Jak zapojit kabely do zásuvky, která vede na dvě dvojzásuvky

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
spravce29
Příspěvky: 20
Registrován: 29 říj 2014, 01:00

Jak zapojit kabely do zásuvky, která vede na dvě dvojzásuvky

#1 Příspěvek od spravce29 »

Dobrý den,

prosím o radu.

V pokoji mám 3 bytové zásuvky /1 x jednoduchá a z ní vedou kabely na dvě dvojzásuvky, které jsou cca. 2 metry od sebe/.
V poslední dvojzásuvce /foto/ byl zapojen přímotop /přímotop Dimplex/ o odběru 2 Kw.
/přímotop jsem měnil před několika měsíci a protože jsem neměl vhodný kabel, nezapojil jsem přímotop napřímo přes spojovací krabici ke kabelu od jističe, jak bylo zapojeno původně. Ale zapojil jsem zástrčkou přímo do zásuvky. Kabel ze zástrčkou byl v přímotopu už instalovan. Přímotop tak fungoval měsíce .../

Když přímotop přestal fungovat, poslední dvojzásuvku /č.3 na fotce/ jsem proměřil a zjistil, že zásuvka nefunguje. Vedlejší dvojzásuvka stále fungovala, stejně tak jednoduchá zásuvka u vstupu do pokoje.
Vypnul jsem jistič zásuvek /před manuálním vypnutím jističe nebyl jistič automaticky shozen, stále byl v poloze nahoře - zapnut/.
Poslední dvojzásuvku i vedlejší dvojzásuvku jsem odkryl a kontroloval dotažení šroubů, vše bylo ok.
Zapnul jistič a dvojzásuvky fungovaly.

Do poslední dvojzásuvky jsem zapojil horkovzdušnou pistoli (1,5 Kw) a po cca. 10 minutách přestala zásuvka opět fungovat.
Vedlejší dvojzásuvka stále fungovala, stejně tak jednoduchá zásuvka u vstupu do ložnice fungovala...
Vypnul jsem jistič.
Odkryl jsem jednoduchou zásuvku u vstupu do pokoje a její plastový vnitřek byl značně ohořelý /foto/.
Vypojil jsem žíly kabelu z ohořelé zásuvky a zapnul jistič.
Dvě dvojzásuvky poté nefungovaly, tzn. předpokládám, že vycházejí z jednoduché zásuvky u vstupu do pokoje.
Všechny zásuvky v bytě jsem pak kontroloval a byly dotaženy.

Z té dvojzásuvky č. 3 už přímotop napájen není! Ihned co jsem objevil závadu /vyhořelou zásuvku/ jsem koupil kus kabelu a přímotop propojil v krabici do které vede kabel od jističe pro topení. Tak jak to má být správně propojeno a bylo původně než jsem původní přímotop měnil za jiný.

Měřeny kabely za jednoduchou zásuvkou u vstupu:

Kabel č.2 /černý/ je FÁZE. Měřeno dvoupólovou zkoušečkou - Vadaskou,
žádný další kabel už není fáze.

Kabel č.2 - /černý - fáze/ a kabel č.3 /zeleno žlutý/ jsou při dotyku konekt orů Vadasky pod proudem 230 V.

Otázky:
1) Jak zapojit správně žíly kabelu do jednoduché zásuvky když jsou z této rozvedeny další dvě dvojzásuvky?

/Viz. fotografie vnitřku zásuvky. Oba černé kabely /č.1 je...?, č.2 je fáze/ byly zapojeny do díry zásuvky vlevo, zelenožlutý kabel č.3 do otvoru vpravo. Zelenožlutý kabel č.4 byl asi na zemnící kolík nahoru - viz. ohořelé místo zásuvky.../

2) Způsobilo vyhoření jednoduché zásuvky /č.1 na fotce/ zapojení přímotopu do dvojzásuvky /č.3/ a proč?

3) Nebo mohl být v jednoduché zásuvce špatný kontakt žíly kabelu/ů už před zapojením přímotopu do dvojzásuvky č.3?
/Žíly se do těchto typů zásuvek totiž zacvakávají, nešroubují .../
Proč pak ale dále fungovala vyhořelá zásuvka č.1 a přestávala fungovat dvojzásuvka č.3?

