Vermona regent 300H, zkresluje

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Vasekk7
Příspěvky: 7
Registrován: 06 zář 2017, 02:00

Vermona regent 300H, zkresluje

#1 Příspěvek od Vasekk7 »

Zdravím,
opravuji tuto bednu po letech stání, vyměnil jsem všechny špatné a preventivně i dobré kondenzátory ovšem zesilovač při vyšších hlasitostech strašně zkresluje zvuk. Koncový stupeň je v pořádku, v předzesilovacím stupni s korekcemi se zdá být také vše ok ovšem tam někde zkreslení vzniká. Přikládám záznam zvuku při postupném zvyšování hlasitosti, při nízké hlasitosti je vše v pořádku. Nemáte prosím někdo zkušenost s tímto zesilovačem?

Předem děkuji za váš čas :-)

Ukázka zkreslení: https://vocaroo.com/i/s1j6WMbGz0le

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

To by chtělo klasickou diagnostiku, sinus 1kHz na vstup a bijákem sledovat cestu.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#3 Příspěvek od sinclair »

To je hrozně subjektivní a vypadá to na to, že linkový zdroj signálu máš do citlivého vstupu připojen nesprávně. Dotyčný vstup je už na prvním stupni přebuzený. Jeden ze vstupů /je označen Eingang 1/ je určen pro připojení efektu, nebo magnetofonu - zkus zdroj signálu připojit do něj.
Pro vstupy Eingang 2 a 3 můžeš zkusit do série s linkovým zdrojem signálu /do živého vodiče stíněné šňůry, vedoucí na pin 3, zem-stínění je vždy pin 2/ zapojit sériový odpor cca 220k.
Pokud zkreslení zmizí, byl dotyčný vstup přebuzen už na prvním tranzistoru. Pokud to nepomůže, můžeš zkusit ještě připojit živý signál /bez sér. odporu/ na pin 1 zásuvky Eingang 2. Pin 2 je vždy stínění.
Když vše výše uvedené selže, tak jak píše Mirek, bez klasické diagnostiky se to neobejde. Po bezvýsledném vyzkoušení výše uvedeného to pak svěř někomu, kdo má kompletní vybavení pro nf diagnostiku, umí s tím pracovat a ze škopku /skopu/ poznat, co se to děje.
Tento zesilovač není zapojen úplně klasicky po všech stránkách /ani vlastní zesilovač, ani vstupy/, to jistě vidíš a měřit v něm se musí umět, resp. měřit a zapojovat proti správnému potenciálu, mám-li být přesnější.
Který píčus Ti poradil ihned bezhlavě měnit kondíky? Někdo z hifinázorů?
Naposledy upravil(a) sinclair dne 06 zář 2017, 21:49, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Vasekk7
Příspěvky: 7
Registrován: 06 zář 2017, 02:00

#4 Příspěvek od Vasekk7 »

Kondíky byli viditelně nafouklé a i ty co vypadali dobře měli kapacitu uplně mimo.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#5 Příspěvek od sinclair »

Jen bych si dovolil upozornit, že zesilovač má v nejlepším případě výkon pouze 30W. Jsi si jistý, že původní reproduktory celého komba jsou v pořádku?
Říkám tomu kombo proto, že je zesilovač v kupě se soustavou - i když jako klasické kombo nevypadá...

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od Michal22 »

Vasekk7- zkus taky napsat, odkud vlastně jsi.
Možná najdeš poblíž někoho, kdo by ti dokázal pomoct.
Po netu se tohle řeší blbě.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#7 Příspěvek od masar »

sinclair píše:...Dotyčný vstup je už na prvním stupni přebuzený...
Z nahrávky je patrné, že při snížení hlasitosti pod jistý práh zkreslení zaniká. Pokud Vasekk7 pro regulaci hlasitosti používá potenciometr v zesilovači (a ne ve zdroji signálu), vzniká zkreslení až za tímto potenciometrem, tedy nikoliv v prvním stupni zesilovače.
Přikládám schema.
Vasekk7 by měl především zkontrolovat všechna napětí v zesilovači podle schematu (hlavně v červeně vyznačené části) a podělit se s výsledky měření. Zdroj signálu by měl být připojen ve vstupu Eingang1, jak už sinclair uvedl.
:wink:
Přílohy
300H1.png
(111.8 KiB) Staženo 396 x

Uživatelský avatar
Dorota
Příspěvky: 42
Registrován: 12 zář 2011, 02:00

#8 Příspěvek od Dorota »

Podobně se projevovala i moje vermona 300h, problém byl v uvolněných a zoxidovaných držácích pojistek. Po vyčištění a přepájení hraje jako za mlada.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#9 Příspěvek od sinclair »

No jo, když on nenapsal, čím hlasitost reguluje...
Správně by u vermonských modelů 300-1000H-S-N-G měl být celkový poťák hlasitosti Summe někde ve 4/5. Pokud potenciometr příslušného vstupu vychází "nakrátko", je vstup evidentně přemodulován.

