Externí HDD 750 GB

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
milin
Příspěvky: 740
Registrován: 23 zář 2005, 02:00
Bydliště: SM

Externí HDD 750 GB

#1 Příspěvek od milin »

Koupil jsem nový externí disk 750GB ,je třeba před prvním použití formátovat disk?

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#2 Příspěvek od Kvicala_r »

Z hlediska poskládádní "chybných" bloků bych ho raději udělal. Zabere to chvilku, ale budeš znát výchozí stav.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Ne, už dlouho jsem neviděl nenaformátovanej disk, obzvlášť externí. Leda bys chtěl změnit systém souborů, velikost clusteru atd..

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#4 Příspěvek od MetalGod »

Zpravidla naformátovaný jsou, ale pokud budeš potřebovat víc oddílů, nebo jinej souborovej systém, nebo jinou tabulku oddílů, formátu se přirozeně nevyhneš.

Qíčala: To si dělá disk sám při každým SMART autotestu. Jakmile chvíli běží naprázdno, spustí si sám autotest, když je potřeba disk najednou použít, autotest se pozastaví a bude pokračovat, až po něm zase nic chtít nebudeš.
Mimo to bys musel spustit důkladný formátování, který může trvat hodiny, rychlý formátování přepíše jen bezvýznamnou část obsahu disku.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

Jestli to je přes USB nedej bóže ještě USB2, tak se připrav, že to pojede hodně dlouho. Já jsem formátoval externí 1TB připojenej přes eSATA2 a trvalo to celou noc, cca 13 hodin.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
milin
Příspěvky: 740
Registrován: 23 zář 2005, 02:00
Bydliště: SM

#6 Příspěvek od milin »

jedná se o disk WD ELEMENTS .750GB na disk se budou ukládat převážně jen fotky.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#7 Příspěvek od MetalGod »

Prostě ho zapoj a ukládej.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#8 Příspěvek od xsc »

Doporučuju aspoň rychle zformátovat na žádaný filesystém. Je v celku k prdu, když je disk kvůli kompatibilitě zformátován třeba na FAT32 a uživatel pak má problém s uložením většího souboru. Zároveň pokud má být disk skutečně přenosný a data přístupná pro každého, doporučuju hned po formátu na NTFS nastavit práva pro celý disk na everyone-full control, protože jinak může nastat situace, kdy si na jednom PC něco uložím jako admin a na druhém to jako běžný uživatel nemám šanci změnit.

Uživatelský avatar
milin
Příspěvky: 740
Registrován: 23 zář 2005, 02:00
Bydliště: SM

#9 Příspěvek od milin »

Tak jsem disk WD připojil a nejde. V správci disku jsem ho našel, ale teonto
počítač ho nevidí.(nenajde) na PC je Windous XP
když jsem disk připojil na PC s WIN 7 vše je OK. Formátován je na NTFS-výchozí. dik za radu.

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#10 Příspěvek od Nagant »

A točí se?
Občas se stane, že USB disk na nějakém PC nefunguje.
Máš-li možnost, zkus ještě jiný kabel k disku, jiné porty, případně dát do PC PCI-E USB 3.0 řadič, je-li novější.

A ještě, ve Správci disků s ním nic dělat nejde, abys znovu vytvořil oddíl a naformátoval?
Tento počítač/Spravovat...
Naposledy upravil(a) Nagant dne 16 čer 2017, 18:01, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

Že nejde na starým XP bude nejspíš tím, že USB štekry jsou jen na malej proud. Kup si kabel, co má na konci posilovací štekr a zastrč ho do dvou portů. Třeba něco takovýho https://www.czc.cz/napajeci-kabel-usb-z ... 20/produkt. Existuje to jako prodlužovák z odkazu nebo kabel na konci s mikro.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#12 Příspěvek od p32 »

Naformátuj ho na tom PC, kde máš XPéčka a to celý formát NTFS. U FAT32 bys nemusel vidět fotky větši 2 GB, pokud bys je tam chtěl ukládat z "lepšího" foťáku. Když ho celý tím formátem projedeš, tak budeš mít minimálně tu jistotu, že je celý v pořádku a nemusíš se za půl roku divit. Z těch XPéček bude automaticky vidět všude jinde. No a je to přes USB, tak to bude chvíli trvat, ale o nic přece nejde.

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#13 Příspěvek od JiriTom »

Nech ležet XP a používej W7 a vyšší, ten disk bych neformátoval, pokud ti to ukazovalo že je NTFS...

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#14 Příspěvek od xsc »

Disk už může být rozdělen jako GPT, což XP neumí. Takže připojit ho ve Win7 - je to lepší než v XP, kvůli zarovnání 4kB sektorů na nových discích. Ve správci disků dát typ disku základní, pak vytvořit jednu partition, zformátovat rychle jako NTFS a optimálně nastavit práva. Pak by to mělo chodit pod XP bez problémů, limit pro XP jsou 2TB.

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#15 Příspěvek od JiriTom »

Proč ho nutíte s HD něco dělat ? Pokud koupil normální,moderní externí disk, může ho na normálním OS začít provozovat, aniž by s diskem cokoli dělal. A pokud to dobře chápu, tak on to tak také udělal... :)

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“