Děkuji předem za odpovědi.
Přílohy
Zásuvka-ohořelá-vypálená-krabice-c.1-bok-ložnice-25.01.2017.jpg
Zásuvka č.1, jednoduchá ze které vedou kabely do dvojzásuvky. Boční pohled na kabely. Vypálená krabice zásuvky.
(225.16 KiB) Staženo 198 x
Zásuvka-ohořelá-vypálená-krabice-c.1-05.02.2017.jpg
Zásuvka č.1, jednoduchá ze které vedou kabely do dvojzásuvky. Kabely. Vypálená krabice zásuvky.
(196.01 KiB) Staženo 179 x
Zásuvka-dvouzasuvky-c.2-ložnice-elektro-zásuvka vpravo u koupelny.jpg
Dvojzásuvka č.2 umístěná cca. 2 metry od dvouzásuvky č.3.
(211.2 KiB) Staženo 165 x
Zásuvka-dvouzasuvky-c.3-ložnice-elektro-zásuvka u okna.jpg
Dvojzásuvka č.3 /poslední dvojzásuvka/ do které byl připojen přímotop zástrčkou typu E,F.
(250.02 KiB) Staženo 169 x
Naposledy upravil(a) spravce29 dne 27 úno 2017, 13:04, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#2 Příspěvek od kovar »

Proč se všichni prděj do něčeho , čemu nerozumí?
:lol:
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Oni se do toho neprděj, oni se do toho přímo SEROU!!!
Tam se musejí vyměnit všecky ty vyčouzený zásuvky za nový, nevyhřátý - a pak se taky musí postarat o to, aby se ta nová zásuvka zase znovu rychle nerozesrala ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#4 Příspěvek od doktor365 »

Však nemáš u té první zásuvky připojený ZŽ který ti asi pokračuje k těm dalším zásuvkám. Bez něho ti ty ostatní zásuvky nepůjdou.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Mal, len mu to trochu zhorelo...

Inak toto je exemplarny pripad nebezpecnosti TN-C, pretoze ked takto zhori PEN, na kostre vsetkych spotrebicov triedy I zapojenych do tych nefunkcnych zasuviek bude faza.

Treba vymenit tu zhorenu zasuvku, mozno aj tie droty a hlavne to potom skontrolovat a premerat.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Už při pohledu na první fotku jsem dostal TN-C kopřivku, dál jsem to raději ani moc neprohlížel. Tak pitomej nápad, jako TN-C, neměl být nikdy povolenej.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
spravce29
Příspěvky: 20
Registrován: 29 říj 2014, 01:00

#7 Příspěvek od spravce29 »

doktor365 píše:Však nemáš u té první zásuvky připojený ZŽ který ti asi pokračuje k těm dalším zásuvkám. Bez něho ti ty ostatní zásuvky nepůjdou.
Díky za reakci. Zásuvku č.1 jsem po tom co jsem viděl ty "uhlíky" :o
okamžitě odmontoval a novou zásuvku zatím neinstaloval protože si nejsem jistý kam přesně kabely zapojit. Proto se na to ptám v tomto fóru.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Podla fotky, co zostalo z tej zhorenej zasuvky, to niekto zapojil dost nestastnym sposobom. Do jednej svorky PE (v tom lepsom pripade) zapojil privod, do jednej svorky N vyvod do dalsich zasuviek. A druhe svorky prepojil kratkym drotom, pravdepodobne nedostatocneho prierezu - a kvoli tomu to cele zhorelo.

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#9 Příspěvek od doktor365 »

Je to asi průběžná zásuvka,musíš propojit fázi a zž. Ještě si nejprve kabely propískni kam vůbec vedou.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

Nepropojuj nic, prosím. Neumíš si představit všechna nebezpečí, jaká ti hrozí, jestli to někde propojíš blbě.
Pozvi si na to elektrikáře. Ale skutečného.

A ostatní prosím: neraďte nikomu, kdo se hned na začátku přizná, že neví ani, jak zapojit zásuvku. Zvlášť, když jde o instalace TN-C.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#11 Příspěvek od ZVUK2000 »

Celé je to divné. Průchozí zásuvka která má připojení na principu Wago a je v TNC :cry:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jestli to bude zapojovat stejnej elektrikář, co neumí ani strčit správně drát pod šroubek, tak to stejně skončí podobným průšvihem. Jsou to všechno shnilí "wagovkáři"... :?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#13 Příspěvek od Hill »

Tohle nezapojoval elektrikář.
Přesněji řečeno - ten, kdo tohle zapojoval minule, si označení "elektrikář" nezaslouží, pokud ho náhodou užívá. Ale myslím, že ne.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ano, a jelikož uživatel spravce29 to nebyl, protože jinak by se na to neptal, může riskovat stejný omyl, protože se obrátí na "dodavatele".
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

Opět důkaz toho , že pokud chceš tahat trvale 2kW , tak jedině zásuvka na šroub . A to ještě ze šrotu s keramickým vnitřkem . Ty , co tam máš , rozhodně nevyhazuj !!

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“