PC zdroj - přehřívá se cívka

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
KARBURAToR
Příspěvky: 14
Registrován: 21 pro 2012, 01:00

PC zdroj - přehřívá se cívka

#1 Příspěvek od KARBURAToR »

Zdravím,
začal mi smrdět počítač, jako by se něco pálilo, tak jsem čel po čuchu a došel ke zdroji. Zjistil jsem, že se brutálně přehřívá cívka (na obrázku označena šipkou) a našel jsem dva nafouklé kondíky. Ty jsem vyměnil, ale ta cívka se zahřívá pořád. Po 15ti minutách na ní nejde udržet prst.
Dá se to nějak opravit? Zdroj normálně jede, ale smrdí.
Jedná se o https://www.czc.cz/fortron-blue-storm-i ... 21/produkt

Vím, že je to málo informací a problém může být kdekoliv, ale třeba se s tím někdo setkal a dokáže poradit.
Nechce se mi zbytečně kupovat nový zdroj, kdyby to byla jen nějaká maličkost.
Přílohy
spodek.jpg
(278.72 KiB) Staženo 162 x
vrch.jpg
(257.79 KiB) Staženo 224 x

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od masar »

Vyměnil bych i ten velký elektrolyt.
:wink:

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#3 Příspěvek od sr71 »

a nebude spíš na té cívce mezizávitový zkrat?

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#4 Příspěvek od MetalGod »

Teď už možná jo, když je upečená, ale je to tlumivka s pár závitama, to by zas takovej bordel nemuselo dělat. Spíš bych se zajímal o odběr proudu, jestli není ňák moc velkej.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#5 Příspěvek od dred »

sr71 píše:a nebude spíš na té cívce mezizávitový zkrat?
alebo prasknute jadro

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#6 Příspěvek od monterjirka »

U feritu se může stát i to, že když se jednou "přehřeje", změní magnetické vlastnosti a už se cívka může chovat jinak než má...

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#7 Příspěvek od misocko »

som za ten medzizavitovy skrat
uz sa mi podarilo prehriat ferit (zlte znacenie) a po vychladnuti mal rovnake vlastnosti, len ten drot bol v....

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#8 Příspěvek od dred »

V robote udržiavam v chode DC/DC zdroje/meniče 200-300V / 14V /250W a keď sa na výstupnej tlmivke niečo udeje - praskne,odlúpi sa,zlomí sa jadro - otrasmi, tak kúri/hreje sa .... a to celkom intenzívne ,v miestach lomu až do červena (je to jadro EE so vzduchovou medzerou! ... ako sa potom tvári prasklina na toroide !?
Treba to riadne skontrolovať...

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#9 Příspěvek od misocko »

kedze sme sa zhodli na cievke, vypajkovat, rozmotat, skontrolovat izolaciu drotu aj samotne jadro...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Já měl takový zdroje na stole tři. Prapůvod byl vždy v nafouklejch elytech za ní. Ten toroid se nadproudem přehřeje a buď praskne, nebo se kousek odštípne (2 případy) a nebo asi změnil vlastnosti (1 případ, prasklinu jsem nenašel) a i když se vymění elyty, dál topí. Pomohlo vyměnit z jinýho zdroje, (já měl k dispozici vrak stejnýho zdroje s vyrasovaným plošákem u trandů na primáru). Přemotání nepomůže, tu bez praskliny jsem zkusil přemotat a topila stále. Podivný bylo, že na RLC BM509 měly při porovnání vyhulený i dobrý toroid stejnou indukčnost na všech vinutích.
Edit: Zpátky na stromy, já to měl na výstupním toroidu, ty to máš na vstupu v PFC. Tak s tím jsem zatím problém neměl, ale bude tam asi velkej odběr z PFC do PWM části.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
KARBURAToR
Příspěvky: 14
Registrován: 21 pro 2012, 01:00

#11 Příspěvek od KARBURAToR »

Mám doma X nefunkčních i funkčních zdrojů, ale ani jeden takovou cívku nemá, takže ji vyměnit nemůžu. Zkusím ji teda rozmotat a zkontrolovat to jádro.

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#12 Příspěvek od microlan »

Je to cívka PFC a je docela namáhaná, můžeš změřit jakou má indukčnost a napsat sem rozměr jádra, jeho barvu a počet závitů?
Naposledy upravil(a) microlan dne 18 zář 2017, 19:47, celkem upraveno 1 x.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#13 Příspěvek od p32 »

Ty dva modré a popraskané kondíky jsi už asi vyměnil, že? Ta cívka bude asi dost vyžhavená a tak jedině vydělat, změřit drát, sehnat stejný a přemotat nebo dát stejnou cívku. Spočítej počet závitů a dej to do placu, možná někdo bude mít stejnou za poštovné.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“