Tuner PROXIMA 408 přeladění 87.5-108 Mhz

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kentan
Příspěvky: 175
Registrován: 31 led 2012, 01:00
Bydliště: Liberecký kraj

Tuner PROXIMA 408 přeladění 87.5-108 Mhz

#1 Příspěvek od kentan »

Dobrý den, potřeboval bych poradit s přeladěním tohoto tuneru na novou normu fm. Oscilátor jsem zkoušel posunout úspěšně nad 100 Mhz, ale mám problém se šířkou pásma. Pořád je rozsah jen +- 8 Mhz. Zatím jsem do zapojení nechtěl zasahovat, než se zkusím zeptat odborníků. Pár typů úprav jsem našel, ale nejdřív bych se chtěl poradit. Děkuji

PS je to úlovek od popelnice :-)
Přílohy
20170528_211741.jpg
(286.19 KiB) Staženo 303 x
20170528_211903.jpg
(287.49 KiB) Staženo 303 x
tuner 2.jpg
(288.07 KiB) Staženo 271 x
Tuner.jpg
(287.07 KiB) Staženo 350 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Když přelaďuješ jen cívkami, rozsah zvětšíš jen tolikrát, kolikrát zvedneš frekvenci oscilátoru ve stejné poloze ladicího kondíku.
Ten rozsah lasění je omezený paralelními kapacitami, těmi se musí začít. V první fázi obvykle není třeba ani na cívky sahat, to až budeš upřesňovat dolní konec stupnice. Tím zmenšením kapacit se totiž nejen posune dolní konec stupnice nahoru, ale hlavně se pásmo rozšíří na horním konci.
A teprve pak dojde na střídavé slaďování - cívkou na dolním konci rozsahu, kapacitním trimrem na horním.
Několikrát popsáno ve starších vláknech.
Porovnej si schémata tunerů Proximy pro obě normy, abys viděl, které součástky odpadají, a které mají jinou kapacitu.
Nepamatuju si, jestli původně Proxima pro NDR měla rozsah do 100 MHz nebo do 104 MHz, ale vzhledem k tom, že stejně máš jinou stupnici, která nebude dál sloužit, máš šanci tuner přeladit tak, aby chodil v celém rozsahu 87,5 až 108 MHz.
Přílohy
tuner_Proxima.png
(270.61 KiB) Staženo 709 x

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#3 Příspěvek od elektrosvit »

Kdyby bylo potřeba, zde je servisní manuál se schématy všech verzí tunerů i s výkresy desek.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#4 Příspěvek od ok1hga »

jak psal Hill, začni demontáží paralelních kapacit . . .
C101, C107, C121 podle výše uvedeného schématu . . .

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#5 Příspěvek od Hifista »

Přelaďoval jsem to již před mnoha lety a také jsem pro změny použil schémata, která sem dal Hill. Jen si již nevzpomínám přesně, ale mám pocit, že jsem ještě ubral 1 závit z oscilátorové cívky. Po sladění bylo pak k poslechu celé pásmo až do 108MHz a rádio mělo velmi dobrou citlivost.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Ano, to by souhlasilo. I při zmenšení paralelní kapacity tak, aby rozsah přeladění oscilátoru byl fomax = 1,21*fomin, začínala stupnice někde na 79 MHz (a pochopitelně končila kolem 98 MHz),
Zkoušel jsem to posunout bez ubrání závitu pomocí hliníkového jádra, ale oscilátor už občas vysadil, tak musel ten závit pryč a původní jádro zpátky.

Uživatelský avatar
kentan
Příspěvky: 175
Registrován: 31 led 2012, 01:00
Bydliště: Liberecký kraj

#7 Příspěvek od kentan »

Děkuji mockrát všem za rady a servisní manuál. Rádio se povedlo, závit jsem neubíral, ale jadýrko je skoro venku. Citlivost je dostatečná. Řídil jsem se podle schémy od Hilla, krom demontáže C101, C107,C121, jsem měnil C118 za 27pF a C124 na 10pF. Zapoměl jsem na C112 měl by být 470pF místo 680. Ale asi to tolik navadí. Jenom když vytočim ,,stupnici,, pod 87.9Mhz nadoraz, přijde mi že to přeskočí na 108Mhz jakoby parazitně. Ale to už řešit nebudu, jsem rád, že to hraje :-).

