Kytarový lampový zesilovač AX84 P1

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

Kytarový lampový zesilovač AX84 P1

#1 Příspěvek od Filda »

Ahoj! Po dlouhé době jsem se pustil do nějakého většího elektroprojektu, ale narazil jsem na nějaké maličkosti, se kterýma potřebuji poradit ;).

Začal jsem si stavět kytarový 5W lampový zesilovač. Konkrétně se jedná o AX84 P1.

1.Podle schématu je jedna strana žhavení připojená na katodu EL84 - předpokládám, že je to opatření, které má snížit vliv síťového brumu.
Chtěl bych pro žhavení použít stejnosměrné napětí, s pozvolným náběhem při zapnutí (aby žhavení elektronek nedostávalo tolik zabrat). Mám tedy potom taky spojit (případně přes rezistor) mínus žhavení a katodu EL84? (nebo je to zbytečné?)


2. Rád bych měl v předním panelu VU metr - jedná se spíše o design. Jde mě jeden z ebaye (500μA, 630Ohm, vintage design). Vím, že sám o sobě nefunguje a potřebuje kolem sebe ještě pár součástek. Našel jsem nějaké zapojení ve starých knížkách (pasivní zapojení)... Na rovinu mám troch strach ho do zesilovače instalovat. Předpokládám, že se zapojuje až za výstupní transformátor - nebude ovlivňovat zvuk? Popř ovlivňovat funkčnost zesilovače?

Omlouvám se za stupidní otázky, ale s elektronkama mám zatím velmi malé zkušenosti :D

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

Řešíš nesmysly, když tak to raději vybav parkovacím radarem a perleťovým drbátkem proti bugům. VU metr fakt kytarové aparáty nemívají, a důvod to asi má. :wink:

DC žhavení má smysl tak max pro vstupní elektronku, a i to je u tak jednoduchého zesilovače zbytečnost.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

#3 Příspěvek od Filda »

Máš pravdu, ten VU metr je kravina .... takže na něj kašlu. Aspoň se vyhnu problémům. (u některých hlav jsem je ale viděl - tuším vox (ale je pravda, že to byl tranzistor)).


Nešlo mě ani tak moc řešit brum, jak prodloužit životnost elektronek (resp životnost žhavícího vlákna). Možná se to muže zdát jako řešení hlouposti, ale pokud to elektronce prodlouží život a mě to bude stát jen pár součástek z šuplíkových zásob, tak proč ne :). Vím, že se to dřív řešilo zařazení NTC termorezistoru před žhavící vlákna...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Sendyx »

Vhodné řešení je rozumně tvrdé síťové trafo, napětí v toleranci a nezapínat to 20x za hodinu. Kvalitní elektronky obvykle chcípnou z jiných důvodů, než přerušení žhavení. Na 1000 vyhozených elektronek mám vadné žhavení tak u 10ks, a z toho 5 jsou vadné už z výroby.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

#5 Příspěvek od Filda »

Aha, tak v tom případě odstupuji i od myšlenky s upravením žhavení.
Tak vidíš jak jsme to vyřešili :D :D ...... Já si nad tím už týden lámu hlavu a ty mně přesvědčíš za půl hodiny :D

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“