Čím se krimpují tyto dutinky?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

Čím se krimpují tyto dutinky?

#1 Příspěvek od forbidden »

Potřeboval bych nějak vyřešit koncovky na kabel na strkání do svorkovnic. Chtěl bych ale, aby byl kabel chycenej i za izolaci, aby to něco vydrželo. Našel jsem si tyto koncovky, ale nevím, čím je krimpovat. Mám tu kleště na obyčejný dutinky bez izolace a mám kleště na izolovaný fastony, oka atd... Tu dutinku s límcem jsem v ruce ještě neměl, má to kov i pod tím límcem, jak třeba ty fastony? Drží to po zakrimpování i za izolaci drátu? A čím to teda krimpovat?

Díky.

Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

#2 Příspěvek od renda15 »

Já je používám bez krimpování, ale jsou na to kleště, které vytvoří takový podélný žlábek. Kabel to drží pouze za drátky, límeček překrývá pouze konec izolace a je to jenom plast. Dutinka v něm drží za límeček na té plechové trubičce, ale ani při krimpování nedojde k nějakému spojení toho plastu s izolací.

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#3 Příspěvek od Milan_F »

Třeba timhle: https://www.gme.cz/krimpovaci-celisti-p ... t-cp-236de nebo https://www.gme.cz/krimpovaci-kleste-pr ... it-cp-462g nebo https://www.gme.cz/krimpovaci-kleste-pr ... -8pk-ct005
K těm čelistem jsou samozřejmě potřeba příslušné kleště... aby mě někdo nechytal za slovo.

Daji se koupit i "dutinky" ve stylu izolovanejch fastonů a ok. https://www.gme.cz/kabelove-zakoncovaci-koliky

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#4 Příspěvek od ZVUK2000 »

forbidden píše:Tu dutinku s límcem jsem v ruce ještě neměl, má to kov i pod tím límcem, jak třeba ty fastony? Drží to po zakrimpování i za izolaci drátu?

Díky.
Ne, v tom limcu už dutinka není. Do toho limcu jde ještě kabel s izolací. A krimpuje se jen dutinka.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#5 Příspěvek od MetalGod »

Dělával jsem to splácnutím kombinačkama jen tak, aby to na licně tak ňák drželo, pak si to svorkovnice po jejím dotažení ošéfovala sama.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#6 Příspěvek od petrfilipi »

forbidden píše:...Chtěl bych ale, aby byl kabel chycenej i za izolaci, aby to něco vydrželo. ...
Co by to jako mělo vydržet?
Vezmeš licnu, odizoluješ, nasuneš dutinku, zalisuješ, zastrčíš do svorky a utáhneš.
Když jsi z Brna, tak to máš do GME kousek, ale jinak třeba u nás (http://www.emat.cz/di-1-5-8-lisovaci-du ... ch=dutinka) je mají za třetinu.

Petr

Uživatelský avatar
dreamer
Příspěvky: 380
Registrován: 22 říj 2014, 02:00

#7 Příspěvek od dreamer »

Já odizoluju trochu delší kousek kabelu a co po prostrčení vyleze ohnu zpátky. Drží to dobře. Kleště na lisování nemám, používám to jen sporadicky. Viděl jsem i variantu kdy ten plast pokračoval takovou malou ploškou kde se dal napsat popis ale muselo by to být opravdu drobným písmem.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#8 Příspěvek od Kvicala_r »

Některy ty dutiny jsou poměrně delší. Vím, že to asi není správně, ale dá se tam pak zakrimpovat i kousek izolace.. Třeba i na o fous větší průřez a pak domačknout licnu tím správným sevřením.. :wink:

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#9 Příspěvek od foxrider »

S těmito dutinkami jsem se něco nadělal, zejména kdysi v EZ Praha. Tyto dutinky drží pouze za měděné jádro, plastová izolace žíly se v límci nelisuje.
V současné práci mám tyto
Přílohy
fotka1.jpg
(24.01 KiB) Staženo 65 x

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#10 Příspěvek od Achab »

Tyto kleště lisují do čtvercového profilu, slis je pevný a vyhovuje i pro značné proudové zatížení. Ale řada firem na výrobu rozvaděčů stejně mačká dutinky běžnými čelistmi na plocho.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#11 Příspěvek od Eleman »

Kvicala_r píše:Některy ty dutiny jsou poměrně delší. Vím, že to asi není správně, ale dá se tam pak zakrimpovat i kousek izolace.. Třeba i na o fous větší průřez a pak domačknout licnu tím správným sevřením.. :wink:
Ne ne do dutinky izolace vodiče nepatří, pouze licna, proto se dělají různé velikosti.
Prošlo mi jich rukana snad několik tisíc rúzných velikostí. Vždy jsem dutinku na licnu zamáčkl plochými kleštěmi, pokud byla dutinka delší než otvor ve svorkovnici, tak jsem jí zkrátil i se zamačknutým vodičem štípačkami a jak už tady bylo napsáno - o zbytek se postará svorkovnice.
Jak prosté a spolehlivé :wink: .
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#12 Příspěvek od Achab »

Dutinka má být slisovaná natěsno, aby se omezilo vnější působení na vodiče (vlhkost, oxidace). Pouhé domáčknutí šroubem svorky běžně stačí, ale v některých případech nemusí být ideální. Bezšroubové svorky s nedokonale zalisovanými vodiči při větších proudech občas i vyhoří.

Uživatelský avatar
dudo02
Příspěvky: 981
Registrován: 27 úno 2007, 01:00

#13 Příspěvek od dudo02 »

Eleman píše:Vždy jsem dutinku na licnu zamáčkl plochými kleštěmi, pokud byla dutinka delší než otvor ve svorkovnici, tak jsem jí zkrátil i se zamačknutým vodičem štípačkami a jak už tady bylo napsáno - o zbytek se postará svorkovnice.
Jak prosté a spolehlivé :wink: .
A zároveň neprofesionálne :idea: .

Uživatelský avatar
dudo02
Příspěvky: 981
Registrován: 27 úno 2007, 01:00

#14 Příspěvek od dudo02 »

Takto vyzerá správne zalisovaná dutinka.
Přílohy
15029-web-Crimp-vierkant.jpg
(89.12 KiB) Staženo 40 x

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#15 Příspěvek od Eleman »

dudo02 píše:
Eleman píše:Vždy jsem dutinku na licnu zamáčkl plochými kleštěmi, pokud byla dutinka delší než otvor ve svorkovnici, tak jsem jí zkrátil i se zamačknutým vodičem štípačkami a jak už tady bylo napsáno - o zbytek se postará svorkovnice.
Jak prosté a spolehlivé :wink: .
A zároveň neprofesionálne :idea: .
Ani revizákovi to nevadilo, tak o co jde.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Odpovědět

Zpět na „Poradna“