Jakou TV (FullHD nebo 4K) ?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

Jakou TV (FullHD nebo 4K) ?

#1 Příspěvek od hakamusai »

Zdravím,
uvažuji o koupi nějaké TV.Velikostí ideálně 32palců ,což je max fullHD.Maximum co bych mohl dát do místnosti je TV s úhlopříčkou 108cm.Zajímalo by mě jakej je dnešní úhel pohledu na 4K TV (cenově do 20tis).
Jinak -nepotřebuji žádné extra funkce,ani ne smart.Hlavní požadavek je pěkný obraz a dostačující zvuk,DVB-T2 a možnost nahrání pořadu když nejsem doma.
Zamlouval by se mi třeba FulHD tenhle Samsung UE32M5572 a v případě 4K některej z těchto tří.
Díky za názory.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#2 Příspěvek od Hydrawerk »


Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#3 Příspěvek od dred »

nároky nemáš veľké - to značí - úplne by stačilo niečo vo Full HD - dnešné bežné vysielania ho aj tak nedosahujú (myslím Full HD 1920x1080 ) niektoré stanice možno 1080 ,ale aj to nemajú čo vysielať v tomto rozlíšení....ani správy zo štúdia tomu nezodpovedajú...nie ešte nejaké staré relácie/sračky čo dávajú Alebo sa už niekto nájde s 24 hod.vysielaním?.Ale keď chceš reklamy,tak OK. A pokiaľ sa dostane vysielanie na úroveň 4K, tak TV,ktorý si teraz kúpiš už bude mať potom všetky neduhy pozáručných produktov,do ktorých namontovali súčiastky zvyšujúce obchodný obrat (kurvítka) a ty si budeš musieť kúpiť zase nový,a zase drahší...Je to len módny trend mať niečo "lepšie" ako sused.
Kúpiš si teraz špičkový mega/ultra/Xk/smart a ešte neviem čo - TV a budeš na ňom pozerať to isté - ale V MEGALOMANSKOM ponímaní a za hrúza peňazí to isté ,ako tí čo majú TV len HD. O nič viac.
Iná vec je,ak si bohatý a fanúšik do nových technológií...potom neni o čom. Ľudia aj za iné kraviny vycálujú neskutočné prachy.

..a dobrý zvuk? :lol: :lol: :lol: z placatej TV zabudni...priplať si za dobré repro a nejaký dobrý home theatre receiver,alebo aspoň "najmodernejší "sound bar za cenu min. ceny TV

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#4 Příspěvek od MetalGod »

4k (přesněji 3.84k) má sice čtyřnásobný rozlišení jak 2k AKA Fuj Hade, ale:
1) Někde musíš splašit 4k videa. V televizích se na 99% ještě nadlouho setkáš při nejlepším s upscalovaným FHD
2) Musíš mít dobrý voči, ale stejně po většinu času vzhledem k principu zpracování obrazu vočima a dál mozkem ty detaily budeš vnímat jen omezeně
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#5 Příspěvek od hakamusai »

Díky za názory.Taky jsem si říkal že v současnou dobu pozemní vysílání neumí 4k a další věcí je skutečnost že se vyrábí spotřební elektronika.Takže dva roky a a konec (vydrží snad dýl ?). TV používám spíš jako kulisu (většinou se dobře u ní spí).Měl jsem možnost kouknout na rozdím HD a FullHD -obraz u FHD mi připadal lepší.Fanda to toho nejsem.Nikdy jsem si nekoupil ani satelit a neuvažuju o tom.Zvukově hlavně aby tomu bylo rozumět. Suma sumárum by to chtělo TV s výstupem pro audio,DVB-T2,rozlišení FHD a pěknej obraz(to je bez možnosti porovnání problém).Placatejch TV je mraky je těžký něco vybírat ,když to člověk nevidí na vlastní oči.Podle recenzí se člověk taky řídit moc nemůže,protože uživatelé tam často píší nesmysly a každej člověk má na konkrétní věc jinej úhel pohledu.
4K TV by možná nebyl špatnej na zobrazování fotek(pro mě využitelný málo).

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#6 Příspěvek od Standa99 »

Na jaře jsem vlezl do Datartu a čuměl jsem chvíli na vystavené TV, kde běželo lyžování na Eurosportu (FullHD ze SATu). Ty levné 4k byly nic moc, sníh splýval v jeden celek, žádné stíny, plynulost u švenkování kamery byla bída, asi to přepočítávalo z FullHD do 4k a HW nejspíš nestíhal. Co se týče obrazu (jas, kontrast, teplota barev), tak je neměli špatně nakalibrované. U 4k to bude chtít utratit aspoň 30tis., ale je to pouze můj subjektivní pohled.
V létě jsem v rodině nahrazoval (musela to být levná TV) Samsung UE32K5502 za 6 let starý LE32D550 (měl jít do ložnice), ale zůstal v obýváku, protože ten nový je (co se týče obrazu) opravdu bída.
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#7 Příspěvek od starecd »

Jestli Full HD nebo 4K, je mi úplně jedno stejně je tam prd a na to stačí i CRT se settoboxem.

