osciloskop C1-19B, kouřící trafo

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
matmafek
Příspěvky: 177
Registrován: 22 črc 2015, 02:00
Bydliště: Přerov

osciloskop C1-19B, kouřící trafo

#1 Příspěvek od matmafek »

Zdravím všechny, potřeboval bych, prosím poradit s tímto osciloskopem, přesněji řečeno s jeho síťovým trafem.

Když jsem si donesl osciloskop domů, tak mi asi hodinu bez poruchy běžel. Potom najednou začal slábnout jas a za pár minut obrazovka zhasla úplně a za chvíli po tom všem se začalo kouřit z trafa. Tak jsem to rychle odpojil od sítě a od teď, když se osciloskop zapne tak se asi za 3-5 vteřin začne z trafa kouřit.

Zkoušel jsem proměřit všechny diody v můstcích. Na všech je úbytek něco přes 0,5V. Takže ty jsou dobré. Potom jsem zkoušel postupně odpojovat jednotlive sekudary od osciloskopu. A po odpojeni každeho sekundaru osciloskop zapínat jesli se přestane kouřit z trafa (tim jsem chtěl zjistit ktery sekundar jede do zkratu). Ale z trafa se kouřilo všech případech. Takže jsem zase na nic nepřišel.

Osciloskop už nemá pojistky. Někdo to tam už nabastlil na tvrdo.

Moje teorie je že v tom trafu je mezizáviťák. Takže by znamenalo, že tomu již není pomoci (trafo v tomto osciloskopu opravdu vyndat asi nepujde, aby se to převinulo.

Potřeboval bych tedy poradit jak zjistit JESTLI JE TO ZÁVIŤÁK NEBO NE. Nebo co se dá ještě udělat.

Za všechny rady, návrhy a cokoliv co by mi mohlo pomoct předem děkuji.
Přílohy
osciloskop c1-19b.jpg
(292.29 KiB) Staženo 247 x

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#2 Příspěvek od serviceman »

Jestli se z trafa kouří při zcela odpojených sekundárech, tak je jasno. Bez pojistky bych se to ani nepokoušel zapínat.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#3 Příspěvek od Milan »

"Kouření" znamená příkon nejméně desítky W, takže je-li vše skutečně odpojeno , je to uvnitř již prohořelé a jediná možnost je to převinout. To se však pravděpodobně u tohoto trafa s mnoha vinutími nepodaří - těžko bys dnes sehnal navíječe, kterému by se to do dané kostry všechno vešlo , i kdyby měl originální navíjecí předpis a proklady .
Asi jediná možnost je sehnat jiné trafo z vraku .

Takže příště po přinesení domů takové stařiny nechat řádně aklimatizovat/vyschnout izolace, zkontrolovat pojistky , zapínat přes žárovku jako stará rádia a měřit proud aspoň na primáru :) .

Uživatelský avatar
matmafek
Příspěvky: 177
Registrován: 22 črc 2015, 02:00
Bydliště: Přerov

#4 Příspěvek od matmafek »

Děkuji za reakce.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Habesan »

t=67382
(Obdobný případ, a se šťastným koncem.)
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#6 Příspěvek od Achab »

Taky si myslím, že pokud jde trafo rozdělat, převinutí možné je. Záleží jestli se do takového přístroje vyplatí vynakládat úsilí a finance. Při šířce pásma 1MHz a váze přes 20kg je to spíš jenom sbírková záležitost.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#7 Příspěvek od fredis »

Takhle to dopadá, když se stará věc bezhlavě připojí bez jakékoli kontroly přímo na síť..
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“