LED dioda na 230AC

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
cr32
Příspěvky: 10
Registrován: 21 úno 2012, 01:00

LED dioda na 230AC

#1 Příspěvek od cr32 »

Zdravim,
mel bych dotaz ohledne zapojeni LED na 230AC, nejsem moc zbehly v AC - potreboval bych poradit.

V klasickem schodistovem zapojeni spinacu kde se pouzivaji orientacni doutnavky jsem nalezl zapojeni modre LED s dvouma rezistorama 120kOhm v serii (kuli rozlozeni vykonove ztraty).

Kdyz to spocitam tak I = U/R by mel proud byt cca 1mA, nevim presne co za typ LED bylo pouzito ale sviti to dost a je to tam jiz par let (nehreje se to a dioda zrejme netrpi v zavernem smeru i kdyz to je jedna z prvnich veci ktere na netu najdete ze by mohl byt problem).

Koupil jsem si nejake ruzne modre LED a udelal jsem par experimentu. Nenasel jsem zadne low power modre led, takze obecne byla a ja pouzivam standartni LED na 20mA, pri napajeni pomoci DC jsem si overil ze na onom 1mA sviti LED zhruba odpovidajici intenzitou. Jelikoz preferuji defenzivni strategii a intenzita i na 1mA mi prisla moc velka zvysoval jsem posupne odpor. Na DC dioda reaguje dle predpokladu - intenzita se znizuje se znizujicim proudem.

Na AC jsem narazil na nesrovnalost v tom ze at dam jakkoliv velky odpor (skousel jsem v souctu 220k, 330k, 470k, 750k, 1M, 1M5, 3M apod.) tak je intenzita svitu vicemene stejna. Laicky si to vykladam takto: odpor zrejme propousti frekvencne zavyslou cast AC ? Predpokladam ze se na LED da koukat take jako na RC clanek ? LED tedy sviti na neco cemu ten odpor neklade "odpor" ?

Zajimalo by me na co vlastne ta LED sviti (co spotrebovava) je to zapojeni trvale udrzitelne, co kdyz jich bude v systemu zapojeno vice, neprojevi se to nekde ? Kazdopadne jsem uz zjistil ze ne vsechny LED toto vydrzi, jina modra LED byt podobnych parametru vydrzela svitit cca desitky vterin.

Diky za jakoukoliv informaci

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od FHonza »

Podívej se k Belzovi. Je to tam i s teorií.

Uživatelský avatar
cr32
Příspěvky: 10
Registrován: 21 úno 2012, 01:00

#3 Příspěvek od cr32 »

FHonza píše:Podívej se k Belzovi. Je to tam i s teorií.
To jsem cetl, tento dotaz sem davam po hodinach stravenych u googlu a ctenim clanku v ceskem i anglickem jazyce. Odpovedi jsem nenalezl. V uvedenem clanku je pouze to jak by se to melo delat.

Proc mi ale sviti dioda jako by ji prochazelo 1mA pri 3M rezistoru jsem nikde nenasel :)

Do vypinace se nevejde nic dalsiho, zadny kondenzator, usmernovaci mustek atd, bud tam budou doutnavky nebo neco podobneho jako 3-5mm LED s odporem, vic se tam bohuzel nevejde.

Uživatelský avatar
cr32
Příspěvky: 10
Registrován: 21 úno 2012, 01:00

#4 Příspěvek od cr32 »

Pro doplneni udavam jake LED jsem pouzil - prostoru je malo, puvodne jsem hledal 3mm jenze ty jsou moc vykonne (az oslnuji) navic nebyla zadna s difuznim pouzdrem.

Takze tato led funguje perfektne, tepelne ztraty jsou neregistrovatelne, proud proteka minimalni - bohuzel nemam cim zmerit tak maly proud na AC: https://www.gme.cz/led-5mm-blue-460-60-diff


tato dioda odesla po desitkach vterin:
https://www.gme.cz/led-oval-blue-5-2x3-8-400-50-110

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od FHonza »

Moje zkušenost je, že jenom s odporem si nevystačíš. LEDky obecně nemají rády provoz v závěrném směru. Rychle pak odcházejí.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od forbidden »

Ledka na 230 VAC se v závěrným směru 100 % proráží, akorát ta co drží je zřejmě extra odolná a ten proud prostě jen nestačí na destrukci přechodu, nic víc. Odpor v AC obvodu na frekvenci 50 Hz se chová stejně jak v DC, žádný parazitní vlastnosti nehrají roli. Modrá LED je hodně citlivá, může viditelně svítit i na desítky µA. Možná tam hraje roli ten průraz v druhé půlvlně, třeba zahřívá přechod, kdo ví. Chtělo by to měřák a ten procházející proud prostě měřit. Jinak k LED dej antiparalelně 1N4148, ta se vleze určitě.

