Vložky TESA a STEA

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

Vložky TESA a STEA

#1 Příspěvek od sinclair »

Nezkoušel někdo použít tyto vložky z STA, konkrétně originální FM-CCIR ze STEA-D, anebo televizní kanálové C4-C5 jako výkonový zesilovač pro "opakovač"?
Spíš asi vložky STEA, protože ty mají 1 výstup 75R, kdežto oboustranné vložky TESA mají jinou výst. impedanci kvůli stylu slučování, myslím 37,5R.
Koncový tranzistor vložek odebírá poměrně velký proud a má to i výstupní dosažitelné úrovně okolo 120dBuV.
Šlo by to tímto způsobem použít pro vykrytí?
Na vstup třeba 8-9P Yagi, nebo sfázovanou dvojici HB9CV /to mám vyzkoušeno, skvělé/ a na výstup přizpůsobit co nejširší dipól, nebo nějaký jiný systém s co nejširším vyzařovacím diagramem. Třeba i prut.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

určitě víš co je to zpětná vazba a co udělá . . .
. . . zapomeň

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#3 Příspěvek od kutilmil »

Musíš použiť kanálový menič. Tak sa to robilo aj u velkých STA z dôvodu rozkmitania. U nás sa zobrala čt1 napríklad z 21. kanálu a tým meničom sa previedla trebars na 45-ty kanál.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#4 Příspěvek od sinclair »

Měl jsem spíš na mysli dokrytí FM signálem. Pokud by přijímací anténa měla výraznou směrovost..Vím, že i synchronně pracující TV vykrývače měly a mají určitý ofset, ale u FM je kmitočtový posuv principiálně vyloučený..

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#5 Příspěvek od kutilmil »

Prepáč čítal som každý druhý riadok. až teraz som si všimol co chceš. To asi nepôjde.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#6 Příspěvek od monterjirka »

Ještě před rokem 1989 v jedno paneláku odešla jedna kanálová vložka. Přijel "opravář", vymontoval ji, zbytek složil, aby šlo alespoň to ostatní...
Jenže mu tam zůstal jeden volný kabel od antény...
A v záchvatu tvořivosti to vrazil do nějaké zdířky, co byla volná. Jenže to by druhý výstup, používaný na zkoušení...
Dokonale zbořil příjem nejen v tom paneláku, ale pro část města... :D

Když jsme v době analogu chtěli přijímat Primu, rušil to jiný vysílač na stejném kanálu. To bylo lezení po střeše, experimentů,... A když se to podařilo i pomocí pomocné antény, fázovacího vedení,... nastavit to do sebe nelezlo, stačilo aby zašlo slunce, změnily se podmínky šíření a bylo v p...(píííp)

Takže některé věci už jsou "vyzkoušené" a asi nerealizovatelné...

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#7 Příspěvek od kokun »

Za analogu se u nás TV Prima vysílala na k.59 (z vys. Val. Klobouky - Ploštiny).
Sv. Štěpán (městská část - sousední obec, "přifařená" k městu) je ale za kopcem (ve stínu) - kanál "vysoký", ohyb téměř žádný. Městský převaděč (provozovaný ČRa) jim ale poskytoval pouze ČT programy (1 a 2) a Novu.
Kolega (ještě s jedním místním kámošem) si tam na tu Primu vytvořili černý převaděč: 59/12. V dědině měli lyž. vlek, tudíž na kopci i dostupných 220V. Postavili tam malý stožár a na něj IN-yaginu pro ten 59.k. (směr vysílač) a druhou OUT-yaginou ( k.12) pouštěli signál dolů na dědinu. Mezi tím jen STEA-D vložku 59/12.
Takto jim to běhalo několik let (až do vypnutí analogu) - dědina signálem TV Prima pokrytá a "když nebylo žalobce, tak nebylo ani soudce" - všeobecná spokojenost :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

V pásmu VKV by principiálně vyhověl konvertor s ofsetem o celý násobek 100 kHz, určitě v místě chybí možnost příjmu stanic na jednom konci pásma, tak ten by se dal oželet. Samozřejmě při té šířce pásma také nelze nebezpečí rozkmitání dost účinně vyloučit, aspekt legality takového převodu jsme tu už kdysi dost obšírně řešili, ale, jak píše Honza - není žalobce, není soudce.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#9 Příspěvek od sinclair »

2 Honza: Jo, přesně o tomto zařízení se mi kdysi zmínil Milan Švrčina /betaron/.
Jezdil jsem do VK v letech 99-02 poměrně často - kvůli obrovskému ERP na K59 se musely měnit účastnické šňůry k STA za mnohem lepší, dělané individuálně z kvalitního koaxu a s kvalitními konektory.
Neboť v menších domech, rekonstruovaných 4-6-bytovkách a s novějšími kabely v rozvodu ti idioti od zásuvkářů rozváděli K59 přímo. Pak to dík megasilnému poli podruhé nalezlo do "děravé" hypermarketové úč. šňůry či přes blbý, napůl plastový konektor a bylo vymalováno. Kvůli lidem z VK jsem musel objednávat celokovové IEC konektory od Hirschmanna... Na mnoha místech se montovaly i kanálové útlumáky na tu K59 a naopak kanálové zesilovače na to VHF-Novu z převaděče, nebo co to tam už bylo. Ten převáděč měl dokonce myslím vertikální polarizaci a malý výkon.
Dělal jsem tam už dáávno nový anténní systém a malý rozvod u pana elektroobchodníka Bařinky blahé paměti, v jeho domě na křižovatce. Tam mě to podusilo dost slušně, jezdil jsem tam snad týden a to jsem měl po ruce fakt dobrý Promax a erudovaného člověka na výrobu nejrůznějších udělátek - strmých zádrží a propustí, selektivních útlumáků apod. V tom místě na křižovatce šla Markíza z SK lépe, než to VHF z místního převáděče. Jestli mě paměť neklame, tak u toho Královce K59 udávali tenkrát ERP 100kW...:-) Dělalo to tam příšerný bordel ve všem.

Uživatelský avatar
lumca
Příspěvky: 525
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#10 Příspěvek od lumca »

"...kvůli obrovskému ERP na K59...", fakt? ERP na K59 byl 25kW (ale existují pohádky od tamních - místních paodborníků o ERP v řádech stovek kW) PA výkon na TXu Tesla pro K59 byl 2kW a to ještě ne na 100% využitý a vzhledem k provoznímu UHF AS jsou "ty obrovské" výkony ERP naprosto VYLOUČENY! :? :?

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#11 Příspěvek od danhard »

sinclair píše: Na vstup třeba 8-9P Yagi, nebo sfázovanou dvojici HB9CV /to mám vyzkoušeno, skvělé/ ....
Co myslíš tou "sfázovanou dvojici HB9CV" ?

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#12 Příspěvek od kokun »

sinclair píše:... Na mnoha místech se montovaly i kanálové útlumáky na tu K59 a naopak kanálové zesilovače na to VHF-Novu z převaděče, nebo co to tam už bylo. Ten převáděč měl dokonce myslím vertikální polarizaci a malý výkon.
Dělal jsem tam už dáávno nový anténní systém a malý rozvod u pana elektroobchodníka Bařinky blahé paměti, v jeho domě na křižovatce. ...
Ten převaděč byl nad VK, přímo naproti hl. vysílače "Ploštiny" (za vodárnou, směr Smolina, pak Lačnov) a vysílal na 7.k.-vertikálně. Ano a byl to tam někdy docela horor rozumně ho chytnout.
No a Milana S. (tady "funguje" jako svmbass) i Tondu Bařinku samozřejmě dobře znám . . .
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“