nejde LED podsvícení u TV LG 50LN575S

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
macmanCZ
Příspěvky: 79
Registrován: 18 dub 2013, 02:00

nejde LED podsvícení u TV LG 50LN575S

#1 Příspěvek od macmanCZ »

Zdravím vespolek...

mám jednoduchý dotaz, jak funguje napájení LED pásků u této TV, nebo celkově u LG... Po zapnutí problikne logo LG a okamžitě vypadne podsvětlení..

Zdroj má všchna napětí v pořádku, ale napájení LED běží jen v okamžiku bliknutí..

Jde mi o to, zda to mají zkonstruované tak že zpětná vazba zjistí že na LED není něco v pořádku a shodí zdroj, nebo jestli je pravděpodobnější závada ve zdroji...

U Samsungu jsem se setkal, že zdroj dával šťávu LEDkám pořád i když nesvítily (byly vadné), lae nevím jak to má řešené LG.. Bohužel laboratorní zdroj mám do 30V a nechce se mi zatím zbytečně rozebírat displej...

Díky za radu

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Bohužel, asi budeš muset.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
macmanCZ
Příspěvky: 79
Registrován: 18 dub 2013, 02:00

#3 Příspěvek od macmanCZ »

Pokud chápu tvou odpověď správně, takže vadné LED...

Takže poslední otázka na zkušenější, budou tam pasovat tyto???

https://www.sahy.cz/2835-3528-3V-1-45W-d2842.htm

že bych nejdříve jich 10 objednal a pak až rozdělával.. ten panel je přece jenom dost velkej a překáží...

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#4 Příspěvek od Heno »

Áno.
Ale veľmi opatrne, lebo praskneš lcd a si v kýbli. Šošovky na ledkách osaď presne na rovnaké miesto kde boli a prilep.
Posledné odporúčanie je, že zníž prúd podsvitu o štvrtinu úpravou na doske zdroja, inak ti pri doterajšom nastavení v menu o pár mesiacov odídu ďaľšie staršie led.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od termit256 »

S tema ledkama nevim, podsviceni u te telky vypada takto http://www.ebay.com/itm/Backlight-LED-S ... SwuLZY5lh9

Taky muze byt spatna ta cast zdroje ktera napaji led a hlavni zdroj se pak vypne. I kdyz to se casto stavalo spis u zdroju s CCFL trubiceni kdyz se treba prorazil mosfet, zdroj sel do zkratu a nadproudova ochrana ho vypla.

Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 572
Registrován: 25 zář 2013, 02:00
Bydliště: Chlumec n.C.

#6 Příspěvek od decmen »

Ano, jak píše Heno, měnil jsem takto 4ks led , ale jen u 32" LG, po sestavení mi upadla jedna čočka, takže znova sborka a rozborka :-( , ale telka už jede asi 3 měsíce. To snížení proudu jsem také udělal podle kolegy Heno .
No držím palce, 50-ka je už dost velká, já dělal nejvíc 43" a to zásadně na letišti = posteli, panel poponáším na dvou deskách ca.A4.
A ledky jsou to ony co píšeš.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od Zaky »

Při osazování čoček zpět je dobré vyzkoušet před přilepením rozsvítit ledky a přiložit přibližně do výšky, kde je rozptylovací podklad panelu bílý papír a porovnat svit s okolními ledkami. Pokud je vidět jasnější střed nebo kontura kolem svítící plochy, je potřeba čočku doštelovat jinam. Problém je pravděpodobně v tom, že sice není problém dát pozor na osazení čoček do původního místa podle lepených bodů, ale pokud se nepodaří naletovat diodu do původního místa, není původní poloha čočky už ta správná. Mírný rozdíl v barvě světla a jasu diody se podle zkušenosti v obraze ztratí, zejména jasnější střed je ale vidět docela šeredně.

Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#8 Příspěvek od MATYCH »

Ty samé diody od Sahánka jsem měnil včera 2ks v 32"Hitachi DLH3219,mimochodem již v druhé TV,obě cca 6měsíců po záruce,ale měly max.podsvit.Výměna bez problémů,přilepení čočky,ale jsem zjistil,že pod oběma diodami z druhé strany byla ta samolepicí hadrová páska,vypadá to na špatné chlazení v místech diod,obě TV stejně,takže jsem to pod diodovými páskami vše oloupal.

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#9 Příspěvek od Heno »

Z mojich praktických skúseností pokial znížiš prúd úpravou hw na led driveri o štvrtinu, nemusíš sa príliš zaoberať tým, či je chladenie diod ideálne alebo nie.
Meraním LN LG led pásov s teplomerom a zároveň meraním napätia a prúdu a následnou simulaciou na lab. zdroji niekedy v roku 2015 alebo 2014, som zistil že teplo vyžarované ledkou na plný prúd je oproti 3/4 prúdu neporovnatelne vyššie avšak svietivosť na 3/4 prúdu len o trošnu menšia, z toho je jasné, že tá takmer štvrtina prúdu navyše sa už premiena len na teplo a teda tým škodí samotnej led a chladenie je vtedy omnoho dôležitejšie.

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#10 Příspěvek od Heno »

Špecialita bolo zopár philipsov čo som robil, ale na model si teraz nespomeniem (v prípade záujmu večer dohladám), kde na displeji boli 3 rovnaké led pásy so 6V ledkami.
Tieto 3 pásy boli zapojené paralelne a kurvítko spočívalo v tom, že led pás v polohe úplne hore na displeji mal z hora dosky led pásu prelepenú kovovú (vodivú) pásku druhým koncom o plech.
A práve to časom spôsobilo, že lak na doske led pásu stratil úplnú izolačnú schopnosť a tak sa obvod prvých 3 alebo 4 lediek od + prívodu pásu zvodom cez tento lak a vodivú pásku uzavrel na kostru.
Výsledok je jasný, zničenie týchto lediek, keďže led driver im dodal vyšší prúd cez tento paralelný zvod.
Či to bola len chyba montáže, že vodivá páska mala ísť popod led pás v žliabku plechu asi na to určenom alebo to bolo vedomé kurvítko, je ale ťažko dokázať.

Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#11 Příspěvek od MATYCH »

jj,dodatek-proud jsem zmenšil o 1/4.

Uživatelský avatar
macmanCZ
Příspěvky: 79
Registrován: 18 dub 2013, 02:00

#12 Příspěvek od macmanCZ »

Jestli tedy u výměny něco nepohnojím, mohl bych prosit odkaz na návod, jak stáhnout intenzitu podsvitu?? Vím, že se to dělalo u nějakých TV nějak přes rezistory na LED driveru, nebo přes SM??

Ještě k samotné výměně.. na vše videích rozebírají panel postupně po vrstvách až se dostanou k podsvitu... nejde to rozebrat obráceně?? že bych položil panel na rovnou plochu a sundal zadní plech s LED??? Přijde mi to bezpečnější... .-)

Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 572
Registrován: 25 zář 2013, 02:00
Bydliště: Chlumec n.C.

#13 Příspěvek od decmen »

Udělej to podle videí, jde to, jen žádnou zbrklost . A ten proud se zmenšuje jak píšeš- odebráním neb úpravou odporů, kolega Heno jistě rád pomůže nebo je to myslím i v některém tématu zde na EB včetně fotek.
Ať se dílo podaří a nedopadneš jako jsem viděl nějaké fotky na sbazaru s utrženými páskovými vodiči, to je pak konečná.

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#14 Příspěvek od Heno »

Keď to rozoberes a podarí sa ti to zložit vo funkčnom stave, potom ti poradím, nahodíš sem fotky dosky zdroja s led driverom a ja ti to tam označím.

Uživatelský avatar
Torontik
Příspěvky: 3
Registrován: 07 bře 2023, 01:00

#15 Příspěvek od Torontik »

Super! Podařilo se mi opravit podsvícení TV Gogen. To snížení jasu podsvitu, nestačí snížit hodnotu v menu? Musí se to přes nějaké odpory?

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“