H-můstek pro peltierův článek

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pajaentr
Příspěvky: 58
Registrován: 31 kvě 2014, 02:00

H-můstek pro peltierův článek

#1 Příspěvek od pajaentr »

Zdravím,
Mám v plánu regulovat teplotu pomocí Peltierova článku (5,9V, 8,5A).

Jako zdroj bych využil starou nabíječku 5V, 2A a navíc by se proud omezil přibližně 1A pomocí obvodu LM317T.

Pro samotné řízení mám v plánu využít h-můstek ovládaný pomocí PWM signálu z Arduina. Tranzistory jsou IRLL2705, ty by měly být při 5V signálu z arduina plně otevřeny.

Chci se hlavně zeptat, jestli zapojení podle tohohle schématu bude fungovat, nebo jestli jsou potřeba za NANDy ještě další tranzistory.
Přílohy
Clipboard02.png
(20.42 KiB) Staženo 241 x

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#2 Příspěvek od procesor »

Horné tranzistory tak neotvoríš.
To chce buď špec.drier pre horné tranzistory, alebo inú vodivosť tranzistorov (P-mos).
Pri P-mose stačí jedno napájanie.

PS. Source-Drain si nezamieňaj!

Uživatelský avatar
pajaentr
Příspěvky: 58
Registrován: 31 kvě 2014, 02:00

#3 Příspěvek od pajaentr »

Jsem ty tranzistory otočil namísto zrcadlení. Jen co přijdu domů, tak to opravím.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Davidus »

Nikdy neřiď peltier PWM, je to neefektivní.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#5 Příspěvek od masar »

Ikdyž opravíš to "zrcadlení", fungovat to nebude. Musel bys ještě dva invertory přidat (ke každému výstupu jeden), abys nepotřebnou větev zavřel. Nyní ji otevíráš, proud teče přes tranzistory do zkratu a přes Peltiera "nic". Navíc horní tranzistory nebudou plně otevřeny, protože na source není nulové napětí. Proč vymýšlet vymyšlené?
Obrázek
:wink:

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#6 Příspěvek od elektrosvit »

Nebylo by jednodušší použít k přepínání polarity přívodů k Peltierovi obyč. dvojpólové přepínací relé spínané jedním tranzistorem?

Uživatelský avatar
pajaentr
Příspěvky: 58
Registrován: 31 kvě 2014, 02:00

#7 Příspěvek od pajaentr »

Nebo nemáte alespoň tip na nějaký už hotový integrovaný obvod, ve kterým by to už všechno bylo a ustal by 1A. Já co jsem hledal, tak jsem nasel jen ty co umělý pouze prohodit napájení.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Zaky »

Když si postavíš místo H můstku dva snižující spínané zdroje, nejlépe synchronní, třeba buzené budiči LM5104, tak to i bude dobře fungovat a není to o moc složitější, vlastně jen dvě cívky a dva kondenzátory navíc. Jak máš psáno výše, peltier je třeba nechat protékat DC proudem, PWM není dobré, peltier je strašně tepelně vodivý a když přes něj neteče proud, je to dost tvrdý tepelný zkrat, jinými slovy přečerpané teplo ti jde v pauzách PWM zase zpět. Akorát s LM5104 nemůžeš mít výstup trvale nahoře, LM5104 budí horní nfet přes nábojovou pumpu, která potřebuje pumpovat pomocí té PWM.

Uživatelský avatar
taz
Příspěvky: 312
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od taz »

Proboha, má 50W peltier a zdroj k němu chce dát 5W, co tam chcete regulovat????

Uživatelský avatar
pajaentr
Příspěvky: 58
Registrován: 31 kvě 2014, 02:00

#10 Příspěvek od pajaentr »

prakticky jediny co potřebuji je nějaký způsob jak prohodit + a - na peltieru, abych mohl teplotu buďto snížit, nebo zvýšit.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od Zaky »

Pokud proud omezí na 1A, tak tam 5V nejspíš nebude, tudíž nebude ani 5W. H můstek je v příspěvku od masara, stačí použít. Diody lze vynechat, jen je třeba ověřit, kolik při tom 1A bude na peltieru napětí, aby to ještě stačilo k sepnutí horních p-fetů, bude na místě použít logic levet typy.
EDIT: LM317 má min. drop 3V, to je "trošku" problém :-)

Uživatelský avatar
pajaentr
Příspěvky: 58
Registrován: 31 kvě 2014, 02:00

#12 Příspěvek od pajaentr »

Tak jsem si trochu pohrát v multisimu a tohle zapojení jsem získal jako funkční (Jestli to takhle může být?), jen ty tranzistory pro omezení proudu budou asi trochu topit.
Přílohy
Clipboard02.png
(33.69 KiB) Staženo 200 x

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od masar »

Ještě chybí rezistory mezi gejty a GND, jinak není definována úroveň 0V.
Zdroj nebude jeden společný?
:wink:

Uživatelský avatar
pajaentr
Příspěvky: 58
Registrován: 31 kvě 2014, 02:00

#14 Příspěvek od pajaentr »

Ten druhý 5V zdroj se spínači je tam jen provizorní, namísto něj by mělo být arduino, přes které se to bude ovládat.

Ty rezistory ale nebudou u všech tranzistorů svedeny k 0, když jsou některé P a některé N?

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#15 Příspěvek od Zaky »

Prostě si tam ty rezistory přidej, z jedné dvojice gatů na gnd jeden, z druhé dvojice gatů na gnd druhý, třeba 10K. Až hodíš Atmela do resetu, třeba při programování, budeš rád, že je tam máš.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“