Ponorka Gotland

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Ponorka Gotland

#1 Příspěvek od Celeron »

Koukal jsem na Zoom kde byl pokec kolem "nezjistitelný" švédský ponorky Gotland. Upoutalo mě, že ač je to diesel elektrika, je pod vodou neslyšitelná a sonarem nezjistitelná. Za tu neslyšitelnost prý může pohonná Diesel-Stirling jednotka, která nemá sání ani výfuk a může jet pod vodou. Palivo je nafta a kapalnej kyslík. Netušíte jak tohle může fungovat? Nebo to je jen nějaká televizní fantasmagorie? Diesel musí dělat rámus už jen z principu a i kdyby byl živenej jen kyslíkem, kam strkaj spaliny? Copak umí Stirling udělat z výfukových plynů dieselu kondenzát?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#2 Příspěvek od Artaban001 »

Třeba je to vylepšený "Kreislauf" systém, co se pokoušeli Němci aplikovat na svých ponorkách. (Výfukový zplodiny se přefiltrovaly od sazí a CO2, smíchaly se z kyslíkem a ochlazený šly zpět do sání). Je jedno, jestli jde o Diesel, nebo Stirling, který se přiživuje na odpadním teple dieselu.
Přílohy
Bez názvu.jpg
(189.99 KiB) Staženo 243 x

Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#3 Příspěvek od MATYCH »

ta nafta s kyslíkem tam je zdroj tepla pro Stirlingův motor,který jede na libovolný zdroj tepla
https://cs.wikipedia.org/wiki/Stirling% ... D.C3.A1sti
https://is.muni.cz/www/60659/1450261/14 ... onorek.pdf

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Artabane, co to je prosím tě za knížku, ze který máš ten obrázek?
Docela rád bych ji získal, aspoň v elektronický podobě, kdyby byla k mání nebo k půjčení na sken ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

Hmm, zajímavý ovšem jak odstraní rámus toho dieselu?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Základní vibrace pomůže vzájemně eliminovat základní konstrukce - motor s protiběžnýma pístama například. Pak pomůže vyvažovací hřídel a mechanický útlumový členy naladěný na frekvenci otáčení vložený do hřídelů. Randál z vejfuku utlumí dynamický vejfukový potrubí, který v soustavě expanzních komor spojenejch speciálně tvarovanýma kanálama pomocí rezonančních odrazů utlumí tlakový vlny tak, aby nekladly nadměrnej odpor expanzi z válců a přitom aby se jejich energie nedostala nikam ven.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#7 Příspěvek od MATYCH »

v boji jede na Stirling,jinak na diesel,Rusové jedou na housenkový pohon,ti jsou dál
https://cs.wikipedia.org/wiki/T%C5%99%C3%ADda_Gotland

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

Ekkar:
Zdenek Hak - Kuriozni zbrojni projekty "Třetí říše"
Stáhl jsem ji z https://www.ulozto.cz/!rsLGLfr9/zdenek- ... i-rise-pdf
Přílohy
Kuriozni zbrojni projekty.jpg
(155.58 KiB) Staženo 112 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Dík, už se sosá ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
dreamer
Příspěvky: 380
Registrován: 22 říj 2014, 02:00

#10 Příspěvek od dreamer »

Zajímalo by mne, zda i současným ponorkám velí a obsluhují je trpaslíci. Před 3 týdny jsem se ocitl v Sassnitz a podíval jsem se do H.M.S. OTUS - ponorky z 2. světové přeměněné na muzeum. Udivilo mě jak opravdu mrňavé kajuty včetně kapitánské tam jsou a to jsem z lodí na lecos zvyklý. Kdyby měl někdo zájem o fotky tak můžu někam uploadnout.

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od radioelectrum »

Artaban001 dík za odkaz. Je to docela zajímavé čtení.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#12 Příspěvek od Artaban001 »

Dreamer: Třeba já bych se rád kouknul.
EKKAR a radioelectrum: Rádo se stalo. Dík patří spíš tomu, kdo to tam upnul. Já to jen našel.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“