Deca class booster 220a

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
HRadek
Příspěvky: 9
Registrován: 23 led 2018, 01:00

Deca class booster 220a

#1 Příspěvek od HRadek »

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jestli někdo náhodou nerozebíral tento nabíječ. Odešly mi v něm diody a při jejich výměně se mi rozpadl celý usměrňovač. Myslel jsem si že je to jednodušše zapojeno jako dvoucestný usměrňovač ale je to asi jinak. Dvě vinutí ze sekundáru mají společný střed, který je vyveden na přední část přístroje a popsán 12V. Nevim jak by to tedy mělo být zapojeno když ze středu je údajně těch 12V. Jsou tam dva plechy cca 10x10 cm v každém jsou dvě diody. Ke každe dvojici předpokládám že by měl jít jeden fous z vinutí sekundaru. Mezi těmito plechy se ještě musí zapojit ampermetr a varistor. Mohl by nekdo pomoci díky předem.
Přílohy
pok1.jpg
(292.93 KiB) Staženo 219 x

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#2 Příspěvek od sinclair »

Já tam ty diody vidím jenom dvě. Čtyřikrát :twisted:

Uživatelský avatar
HRadek
Příspěvky: 9
Registrován: 23 led 2018, 01:00

#3 Příspěvek od HRadek »

Dobrý večer, předem se omlouvám za několikrát stejné foto ale zrejme sem se ztratil v neprehlednosti stranek a omylem sem to tam poslal vícekrát.

Co se týče těch diod - na fotce je to v rozebraném stavu. Na každém profilu byli 2 ks. To jak je to mezi profily poskládáno je jak sem si matně vzpomínal jak to asi bylo.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#4 Příspěvek od sinclair »

Nepochybně byly ty diody dvě a dvě paralelně. Pletu se?

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#5 Příspěvek od dred »

Mám v skrini nepoužívanú podobizeň....Bude to zrejme novší typ,lebo usmerňovač má zložený z dvoch "mostíkov" Sused mi ju podaroval,keď sa sťahoval....má poškodený A-meter.
Přílohy
IMG_20180125_051331.jpg
(288.03 KiB) Staženo 236 x

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#6 Příspěvek od sinclair »

CO to doprdele je ???

Uživatelský avatar
HRadek
Příspěvky: 9
Registrován: 23 led 2018, 01:00

#7 Příspěvek od HRadek »

To vypada hodne podobne jen ten usmernovac je resen jinak. Mohl bych vas poprosit jestli by slo nejak nakreslit zapojeni jen tech usmernovacu jak je to pripojeno k trafu a vyvedeno na skrin? Zapojeni tlacitek tam nastesti zustalo jedna se mi o zapojeni usmernovace protoze vazne nevim jak ikdyz by to nemela byt zahada. Predem diky

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#8 Příspěvek od JoDiK »

To nemůže být žádná komplikovaná záležitost, normální dvoucestný usmerňovač z dvojitého trafa.
Předpokládám, že seš schopen zjistit, jestli ty dvojice diod byly paralelně...
Obrázek

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#9 Příspěvek od sinclair »

Jedno to červený ferrari, co má na kastli 5c m písmem natištěný "20A" a co jsem si vzal jenom kvůli slušný kastli, to přesně takto má zapojeno.
Akorát tam nejsou tyhle "speciální" nabodovaný diody, ale dvě a dvě 1N5401 paralelně. Jsou zaletovaný mezi dvěma plechama a teplo se z nich na ty plechy přenáší jenom krátkýma vývodama.
Shořelý rozptylový trafák /má spálený primár/ má taky vyvedenej střed, přesně jako tady.
To druhý ferrari má ještě navíc přepínač 6V/12V, přepínají se tam dvě odbočky na sekundáru. Taky to má vyvedenej pevnej střed sekundáru jako mínus, jako tohle.
Přitom je dvoucest úplná píčovina - grec a jednoduchej sekundár má i přes větší úbytek na diodách furt vyšší činitel využití trafa, než tohle.
Ale vysvětluj něco rejžákovi, co to lepí někde v chatrči, žejo.

O jakých tlačítkách je řeč?
Jestli myslíš kolébkový přepínače a nazýváš to tlačítkama, tak by ses v tom radši asi neměl hrabat..
Ať to potom někoho nezabije třeba.

Uživatelský avatar
HRadek
Příspěvky: 9
Registrován: 23 led 2018, 01:00

#10 Příspěvek od HRadek »

Jj ty dvojice byli paralelne akorat prave nevim jak sem psal vyse, stred trafa je vyveden na kastli a je tam udajne 12v tak nevim jak tam vytvorit zem a 24v jeste k tomu, byl tam jeste zapojen varystor a ampermetr ale to uz jsou veci navic.

Uživatelský avatar
HRadek
Příspěvky: 9
Registrován: 23 led 2018, 01:00

#11 Příspěvek od HRadek »

Jo mel sem samozrejme na mysli kolebkace ale pro rychlost sem psal tlacitka, nevim no proste sem myslel ze to bude obyc usmernovac a je to ale tohle fakt nevim.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#12 Příspěvek od sinclair »

Tak to dej někomu, kdo ví. Míň toho posereš.

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#13 Příspěvek od JoDiK »

Aha, takže dvě napětí - to by mohlo být takhle?
Přílohy
ums2.gif
(4.82 KiB) Staženo 143 x

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#14 Příspěvek od sinclair »

To určitě ne.
Střed zůstává pořád středem. Zpravidla jako společný mínus.
Přes dvoupólový přepínač se přepínají oba kraje vinutí, s napětím cca 15V a nebo cca 27V. Výstup ze středů přepínačů jde na společný dvoucest. Ze společnýho plusu dvoucestu /z katod/ to jde ještě na ampérmetr a pojistku.
Takhle, jak to máš nakreslený, je to blbě.
Na 12V by byla využitá jen polovina výkonu trafa.

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#15 Příspěvek od JoDiK »

Máš pravdu předsedo, jen jsem přemýšlel nahlas, jak by to šlo třeba zapojit...

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“