DIN vstupy Vermon totiž umožňují několik variant připojení jak mikrofonů, tak nástrojů i linkových zdrojů do asi 350mV - a to dokonce s dvojí citlivostí, resp. kvazisymetricky. Možná by majiteli pomohl oskenovaný, český návod k použití, který mám k modelům 600H a 1000H. Píše se tam o variantách zapojení DIN vstupů poměrně podrobně.

Pokud majitel používá zdroj signálu neregulovatelné linkové úrovně okolo 500mV - 1V /třeba CD či dobrou zvukovku/, který má relativně tvrdý výstup, pak by mělo bohatě stačit připojení přes zmíněný sériový odpor na pin 3, popřípadě místo odporu použít třeba 470k trimr.

A taky bych zkontroloval, zda všechny vyměněné elyty jsou připojeny ve správné polaritě. Je tam použito v napájecích větvích každého vstupního modulu poměrně dost blokovacích elytů - stačí jeden přepólovaný a celá větev napájení předzesilovačů jde rapidně dolů.

Kromě toho - toto je ještě to nejstarší provedení, kterých u nás v ČR bylo velmi málo - provedení s budicím trafem a rusáky na konci.
Novější provedení má tranzistorový inverzní stupeň, jinak zapojenou nap. část, jiný zesilovač hallu a konce buď naše KD607, Tungsram 2N4348, 2N3055, nebo občas polské BDY26. Na místech budičů se občas nacházely naše KF508.
Mohu to sem vše zavěsit, je-li zájem a vejde-li se to sem. Mám to oskenováno asi jako jeden z mála, kdo uchránil původní dokumentaci od souprav R600H a R1000H.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od masar »

Vasekk7 píše:...zesilovač při vyšších hlasitostech strašně zkresluje zvuk. Koncový stupeň je v pořádku,...
Docela by mě zajímalo, o co opíráš tvrzení, že koncový stupeň je v pořádku. Jak jsi to ověřil?
:wink:

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#11 Příspěvek od sinclair »

Třeba to zkoušel budit přes vstup 1, pin 1. Směrem ke konci už toho v cestě moc není, co by mohlo zkreslovat.
Dokud se sám obšírněji nevyjádří, tak je asi zbytečný cokoli dalšího rozebírat, ne?
Každopádně bych si dal pozor na uhnilé vývody tranzistorů v TO18 a TO39.
Řadu SF126-129/SF016-019 v TO39 dělali enderáci podobně jako Tesla - FeAu drát a až mnohem později FeSn. Uhnívají úplně stejně, jako naše KF.
Když se podíváte pořádně, tak ten konec je polovodičová obdoba PPP. Hraje s mnohem nižším výkonem i tehdy, pokud je jedna polovina poškozená, ale není v ní přitom tvrdý zkrat.
Dokud milostivý pán nenapíše o trochu víc, než těch pár ptákovin, tak nejspíš seru na nějaké kopírování českého návodu k obsluze...

Uživatelský avatar
Vasekk7
Příspěvky: 7
Registrován: 06 zář 2017, 02:00

#12 Příspěvek od Vasekk7 »

Děkuji mnohokrát za vaše rady,
vznik zkreslení před koncovým stupněm sem zkoušel odpojením vstupu signálu od něj a připojením na externí zesilovač na kterém se projevilo úplně stejné zkreslení.
Proměřím a napíšu napětí lezoucí ze zdroje vyzkouším vývody těch tranzistorů. K bedně se dostanu až zítra přes týden nemám moc času.
Hlasitost jsem zkoušel regulovat jak na celkovém poťáku hlasitosti tak na poťáku hlasitosti kanálu i na připojeném zařízení. Při výměně elitů jsem si dával pozor na polaritu takže by měla být v pořádku, pro jistotu ale ještě jednou zkontroluji. Držáky pojistek už jsem vyměnil byli hodně zoxidované.
Reproduktory v bedně jsou v pořádku, vyzkoušeno externím zesilovačem.
Další informace s napětím ze zdroje napíšu zítra.
Moc děkuji za vaše rady :-)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od masar »

Vasekk7 píše:...vznik zkreslení před koncovým stupněm sem zkoušel odpojením vstupu signálu od něj a připojením na externí zesilovač na kterém se projevilo úplně stejné zkreslení...
Můžeš to přeložit do češtiny, prosím? :wink:
Četl jsem to snad desetkrát a furt nevím, co jsi odpojil a odkud...
Naposledy upravil(a) masar dne 07 zář 2017, 22:04, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Vasekk7
Příspěvky: 7
Registrován: 06 zář 2017, 02:00

#14 Příspěvek od Vasekk7 »

Odpojil sem signál vedoucí z desky se Summa mixem ke koncovému stupni a připojil sem ho na jiný zesilovač a jiné reproduktory, projevilo se uplně stejné zkreslení

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#15 Příspěvek od masar »

O trochu lepší, ale kdybys ještě upřesnil, který vodič (spoj) na výše uvedeném schematu jsi odpojil (přerušil). Zatím ještě nemohu říci AHA (já ten zes před sebou nemám).
:wink:

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“