Úder blesku do antény TV

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

Úder blesku do antény TV

#1 Příspěvek od foxrider »

Docela mazec - tady je video pokusu, žádná simulace v laboratoři ale pěkně reálně v přímém záběru, jak skončí televizor při přímém úderu blesku do antény :
https://www.youtube.com/watch?v=LKvE5CXlcaI 8O
Stalo už se vám něco takového?

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#2 Příspěvek od sinclair »

"Úder blesku do antény TV" - je průser jako kráva pro celý barák.
Na vlastní oči to asi neviděl nikdo, natož to natočit, já vždycky viděl jenom následky.
Třeba ve své době špicový přijímač Nokia SatScan - uvnitř na desce chyběla spousta mědi a na místech aktivních součástek buď nebylo nic, nebo protavená základna s čipem, veškerý kondenzátory spečený škvarky.
Přímý úder do jakkoli dobře uzemněného stožáru je elektronicko-elektrická apokalypsa...

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#3 Příspěvek od MetalGod »

Jo, to už jsem viděl. Chudák Junosť. Snad jen škoda, že si na to nevzali místo obyčejnejch natáčítek rychloběžný, kde jedno by čumělo přes svářečský sklo.

P. S.: Tohle je taky zajímavý.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#4 Příspěvek od microlan »


Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#5 Příspěvek od konosuke »

těch 30-50 kiloampér musi upálit i zemnící drát ocelpozink Φ 8-10mm nebo pásku 30x4, 20x5 mm řekl bych, musím si spočítat tavný proud vodiče
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
lopez
Příspěvky: 868
Registrován: 17 pro 2011, 01:00

#6 Příspěvek od lopez »

microlan

Zažil so dačo lepšie... asi 50-60cm v priemere dub roztrhlo na 2 ks a stál som od toho asi 50metrov.
To je taká šupa že som sa skoro posral. čo tam daaky televízor. :D
Viac krát to ale zažiť nechcem.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#7 Příspěvek od monterjirka »

konosuke píše:těch 30-50 kiloampér musi upálit i zemnící drát ocelpozink Φ 8-10mm nebo pásku 30x4, 20x5 mm ...
Až to budeš počítat, nezapomeň "správně dosadit čas". U blesku se počítá s vlnou 10/350 mikrosekund. To znamená, že za 10mikrosekund naroste proud nad 90% (100'% je problém vyhodnotit, protože ta špička není "dokonalá") a za 350 mikrosekund klesne proud na 50%. On ten proud 100kA za tak krátkou dobu není schopen ten "drát nebo pásek" tak ohřát aby se tavil...

Dnes platný soubor ČSN EN 62305 (platí ed.2. připravuje se další) preferuje oddálený jímač a "schovat" anténu do ochranného prostoru jímače, dostatečně daleko, aby nedošlo k přeskoku.
Spousta zajímavých informací na toto téma můžete najít mj. na webu
WWW.KNISKA.EU

Uživatelský avatar
lopez
Příspěvky: 868
Registrován: 17 pro 2011, 01:00

#8 Příspěvek od lopez »

Ináč ono ten blesk nemusí ani priamo do antény udreť.
U kámoša udrel nie do anteny ale pár metrov od domu. Akurát vyťahoval koax z telky a preskočila niekoľko cm "iskra" a bolo po telke. Rovno na vyhodenie.

Uživatelský avatar
LADER
Příspěvky: 273
Registrován: 01 dub 2013, 02:00

#9 Příspěvek od LADER »

Souhlas, TV jsem měl vypojenou nejenom od sítě (220V), ale i od antény. Takže nebyla vodivě spojená s ničím. Prásklo 10 metrů od baráku a viděl jsem jak ze zábradlí na balkoně sršely jiskry. A televize odešla taky.
Ubuntu 22.04.4 LTS, LibreOffice Verze: 7.6.6.3, wxMaxima 20.12.1, Maxima 5.47.0 (SBCL)

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#10 Příspěvek od microlan »

lopez: já jsem to naštěstí nezažil


konosuke: nemyslím, že by to utavilo nějaký silný drát, tam bude menší úbytek napětí. Tu devastaci dřeva má na svědomí hlavně voda, která se v mžiku odpaří a expanduje.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#11 Příspěvek od konosuke »

pokud je to mikrosekundová proudová špička tak drát ocel desítka může ránu
vydržet, souhlas
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

microlan píše: nemyslím, že by to utavilo nějaký silný drát, .
A tak proč když fláklo do kovovýho zábradlí silničního mostku 100 metrů přede mnou bylo rozpálený do červena?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
lopez
Příspěvky: 868
Registrován: 17 pro 2011, 01:00

#13 Příspěvek od lopez »

microlan: ono to najprv "zasrší" cca na sekundu a potom preskočí blesk. Je to už zo 20 rokov ale na ten zvuk len tak nezabudnem. A ked sa pozeráš na taký stromisko ako sa rozletí od vrchu do spodku na 2ks za stotinu sekundy? - tak ako som vravel nikdy viac :D

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#14 Příspěvek od Zaky »

Kamarádovi před lety prásklo do antény od CB, říkal, že viděl lítat ze střechy svítící roztavený kov - byla to hliníková trubka. Vylítaly jim dráty elektroinstalace ze zdí, odlítala omítka z I profilů ve stropě, do PC měl zapojenou tenkrát telefonní linku k modemu, vedení šlo krouceným párem po zemi u stěny, kousky izolace z toho prý byly přitavené na stopě. Desítky metrů daleko v plotě uletěly dvířka z telefonní svorkovnice. Přivezl mi na obhlídku TV, všechny IO - různá DIL pouzdra byly rozloupnuté, vrchní půlky pouzder byly volně v prostoru TV. Zemní plocha na DPS byla na mnoha zúžených místěch přepálená. Krátce před tím stihnul vytáhnout kabely od vysílaček, ty to tak přežily. V pc byl prý po smrti jen modem a zdroj, vše ostatní přežilo. Blesk je nevyzpytatelný...

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#15 Příspěvek od TAKJAN »

A to jste nezažili kulový, blesk teda. Někde jsem to tu popisoval.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“