Fiber laser - optika

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

Fiber laser - optika

#1 Příspěvek od Nakadah »

Nemá tady někdo zkušenosti s fiber laserem? Od čtvrtku si s kolegy lámeme hlavy, jak se nám povedlo zlikvidovat první čočku v hlavě...odskákalo to i ochranné sklíčko na konci optického kabelu (materiál čočky na něj naprskal).

http://www.jpeg.cz/images/2017/11/04/003.jpg
http://www.jpeg.cz/images/2017/11/04/004.jpg

Servisní technik na to s úžasem koukal, taky neveděl.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#2 Příspěvek od Kvicala_r »

Sice nevím, co přesně za zařízení si pod tím mám představit, ale hádám že je to něco na řezání (tohle optický spoj nebude).
Už mi borci vytavili sklo v ochanných brýlích - tam je účelem pohltit energii a ta se změní na teplo. Tady mě napadá nějaké smítko prachu, které tu zkázu začalo. Prý se skrze smítko zataví i optická spojka.
Jsou ty optické prvky hermeticky uzavřeny a chráněny proti prachu? Plast vypadá (sklo to pravděpodobně není) transparentně a tak by mu i případná změna vlnové délky a drobný nárůlst výkonu neměl snad ublížit.

Uživatelský avatar
ACDC
Příspěvky: 503
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

#3 Příspěvek od ACDC »

Zravim, dělám na fiber laseru, ale toto poškození sklíčka jsem ještě neviděl. Sklíčko se mi podařilo poškodit akorát při odrazu paprsku zpět do hlavy, ale né v tomto rozsahu. Co je to za mašinu?

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Nakadah »

Je to 500W fiber čajna, hlava je vlastně Precitec. Taky jsme na to čuměli jak puci. Ochranné sklíčko už se nám podařilo pálením lesklého nerezu poškodit, dal sem zákaz řezat lesklé plechy, ale udělali to znova. A tímhle to skončilo.

Ani technikovi nebylo jasné jak se to povedlo, výrobce k tomu zatím mlčí. Čočka je z křemenného skla, pro IR by měla být úplně transparentní.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#5 Příspěvek od Kvicala_r »

Ten pálený kus asi nelze malinko sklonit, aby nedocházelo k přímému odrazu zpět? Co si matně pamatuju, když se sečte optická vlna ve fázi, maximum dosáhne 4 násobku maxima vlny osamocené. Doufám, že se nepletu

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od Nakadah »

No to je právně nevýhoda konstrukce - hlava je kolmo na plech. Je to jen dvou-osý laser. Vlastně je tam třetí osa - posun hlavy nahoru a dolů pro kopírování nerovnosti materiálu (aby udržel ohnisko paprsku stále ve stejné výšce od materiálu). Ono se zdá, že těch 500W moc není - ale obsluha si tu z vlastní blbosti už pustila snížený výkon do prstu (8%, cca 40W, při seřizování konvergence paprsku do trysky) - pěkná dírka :lol:

Možná to bude chtít vyměnit obsluhu za někoho odpovědnějšího.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“