Ještě jednou díky

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

Podle čeho soudíš, že to "přeskočí" na 108 MHz? Máš to něčím změřené?
I když... vyloučené to není, stačí špatný spoj na oscilátorové sekci ladicího kondíku a, když se rotor opře o doraz, ztratí kontakt a objeví se tam sériová parazitní kapacita.
Ztráta kontaktu na kostru zrovna reálná není, jezdců je víc a, že by zrovna všechny ztratily kontakt, to se nestává.
Zkontroluj ještě desku na studeňáky a zlomené spoje.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#9 Příspěvek od ok1hga »

kentan píše:Jenom když vytočim ,,stupnici,, pod 87.9Mhz nadoraz, přijde mi že to přeskočí na 108Mhz jakoby parazitně.
. . . nezkratovává se ti ladičák v krajní poloze ?
to by pak mohlo udělat s přívody závit a ladit "bůh ví kde" . . .

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od masar »

kentan píše:... Jenom když vytočim ,,stupnici,, pod 87.9Mhz nadoraz, přijde mi že to přeskočí na 108Mhz jakoby parazitně. ..
Může to být tzv. zrcadlový kmitočet. Při příjmu 87,9Mhz je fosc= 87,9+10,7=98,6Mhz. "Zrcadlový" kmitočet je pak 98,6+10,7= 109,3Mhz je blízko tomu tvému a pak mohou sehrát svou roli nepřesnost naladění mf, příp. vliv AFC.
Potlačit zrcadlový příjem by mělo správné naladění vstupních obvodů VKV jednotky, pronikat mohou jen silné signály...
Ověřit, že fosc na dolním dorazu nikam "nepřeskakuje" lze měřením jeho kmitočtu (v nouzi např. druhým VKV přijímačem).
:wink:

Uživatelský avatar
kentan
Příspěvky: 175
Registrován: 31 led 2012, 01:00
Bydliště: Liberecký kraj

#11 Příspěvek od kentan »

Ano, mam tu jednoduchý FM transmiter. byl nastaven na 108Mhz. A při krajní poloze cca pod 79 - na konci stupnice to trochu ,,lupne,, a jde slyšet vysílaní ze 108 vypadá to trochu jako zkrat. Ono, měl jsem stim přeladěním docela problém, po úpravě byl pořád tuner necitlivý (skoro nereagoval na anténu). Pak jsem jentak náhodou pohnul keramickym kondenzátorem někde před oscilátorem (byl opřený o cívku) A ejhle najednou se to rozehrálo. Tak jsem trochu doladil cívky a varikapy na nízké a vysoké frekvenci a radši to složil dokuď to hraje.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#12 Příspěvek od masar »

Pokud to při ladění "lupne", je to typický projev parazitních oscilací na kmitočtu, které určují parazitní kapacity a indukčnosti a vazby k nim. Ověřit to lze kontrolou fosc druhým přijímačem, jak už jsem uvedl výše. Problém může např. způsobovat příliš velká zv kapacita a rozložení prvků.
Ale vypadá to, že další tvoje zásahy by mohly být kontraproduktivní.
:wink:

Uživatelský avatar
kentan
Příspěvky: 175
Registrován: 31 led 2012, 01:00
Bydliště: Liberecký kraj

#13 Příspěvek od kentan »

masar píše:Ověřit to lze kontrolou fosc druhým přijímačem, jak už jsem uvedl výše.
Mohl bych se prosím zeptat, jak na to?

Jinak, zapoměl jsem vyměnit tento kondenzátor:
Přílohy
tuner_proxima_411 značka.png
(266.91 KiB) Staženo 368 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#14 Příspěvek od Hill »

Hodnota kondíku C112 asi nebude kritická, když se dělala i verze tuneru, kde byla kapacita 4n7. Především blokuje napájení emitoru směšovače, v prvních verzích tvořil s L104 sériový laděný obvod, který jednak zabraňoval zpětnému průniku mezifrekvenčního kmitočtu zpět na vstup, ale také na mf kmitočtu snížil impedanci v emitoru směšovače a zvýšil tak jeho směšovací strmost. Jenže to vyžadovalo pro každý C112 jinou L(Sp)104.
S tou původní kombinací to šlape, nech to tak.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

Pokud osadíš správné kondy skoč si k někomu s GDO a máš to za minutku .

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“