Dotykový spínač pro LED pásek v Al profilu

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

Dotykový spínač pro LED pásek v Al profilu

#1 Příspěvek od vasekpetr1 »

Chci udělat osvětlení pod kuchyňskou linku pomocí led pásku v Al profilu, (budou dva profily do tvaru písmene "T", vzájemně spojené vodičem), použiji tento zdroj a pro ovládání dotykem na povrchu hliníkového profilu chci použít tento stmívač, zapojený jako jednoduchý spínač. Prodejce mně tvrdí, že s tímto zdrojem tento dotykový spínač nebude fungovat, že nemá dvojitou izolaci. Přitom Z/Ž drát je sice vyveden, ale s jeho zapojením se neuvažuje, protože zdroj je v celoplastovém provedení, navíc na obalu je uveden popis "SELV equivalent". Zkoušel jsem původně zapojit do obvodu tento bodový stmívač a s ním šly ledky normálně ovládat (problém byl v tom, že stmívač reaguje jen na dotyk v místě okolo pružiny, na dotyk na Al profilu nereaguje). Mám se obávat toho, že ten stmívač na dotyk profilu opravdu nebude fungovat nebo se mně prodejce snaží prodat jeho zdroje?
Jakou máte zkušenost?

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#2 Příspěvek od dj_Paul »

tu pružinu propoj s tím AL profilem a bude to fungovat. Jen s tím AL profilem nesmí být spojeno nic jiného

Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#3 Příspěvek od vasekpetr1 »

To jsem zkoušel, ale i tak spínač nereagoval.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#4 Příspěvek od masar »

Řešení je popsáno v datasheetu SJT8003. Pro propojení s lištou je třeba zvětšit kapacitu kondenzátoru na pinu 2 obvodu (CS) na hodnotu kolem 47n.
:wink:

Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#5 Příspěvek od vasekpetr1 »

Sakra, to jsem měl vědět dřív, ten původní dotyk jsem už vrátil prodejci, zkusím ho po neděli požádat, zda by mi ho neprodal podruhé na další pokus :D . Jen nevím, jestli je zde použit ten tebou jmenovaný IO (SJT8003) a jestli ten kond dokážu mikropájkou vyměnit. Zkusím.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#6 Příspěvek od Kvicala_r »

Taky sem teď sháněl nějaké dotykáče na lištu. Inspirace z číny z necelé 2 USD podobná výkonější cca 2,5USD Až dorazí, pokusím se nějak zprovoznit, pak napíšu

Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#7 Příspěvek od vasekpetr1 »

masar píše:Řešení je popsáno v datasheetu SJT8003. Pro propojení s lištou je třeba zvětšit kapacitu kondenzátoru na pinu 2 obvodu (CS) na hodnotu kolem 47n.
:wink:
masare prosím Tě, můžeš mi dát odkaz na ten datašít? Nějak se mi nedaří něco najít v angličtině, pouze čínštinaa v ní se ztrácím :D . Sice je o tom kondu na předposledním listu nějaká zmínka, ale pochopil jsem to tak, že zvednutím kapacity se rozsah dotyku zvedne na několik centimetrů od pružiny.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od masar »

Použil jsem čínský datasheet a překladač Google.
Tady je můj překlad zájmové oblasti:
:wink:
Přílohy
strana 6.png
(39.58 KiB) Staženo 256 x

Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#9 Příspěvek od vasekpetr1 »

Díky masare za překlad, ale zjistil jsem, že v tom modulu od tipy je použit jiný šváb (nohy nesedí) a ani nejsou vyvedeny plošky na přepojení režimu. Označení na švábu chybí, tak se nemám čeho chytnout, co to může být za ekvivalent.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#10 Příspěvek od Kvicala_r »

Slíbil jsme nějaké zkušenosti s tím krámkem z Ali. Funguje dobře, spotřeba samotnéo modulu cca 8mA při 12V. Trochu sem stáhl jas té indikační LEDky (R6) a vlastní sportřeba spadla na 5mA. Krátkým přiblížení zapínám/vypínám. Po přvedení napájení zapíná na nejnižším jasu a dlouhým přiblížením prstu zvyšuje střídu (frekvenci sem neměřil, ale okometricky nebliká ani při mávní LED LED páskem), ale spotřeba připojené zátěže se pohybovala v rozmezí 17-72mA. Takže to bude začínat na střídě cca 20%. Při dojetí na max a opětovném delším přiblížení jas snižuje. Pokud se přeruší napájení, poslední nastavení hodnota je ztracena - jinak si pamatuje nastavení mezi On/Off.
Přílohy
LED dimmer.jpg
(11.69 KiB) Staženo 201 x

Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#11 Příspěvek od vasekpetr1 »

To ti to dorazilo z Ali ta šest dní nebo je to jiný kousek? Já potřebuji provoz bez stmívání, pouze "ZAP - VYP" dle jumperů pro SJT8003 poloha 1-1-0

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Kvicala_r píše:Slíbil jsme nějaké zkušenosti s tím krámkem z Ali... Krátkým přiblížení zapínám/vypínám. Po přvedení napájení zapíná na nejnižším jasu a dlouhým přiblížením prstu zvyšuje střídu (frekvenci sem neměřil, ale okometricky nebliká ani při mávní LED LED páskem), ale spotřeba připojené zátěže se pohybovala v rozmezí 17-72mA. Takže to bude začínat na střídě cca 20%. Při dojetí na max a opětovném delším přiblížení jas snižuje. Pokud se přeruší napájení, poslední nastavení hodnota je ztracena - jinak si pamatuje nastavení mezi On/Off.
Hooodně to připomíná šváb SLB587 od "símence" - ten se chová skoro identicky, akorát pracuje se síťovým kmitočtem ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#13 Příspěvek od Kvicala_r »

vasekpetr1 píše:To ti to dorazilo z Ali ta šest dní
Objednávka 12.10 a dorazilo asi v pondělí :) Nejsou vyjímky i do týdne - ale to je pravděpodobně posíláno z DE, nebo velká náhoda v navazující dopravě. Skoro stále mi dluží číňani přes 20 dodávek. Beru sem tam něco i kolegům, co neumí moc anglicky nebo se jim nechce registrovat skrze pár věcí...

Ekkar: typ toho švába je smazaný, FET popsaný je... pravděpodobně je to
AO4406A. 13A/30V/15mOhm. To není naž tak špatny...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

Píšu že ho to připomíná, protože SLB586/587 řídí triak FÁZOVĚ a celkově je určenej pro napájení střídavinou (přes odpor nebo srážecí kondík). Dokonce se jeho ekvivalent měl koncem 80. let vyrábět v Tesle v Piešťanech jako MHB586/587 ... Což samozřejmě neznamená, že nějakej výrobce nemohl strukturně upravit čip pro řízení MOSFETu, zafutrálovat ho do SDIP8 a používá ho v zapojení pro LEDky.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#15 Příspěvek od masar »

Myslím, že se jedná o SS8022W nebo jeho klon. Zkontroluj to.
:wink:
V podobně označených typech je docela chaos, např. vyšší verze tohoto typu SS8022 má poněkud odlišné zapojení (o SGL8022W ani nemluvě).
Kdybys dal pořádnou fotku, snad by se podle zapojení dalo něco zjistit.

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“