Display mikrovlnky Whirlpool - nesvítí některé segmenty

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
CBR1000F
Příspěvky: 10
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Display mikrovlnky Whirlpool - nesvítí některé segmenty

#1 Příspěvek od CBR1000F »

Zdraví Vás kolegové a prosím o radu.

Opravy jemné elektroniky dělám už 20 let. převážně opravy spínaných zdrojů, notebooků, SMD techniky a výkonných audiosystémů. Ale mám teď za úkol od manželky opravit display na naši 2,5 roku staré vestavěné mikrovlnce Whirlpool - viz foto.. Postupně přestávají na displayi svítit jednotlivé segmenty v náhodném pořadí. Vadný segment začne slábnout, až během několika dní přestane svítit úplně. A že už jich moc nezbývá :-)

Přiznám se, že v této oblasti jsem naprostý laik a ani nevím, jak se tento typ zobrazovače jmenuje a na jakém principu vůbec funguje a co by tam mohlo odejít, či kde vůbec hledat závadu.
Čili prosím o jakékoliv typy, info, či rady, jak to dát dohromady, či co a kde nejčastěji odchází. Ať alespoň rámcově vím o co jde a kde hledat.
Doma jsem si vyslechl, že opravím pro cizí neopravitelné a blbou mikrovlnku ji nedám dohromady. Ale když něčemu nerozumím, nelezu do toho :-D
Přílohy
IMG_20171020_081705_zmena velikosti.jpg
(174.23 KiB) Staženo 143 x
IMG_20171020_081651_zmena velikosti.jpg
(177.46 KiB) Staženo 146 x

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

To bude LED. Pri troche stastia su (SMD) LEDky na plosaku a na tom je nasadeny cierny kryt so segmentami. V horsom pripade to bude zaliate nejakou hmotou. Kazdopadne sa potrebujes dostat k tym LED a vymenit ich. Vsetky - aj tie, ktore zatial este funguju.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Nebo tam bude použitý ledkový displej, který bude KO a bude potřeba sehnat jiný. V tom případě bude potřeba zjistit zapojení, očekával bych multiplex. Třeba na něm bude označení a třeba k němu i bude k nalezení datasheet. Pokud ne, tak jedině zjistit zapojení experimentálně podle ještě svítících segmentů a pak porovnávat s koupitelnými displeji. Může jít o něco takového: https://www.ebay.com/itm/5pcs-4-Digit-7 ... SwZElZn~N5

Uživatelský avatar
CBR1000F
Příspěvky: 10
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od CBR1000F »

Právě, že mi to jako Klasický LED display nepřipadá - ten znám dobře z oprav hodin a budíků. Spíš bych to přirovnal k zobrazovacím panelům videí a HiFi věží. jsou v něm i barevné segmenty pro zobrazení ikony ohřevu, grilu atd.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

Tak to kuchni, buď jsou ostatní segmenty vedle, nebo je to taky třeba celé jedno VFD, pak by to bylo dost špatné, protože pokud by to nebylo upadením přívodů venku a byl problém přímo v displeji, tak jedině shánět originální náhradní díl, pokud ta elektronika vůbec bude jako náhradní díl dodávána. Rozmontuj to, prohlédni a případně vyfoť a dej sem.

Uživatelský avatar
CBR1000F
Příspěvky: 10
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od CBR1000F »

OK, odpoledne to kuchnu a hodím pár dalších fotek.
Ale tohle je mazec!

našel jsem o té mikrovlnce toto: https://www.servis-whirlpool.cz/schemat ... w-1401-ix/

a náhradní display: https://www.servis-whirlpool.cz/nahradn ... onika-235/

Cena displaye 3430Kč??? Nová troba stála něco málo přes čtyřku.

To bych fakt rád pořešil jinak, než koupí nového displaye, to je nesmyslná suma.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

VFD to urcite nie je.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Zaky »

Jo, taky jsem na to koukal, displej asi vypadá takhle: https://www.google.cz/search?q=48200000 ... uLGT-xy0CM: takže to bude nějaký ledkový zákaznický paskvil, podle těch málo vývodů to vypadá na mutliplex. Takže pokud v něm odcházejí ledky, což je pravděpodobné, a pokud bude zalitý, tak pokud to budeš chtít zachránit, tak ho budeš muset rozkuchat, nakreslit podle desky vevnitř schéma a pak vymyslet, jak ho udělat znovu jinak. Původní ledky by snad šly nahradit z 0603 ledek a vrchní část definující tvar symbolů by bylo dobré z toho vypreparovat vcelku a použít. každopádně, pokud pod tím nejsou jen ledky na plošňáku, ale je to skutečně zalité, tak to bude pěkně blbá práce :-(

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#9 Příspěvek od mi-ro »

Bude to zakázkový LED i se symboly. Podle obrázku netipuju na vadné LED, nesvítí stejné segmenty u různých znaků. Přikláním se k vadnému multiplexu-MCU. Pokud budu mít pravdu, jedině výměna desky.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Podobny displej (akurat vacsi) z chladnicky Samsung sa dal krasne otvorit a LEDky vymenit.

Uživatelský avatar
CBR1000F
Příspěvky: 10
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od CBR1000F »

Ten display - to bude jistě on, podle vzhledu.
Tak to se mám na co těšit.

Jak jsem psal, jednotlivé segmenty neodešly jen tak najednou. Prostě postupně svit slábl, až segment zhasl úplně během řekněme dvou týdnů.
Naposledy upravil(a) CBR1000F dne 20 říj 2017, 11:39, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#12 Příspěvek od starecd »

CBR1000F: taky jsem teď byl na stejných stránkách jen jiný typ displej 3000Kč.
Můžou být vadné LEDky, záleží na tom, jak je to řízené.

Uživatelský avatar
stefan31
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 čer 2004, 02:00

#13 Příspěvek od stefan31 »

Mám doma display z nejakej mikrovlnky, oznaèenie OR GAL0192N, je to modul v bielom plaste, hore èierna fólia, okolo 4-or miestneho display-a je 14 rôznych znakov, (AUTO, ventilátor, èasovaè, COM1,COM2,g,% a pod.), 5+9 vývodov v hornom rade....

Stefan31

Uživatelský avatar
CBR1000F
Příspěvky: 10
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od CBR1000F »

stefan31: můžeš dát pár fotek?

Uživatelský avatar
stefan31
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 čer 2004, 02:00

#15 Příspěvek od stefan31 »

Zatia¾ nie....tak len info, vonk. rozmery 56mm x 27mm, výška znakov 10mm, LED, osadené nad PBC 20mm .... ak by to pomohlo ....

Stefan31

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“