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#8 Příspěvek od Standa99 »

To stačí tobě, jiní mají jiné nároky. Primárně mám TV jako displej pro HTPC a když už si pustím IPTV STB, tak si zpětně přehrávám (až týden), co mě baví, nebo sleduji sport v přímém přenosu.
Filmy dnes není problém mít v 1080p a časem i lepší (HDR nebo 4k). Než stupidní večerní vysílání, tak si raději stáhnu cokoliv a klidně s titulky. To co si kolikrát pustím, tak se u nás nikdy neobjeví v kinech a ani jako megafilm v TV. Někdy žasnu, jak dobré točí např. thrillery ve Španělsku apod.
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
Charos
Příspěvky: 784
Registrován: 16 říj 2009, 02:00
Bydliště: u Chrudimě

#9 Příspěvek od Charos »

Zdravím, pokud nemáš satelit, tak si neužiješ ani FHD - pozemní je proti sat bída (výrazně nižší dat. tok), 4K bude stejně nejdříve na satu. Jak psali ostatní, pokud nehodláš koukat na 4K videa stažená z netu (pokud vůbec budou v tomto rozlišení natočena - většina je jen upsacale jen z FHD) je 4K TV zbytečnej luxus a navíc než bude 4K běžné, tak TV odejde za svými křemíkovým předky...
TV vybírám v obchodech typu Elektroworld, kde jich běží vedle sebe desítky a můžu porovnat, Samsung většinou vyhrál, ale naposledy ho převálcoval Philips..ale to je prostě nutno vidět, nejlépe pohyblivé scény.
Nedávno jsem si pořídil 4K monitor k PC, to je ovšem jiná liga, pokud to umotá grafika, na statický obraz nádhera (zejména grafika - web, CAD), ale nativní 4K video je vzácnost, krom toho má mnoho GB (pokud stahuješ pomalu).

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#10 Příspěvek od xsc »

Nativní FHD bude v DVB-T2 ČT a i dnes je ČT1/2/4 v RS7. Komerčky chtějí za reklamu v HD ještě platit, takže poskytnou jen SD.
Se zánikem 3D je to spíš bída. TV se 100Hz panelem jsou stále vzácnější (a dražší). Ten zmíněný Samsung 5572 je 50Hz, což byla řada 5000 vždy, ale tato bída pronikla i do původně 100Hz řady 6000. Což se pozná při rychlejším pohybu v obraze, který to maže. Levné 4k TV mají zpracování obrazu horší než levné HD/FHD TV, konkrétně u Samsungu řada U6000 nebo 6100 není žádný zázrak. Chyby ve zpracování prokládaného obrazu jsou větší než u FHD řad 5000/6000. Slušnější je až řada U6400.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#11 Příspěvek od pepik9 »

TV vybírám v obchodech typu Elektroworld, kde jich běží vedle sebe desítky a můžu porovnat...
To je právě ten problém. V tom hyper-elektro do toho cpou signál z nějakého BR, běžné vysílání nevidíš, a když to doneseš domů, může nastat těžké zklamání.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#12 Příspěvek od xsc »

V Datartu do toho obvykle cpou přes HDMI nebo ve starších krámech složkově signál ze satelitního přijímače, nejčastěji ČT Sport. To je na zkoušku OK.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#13 Příspěvek od Atlan »

4k maju 50hz panely a FHD, s 100hz panelmi su uz iba vypredajove kusy. Mozno teraz uz ani nejdu kupit.

hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#14 Příspěvek od hakamusai »

S těmi frekvencemi jsem si všiml.Najít 100Hz je problém.Co teda koupit jako alternativu toho Samsungu 32M5572 ? Viděl jsem ho funkční v prodejně a zdál se pěknej obraz.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#15 Příspěvek od xsc »

Pokud obraz vyhovuje, tak ho klidně koupit, protože 100Hz 32" panel je prakticky nedostupný. Třeba v Electroworldu ho pak jde vrátit do 14 dnů i když je zakoupen přímo na prodejně a ne přes net. Což se hodí, pokud se ukáže nějaká chyba, která v krámě nebyla vidět. Jinak právě z tohoto důvodu objednávám přes net, už jsem vracel jednu Sony kvůli prosvítání namodralého podsvícení, což v krámě vidět nebylo.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“