Sháním schéma pro stavbu lab. zdroje 0-30V/0-10A (přesunuto)

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kuba724
Příspěvky: 92
Registrován: 28 pro 2017, 01:00
Bydliště: Karlovy vary

Sháním schéma pro stavbu lab. zdroje 0-30V/0-10A (přesunuto)

#1 Příspěvek od kuba724 »

ahoj,chtěl bych se tu zeptat jestli by jste mi tu mohli dát nějáké schéma na regulovatelný zdroj s proudovým omezením,trafo mám toroidní 33V/9A.
A chtěl bych si z něho postavit zdroj.nevím ale který použít koukal jsem třeba na G400 ale ten je pouze do 3A,tak kdyby mi sem někdo dal schéma bylo by to super.

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#2 Příspěvek od Milan_F »

Jelikož vůbec nemáš páru, co stavba takhle výkonnýho zdroje obnáší, bude pro tebe tohle nejjednoduším řešením.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#3 Příspěvek od Achab »

Lineární zdroj by při malém napětí a plném proudu musel na regulačním prvku přeměnit v teplo značný výkon. Například při 5V/10A to představuje kolem 280W. Pro omezení ztráty je nutná předregulace, třeba trafem s přepínatelnými odbočkami. Spínaný zdroj by proto mohl být vhodnější řešení.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#4 Příspěvek od sinclair »

Nebo se zkus v inzerátech poohlédnout po zdroji Mesit typu Z-YE2T/X.
Je to špičkový profizdroj 0-40V a 0-10A, oboje měření, plynule nastavitený dvěma Aripoty.
Tyristorová preregulace, předimenzovaný lineární regulátor, na kterém se porovnáváním s preregulací drží trvale jen asi 3-4V. Jsou tam dvě KD503 paralelně.

Uživatelský avatar
kuba724
Příspěvky: 92
Registrován: 28 pro 2017, 01:00
Bydliště: Karlovy vary

#5 Příspěvek od kuba724 »

Díky za rady,no asi si tedy koupím nějáký hotový,jen nevím jakou značku zvolit chci nějáký 30V/5A to bude stačit cenu kolem 4000kč.
myslel jsem že si právě nějáký postavím,chtěl jsem si postavit takový ten dvojitý ale na netu strašně moc konstrukcí a nevím která je ověřená a funkční

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#6 Příspěvek od sinclair »

Na ten limit 4.000 bych být Tebou hodně rychle zapomněl - jestli to má opravdu dávat 5A při kterémkoli napětí a být rozumně spolehlivé.
Pět ampér je pět ampér - není problém to uřídit, ale účinně ochránit při plným výstupním napětí a současně zkratu, to je i u zdroje do 30V ten zásadní problém.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Jenys »

Co tím zdrojem chceš napájet? Jaké jsou tvé konkrétní potřeby na ten zdroj?

Myslím si, že určitě nebudeš potřebovat zdroj na 30V při 3A a více Ampérech.
Větší proudy co mám zkušenost, jsou potřeba tak do max 25V.
Budeš ten zdroj využívat jen občas, nebo často?
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
kuba724
Příspěvky: 92
Registrován: 28 pro 2017, 01:00
Bydliště: Karlovy vary

#8 Příspěvek od kuba724 »

no občas na nějáké bastlení zesilovačů,stavím si různé osvětlení řízené arduinem takze tam je kolikrát potřeba tech 5A pro výkový led pásek
ale nepotřebuji zase nějáký profi,ale nezase nějáký šmejd který při těch 5A klekne

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#9 Příspěvek od Rellik »

Jak už tu někdo napsal. Kup hotový modul z číny a jen ho připoj. Teda první usměrni výstup.
Výsledek pak můžeš mít například takový: https://photos.app.goo.gl/HNUc1ux9qY4jzTTA3


https://www.ebay.com/itm/DPS5015-DC-50V ... SwiYlaFQ5C

A pokud bys to nechtěl mít těžké, tak ještě spínaný zdroj:
https://www.ebay.com/itm/AC-DC-Inverter ... 2749.l2649[/url]

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#10 Příspěvek od sinclair »

Na bastlení zesilovačů je Ti ale limit 30V a ještě k tomu asymetricky naprosto na hovno.
Jestli to myslíš jenom trochu vážně, tak začni uvažovat o nějakým symetrickým zdroji 2x 0-40V, bohatě stačí 0-2A. Později to velmi, velmi oceníš. To až narazíš na opravdu slušnější zesilovač, co má symetrický napájení a budeš ho potřebovat oživit.
Pak Ti bude drahý, ale jednohladinový zdroj nahovno.
Leda bys pod pojmem "zesilovače" myslel nějaký mrdky s autošvábama, s limitem do 20V - to potom jo.
To ale pak nejsou zesilovače, to jsou znásilňovače :D

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#11 Příspěvek od sinclair »

Relliku, to si děláš prdel, žejo?
Zasírat si laboratorně oživovaný zařízení ještě rušením. Spadls z višně?

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#12 Příspěvek od sinclair »

Na účelový napájení LED pásků, kde moc nezáleží na zvlnění či filtraci stačí jednoúčelovka třeba 0-24V/5A, na to nemusí být stavěný laboratorní přesný zdroj.
Já myslel, že to chceš na nějakou vážnější práci, když už uvažuješ v rovině několika tisíc korun - a ne na píčoviny.

Uživatelský avatar
kuba724
Příspěvky: 92
Registrován: 28 pro 2017, 01:00
Bydliště: Karlovy vary

#13 Příspěvek od kuba724 »


Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#14 Příspěvek od sinclair »

No pokud jseš si bezpečně jistej, že Ti jedna hladina a jenom do 30V bude i dalších pár let stačit ?
Jinak Conrad je dneska i jako bastl-shop docela dost předraženej..

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Jenys »

Právě proto jsem se ptal na co to privátně chce. Na LEDky by mu stačil zdroj přímo na ně a na arduino stejně potřebuje 5V. Nebo se mýlím?
Jo mít dva stejný regulovatelný zdroje je fakt potřeba, sám mám ještě i třetí a pak z číny nějakej 0-30V 0-3A impulzní, takže čtvrtej :)
Zatím jsem si vystačil s těmi 3A a málokdy jdu na velké proudy při všším napětí, ale to je různé, každý dělá něco jiného. Jo, 40V je dobrý, zatím jsem to nepotřeboval, asi bych to řešil dva 30V v sérii. Což mě pak napadá, mít zdroj s pevným napětím, asi tak 15V s větším proudem a v případě potřeby ho přidávat do série s tím regulovaným. Nebo je tohle blbost :?:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“