Technicke muzeum

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

Technicke muzeum

#1 Příspěvek od Hejnicek »

Mel jsem v Praze nejake jednani, tak jsem si rekl, ze musim do Technickeho.
Od zakladky jsem tam nebyl.
Prekvapil me usek Doprava, co je tam krasnych a vyznamnych exponatu.
Tatovky proslavene Z+H, Masarykova limuzina, Tatra Prezident, Spitfire, valecny Mercedes atd.
Co me vrta hlavou, jak tam dostali ty obri lokomotivy?
Strechou? Cela hala je utopena pod terenem.
Naposledy upravil(a) Hejnicek dne 30 lis 2017, 20:54, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#2 Příspěvek od Cust »

Hezký je taky Van de Graaff urychlovač protonů - ten je na několik pater...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Hala je na urovni terenu, su tam velke a vysoke vrata.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Lukas-Peca »

Je smutné, že z našeho oboru tam není skoro nic. Posledně jsem tam byl na výstavě elektrospotřebičů, byla tam prvorepubliková lednice Tatra, ale zavřená. Když jsem ji otevřel, abych se podíval, jak vypadá vevnitř, hned přilítla bába a zdrbala mě. To mi na tom muzeu trochu vadí.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#5 Příspěvek od elektrosvit »

Aspoň nějaká elektronika byla k vidění v TM v Brně. Pamatuji si na Sonet Duo, B43, stojanové gramorádio "Stereo", nějaké gramofony a AZS zesilovače. Naposledy jsem tam byl před 9 lety, takže nevím, jestli se něco od té doby změnilo.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od forbidden »

V Brně jsou i televize a nějaká TV kamera, pokud si dobře pamatuju. Pak i něco k telefonům, nějaká stará ústředna tuším. Spoustu věcí mají totiž v depozitu, i měřáky a osciloskopy. Asi není místo, škoda.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#7 Příspěvek od Hejnicek »

Dokonce i moje Draha se tesila na "Radia" a nic.

Jo zajimavost jeste z NTM, kterou jsem nalezite neocenil na miste.
Hlidacka v letech oddeleni foto nam pri projevenem zajmu o exponaty ignorujic ,mozstvi stebetajiciho dorostu (asi jsem byl ten den skoro nejstarsi) v temnem koute otevrela za plentou nejakou skrinku a vykouklo toto:
https://vary.idnes.cz/zamek-kynzvart-da ... -zpravy_ba

Maji to zapujcene a zjistil jsem si o tom neco az ted.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#8 Příspěvek od xsc »

V NTM je jen obecná výstava technika v domácnosti ve 20. století, takže z elektra tam toho moc není. Pár kousků bylo na výstavě Retro v NM ve federálu, ale taky ne moc. Zato je v NTM staré studio zpravodajství ČT (bohužel ne Tesla, ale SD Sony), takže když vás tam pustí, můžete si "zahlásit zprávy". Bez příspěvků, obsluha s tím neumí, i když stroje tam jsou :-)
Jinak NTM spoustu starých rádií a TV má, bylo to vidět na výstavě k 60 rokům ČST. Bohužel jsou v depozitářích, ne v expozici.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Celkom pekna zbierka radii je vo vstupnej hale rozhlasu v Bratislave. Aspon teda bola, ked som tam naposledy bol.

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od radioelectrum »

Radiotechnika by si v NTM zasloužila stálou expozici,v rozsahu jako je třeba expozice fotografování.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#11 Příspěvek od Hydrawerk »

Tuší někdo, co mají za střechu v Technickém muzeu v Brně?? https://brnensky.denik.cz/nehody/evakua ... -2021.html
To jako vadí 20cm sněhu?? Ta budova prošla rekonstrukcí roku cca 2003. Předtím to byla továrna Tesla.

Uživatelský avatar
maxijaroslav
Příspěvky: 237
Registrován: 02 čer 2020, 02:00
Bydliště: Brno KrPole

#12 Příspěvek od maxijaroslav »

Ten problém se sněhem se patrně týkal jen té předsunuté prosklené části, původní budova je OK. Aspoň tam jsem viděl hasiče odhrabovat sníh a házet ho dolů.
Ta přesunutá část vznikla právě při té rekonstrukci.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#13 Příspěvek od pepik9 »


Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

V tom brněnským TM jsem byl v roce 2018, když tam měli expozici k letu Vladimíra Remka na Saljut 6 - a byl jsem opravdu moc zklamanej tím, jaký blbosti dokázali tamější kustodi a muzejníci na pár metrech čtverečních nasekat - asi nejkřiklavější bylo uznačení u ukázek "kosmický stravy", kde vedle balíčku sušenek popsaným samozřejmě azbukou jako "Печенье" byla cedulka s nápisem "Játrová paštika" ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#15 Příspěvek od dobrman »

zrovna jsem dočetl článek o muzeu Tesly v Třešti.
Zatím jsem tam nebyl, ale asi se tam na jaře mrknu, když mi to připomenuli ...... :wink:
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“