde proud..nenaměřím žádny..vždy mě vadaska jen problikne slabounce a nic dál..
Přílohy
ionic.jpg
(230.92 KiB) Staženo 326 x
Jaj..To byla pecka..no joo..Kondenzátor byl nabitý(tudy proud jde)

Uživatelský avatar
Lubanec
Příspěvky: 460
Registrován: 08 led 2012, 01:00
Bydliště: Moravská Třebová

#6 Příspěvek od Lubanec »

No ted sem měřil ten rezistor(on byl totiž na povrchu popraskaný,ale 100kohm měl..tak asi byl Ok..Dráty od horní elektroniky jsou Ok..Jdu to skouknout ještě
Jaj..To byla pecka..no joo..Kondenzátor byl nabitý(tudy proud jde)

Uživatelský avatar
Lubanec
Příspěvky: 460
Registrován: 08 led 2012, 01:00
Bydliště: Moravská Třebová

#7 Příspěvek od Lubanec »

Tu přikládám elektroniku..kdyby náhodou někdo měl nápad..
Přílohy
elektronika.jpg
(217.24 KiB) Staženo 379 x
Jaj..To byla pecka..no joo..Kondenzátor byl nabitý(tudy proud jde)

Uživatelský avatar
Lubanec
Příspěvky: 460
Registrován: 08 led 2012, 01:00
Bydliště: Moravská Třebová

#8 Příspěvek od Lubanec »

Ještě jedna věc,pokud skouším na zkrat multimetrem(pípákem) tak u označených třech (rezistor,dioda,rezistor) mi pípe multimetr..mohlo by to mít souvislost?už se v tom nějak tápám :-(
Přílohy
disk.jpg
(114.05 KiB) Staženo 295 x
Jaj..To byla pecka..no joo..Kondenzátor byl nabitý(tudy proud jde)

Uživatelský avatar
Gagan2006
Příspěvky: 45
Registrován: 01 led 2017, 01:00
Bydliště: Nymburk

#9 Příspěvek od Gagan2006 »

Změř napětí na tom 400V kondenzátoru. Pozor mělo by tam být 320V.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od Zaky »

Má to celkem pár součástek, tak nakresli schéma, pak můžeme řešit, co dál, takhle, když nevíme, jak je to zapojené, toho moc nevymyslíme.

Uživatelský avatar
Gagan2006
Příspěvky: 45
Registrován: 01 led 2017, 01:00
Bydliště: Nymburk

#11 Příspěvek od Gagan2006 »

Tohle je jen zdroj a silová část VN je to na dně a nahoru je to propojený do ovládání- tam je tuším mikroprocesor, co dává pulzy tomu IGBT.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#12 Příspěvek od Zaky »

OK, tak se omrkne osciloskopem, jestli jdou z druhé desky impulsy pro IGBT, pokud ano, tak stačí schéma silové desky.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#13 Příspěvek od misocko »

Lubanec píše:Ještě jedna věc,pokud skouším na zkrat multimetrem(pípákem) tak u označených třech (rezistor,dioda,rezistor) mi pípe multimetr..mohlo by to mít souvislost?už se v tom nějak tápám :-(
- zapajkovane suciastky merias zbytocne , hlavne ak sa ani nepozries kam vedu dalej tie cesticky na plosaku (kludne mozu byt paralelne s primarom trafa a preto pipaju). nefotis stranu spojov - nevieme teda nic o zapjeni. ak je tam skutocne procak, tak zacni osciloskopom ab si zistil ci ide budenie na G IGBT. nasledne mozes hladat ci je problem na strane riadenia alebo na silovej strane , bez toho sa nepohnes, respektive pohnes ale mas to na dlhe zimne vecery , vypajkovat vsetko a pomerat, nasledne ak bude vsetko OK tak to bude ten procak. oscikom budes rychlejsi.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#14 Příspěvek od fredis »

Zaky píše:OK, tak se omrkne osciloskopem, jestli jdou z druhé desky impulsy pro IGBT, pokud ano, tak stačí schéma silové desky.
Ten má tak možná zvedák :wink: :lol: . Nic ve zlým, ale když jsem po něm opravoval philipse (TV), tak mi to stačilo :roll: . Pokud to umíš, tak dělej auta a do elektroniky se ne.er a dej to někomu kdo to umí! :oops:
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
Lubanec
Příspěvky: 460
Registrován: 08 led 2012, 01:00
Bydliště: Moravská Třebová

#15 Příspěvek od Lubanec »

Pane fredis..myslel jsem,že mi umíte trochu poradit,no..a né mě hanit..automechoš sem jen vyučen,ale nedělám to ubec..v elektro se rýpu od 14-ti let..staré crt sem nikdy moc neopravoval..já dělám lcd,led,atd..různé přístroje,co mi padnou pod ruku..už toho doosti bylo za tu dobu opravené..vybavení mám slabší(to neodporuji) ale i z ho.na se dá uplést byč..Skusím ty signální dráty(jsou tam 3) a zbylé 4 dráty vedou k vypínačům akorát nahoru..
Jaj..To byla pecka..no joo..Kondenzátor byl nabitý(tudy proud jde)

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“