Uživatelský avatar
cr32
Příspěvky: 10
Registrován: 21 úno 2012, 01:00

#7 Příspěvek od cr32 »

FHonza píše:Moje zkušenost je, že jenom s odporem si nevystačíš. LEDky obecně nemají rády provoz v závěrném směru. Rychle pak odcházejí.
jestli je rychle 2 roky pak je to pro me spise pomalu :) jelikoz je to v dnesni dobe pomalu levnejsi reseni nez ty doutnavky a ty tam vydrzi tak rok max 3 tak mi to prijde OK, spis resim to ze mi neni jasne na co ta LEDka vlastne funguje, vadi mi ze nevim co se tam deje - muze to mit nejake konsekvence... no mozna to zbytecne resim...

Kazdopadne diky za reakci

Uživatelský avatar
cr32
Příspěvky: 10
Registrován: 21 úno 2012, 01:00

#8 Příspěvek od cr32 »

forbidden píše:Ledka na 230 VAC se v závěrným směru 100 % proráží, akorát ta co drží je zřejmě extra odolná a ten proud prostě jen nestačí na destrukci přechodu, nic víc. Odpor v AC obvodu na frekvenci 50 Hz se chová stejně jak v DC, žádný parazitní vlastnosti nehrají roli. Modrá LED je hodně citlivá, může viditelně svítit i na desítky µA. Možná tam hraje roli ten průraz v druhé půlvlně, třeba zahřívá přechod, kdo ví. Chtělo by to měřák a ten procházející proud prostě měřit. Jinak k LED dej antiparalelně 1N4148, ta se vleze určitě.
Ok diky, zajimave take je ze jsem "zatim" nasel jen 1 kterou to prorazilo, tady je dalsi ktera tam funguje naprosto bez problemu OK (zkouseno nekolik dnu) ale jak rikam ta puvodni tam je jiz nekolik let a funguje stale OK

http://www.ges.cz/cz/l-53qbc-f-GES05115078.html

skore tedy 3 : 1 ve prospech tech "odolnejsich" :) proto jsem se na to vsechno vlastne ptal, jelikoz mi staci intenzita i pri 2-3Mohmech odporu coz je 0.1 mA pak se naskytuje otazka - jestli to neni dostatecna ochrana i pro ten zaverny smer (tak maly proud).

diky

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od FHonza »

I když to LEDku v závěrném směru neprorazí, tak se postupně sníží svítivost. Měl jsem tam místo doutnavky jantarovou LED a viditelně svítila míň po cca 4 týdnech. S antiparalelní diodou po skoro dvou letech svítí pořád stejně.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#10 Příspěvek od samponek »

Taťka dával do vypínačů LED a svítí už 20 let bez změny jasu ( alespoň nic nepozoruji ) Je tam dioda KY132/600 + ruský odpor M15 MLT-1 a dioda hranatá hubená červená cizokrajná.
Edit : dioda je HFR244

Uživatelský avatar
DELONG
Příspěvky: 1361
Registrován: 16 dub 2006, 02:00
Bydliště: SVK

#11 Příspěvek od DELONG »

samponek píše:dioda hranatá hubená červená cizokrajná.
dioda hubená černá migrant (utečenec) :lol: :rofl: .

Uživatelský avatar
cr32
Příspěvky: 10
Registrován: 21 úno 2012, 01:00

#12 Příspěvek od cr32 »

Pri 2M odporu by melo protekat 0.1mA, jak spocitat napeti na LED nevim kdyz neznam R diody, vychazel bych z VA charakteristik viz https://www.gme.cz/data/attachments/dsh.518-266.1.pdf kde by to mohlo byt nekde kolem 2.8V na diode.

V zavernem smeru jsou mezni hodnoty dle katalogu 10mikroA na 5V, stale to nestimuje kdyz vezmu v uvahu to ze ta dioda co tam sviti nekolik let ma nastaveny pracovni bod na 1mA - jak to v tom zavernem smeru mohla tak dlouho vydrzet ? :)

edit: jedine co me napada ze by ta puvodni LED mohla byt bipolarni, takove se taky delaji, bohuzel nenasel jsem nikde vyhovujici skladem...

Uživatelský avatar
cr32
Příspěvky: 10
Registrován: 21 úno 2012, 01:00

#13 Příspěvek od cr32 »

I pres to ze znam pana Kirhofa i pana Ohma tak nevim :)

Jak jsem rekl napeti znam z VA charakteristiky diody, pokud bych je neznal tak znam pouze vstupni paneti 230V, odpor 1M => proud 0.1mA (ano samozrejme kirhof = jde o proud celym obvodem).

Ted prosim misto otazek, prozradte mi jako naprostemu looserovi jak spocitam ubytek napeti na odporu kdyz neznam R ani U na diode. Dtto pro zaverny smer. Respektive ten U znam z VA char. ktery ale jak pisete nepotrebuju - mel by mi stacit preci zakon pana Ohma :)

Dekuji

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#14 Příspěvek od FHonza »

samponek píše:... Je tam dioda KY132/600...
To pak LEDka není v závěrném směru namáhaná

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#15 Příspěvek od mi-ro »

Ano, pokoušel jsem se vyhledat nějaké technické parametry k diodě "hranatá hubená červená cizokrajná" a ten gůgl je úplně pitomej, nic nenašel.
..to bude jen ňákej odpůrek

Odpovědět

Zpět na „Poradna“