Digitální pevná linka

Vše, co se týká mobilních telefonů, GSM bran, mobilních datových připojení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Digitální pevná linka

#1 Příspěvek od Celeron »

Votravuje mě Kyslík, že mi převede analogovou pevnou linku na digitální. Když jsem chtěl cokoliv technickýho, tak pipka nic nevěděla, jen že to funguje super a je to strašně cool. Že mi k tomu daj za kačku jeden bezdrát a druhej drátovej.
No určitě to bude nějakej vejjeb s zákazníkama. Tak by mě zajímalo, co to proti analogový lince neumí a co to umí navíc. Co jsem se dopátral, nemá to podporu faxu. Možná že se budete smát, ale fax tak 10x do roka stále potřebuju. Mám tady starou analogovou ústřednu Stelco, která umí přepínat hovory, vyzvánět do kruhu po čtyřech linkách a přesměrovat fax na linku na který visí. Tohle by určitě bylo na vyhození a nic z toho by nechodilo... Že ty digitální drátový telefony musej mít napájecí adaptér na 12V? Umí to aspoň v základu identifikaci volajícího, nebo za to chtěj platit?
Má to vůbec nějaký výhody proti starý analogovce, když už tady mám systém, kterej mě naprosto vyhovuje? Kdysi mě jeden Telecomák tvrdil, že pevný telefony budou chodit i když se posere vše ostatní. Předpokládám, že už to dávno neplatí....
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Nakadah »

Já bych je posílal do kloaky, dokud to jen půjde. Logicky mi tak nějak vychází, že se chtějí komplet zbavit posledních analog věcí.

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od radioelectrum »

Celeron píše: Kdysi mě jeden Telecomák tvrdil, že pevný telefony budou chodit i když se posere vše ostatní. Předpokládám, že už to dávno neplatí....
To platilo když byli ústředny s mechanickými voliči a telefony též bez jakéhokoli polovodiče.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Predpokladam, ze ide o VoIP. U nas tiez takto ojebavaju zakaznikov, ktori sa potom divia, ze ked vypadne internet alebo elektrina, tak nejde ani telefon...

Napr. aj telefon Panasonic s kazetovym zaznamnikom, ktory mal napajaci adapter, pri vypadku elektriny ciastocne fungoval - ako zakladny telefon - zvonenie, vytacanie cisla a hovor.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#5 Příspěvek od MetalGod »

Jestli jo, tak VoIP je pro NĚ mnohem levnější.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Samozřejmě, ale, jestli ještě do nějakého staršího zařízení používáš dálkový přístup modemem, zapomeň na něj. Přes VoIP se modemy nespojí, případně jim spojení i půl minuty vydrží, ale déle ne. Vyzkoušeno.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#7 Příspěvek od Osmdesat »

Ano, oni se v podstatě chtějí zbavit posledních analogových reliktů v síti. Tedy ne že by tam to 3kHz pásmo něčemu zavazelo, ale v DSLAMech tak musí být funkčnost pro PSTN.

Kdyby ti nabídli VOIP adaptér, který by tu VOIP linku vlastně převedl na analogovou, mohl bys stále tu svou ústřednu a analogové telefony používat.
Což si myslím, že nenabídnou, anebo za nějaký poplatek.

Co se faxu týče, ten data přece přenáší jako audio, takže ani přes VOIP by teoreticky neměl být problém. Tedy záleží na tom, jaký by ten VOIP používal přenosový kodek - některé ten signál degradují tak, že by faxová data neprošla. Navíc tam ale vstupuje do hry místní stabilita tvého internetu, takže při nějakém zaškobrtnutí (člen rodiny stahuje) se to projeví ve výpadku toku. To dokládá i Hillova zkušenost. PSTN přípoj tím netrpí, u něj DSLAM nedopustí výpadek.

Dnes už nic jako analogový přenos hovorů neexistuje. Všechny pevnolinkové hovory se přenášejí interně digitálně (možná jako VOIP) po jejich páteřní síti a až v předsunutých DSLAMech se "analogizují" a posílají na jednotlivé vodiče do baráků. Tudíž i ta faxová data ti vlastně tečou přes digitál, a funguje to.

DSLAM má myslím zálohované napájení, a může tak uchovat spojení i při místním výpadku elektřiny, máš-li na napájení nezávislý telefon.

V tvé situaci, kdy ti všecko funguje a jsi s tím spokojený, bych si to vnutit nenechal, můžou nastat neočekávané problémy. VOIP telefonie sice má určité přednosti oproti klasické, ale těch ti O2 nenechá využívat. V nejlepším případě bys byl tam, kde jsi teď, ale přišel bys asi o fax.

A pokud by ti nezapojili VOIP adaptér, měl bys asi se svou domácí analogovou sítí totál utrum, poněvadž si myslím, že přihlašovací údaje pro ten jejich VOIP budou držet v tajnosti, takže ani s vlastním VOIP adaptérem by ses nemohl k tomu VOIP účtu přihlásit.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#8 Příspěvek od mihal »

Ja som pred nedávnom prešiel z DSL na MAGIO. Možno sa zvýšila rýchlosť downloadu, ktorú ale vzhľadom na množstvo reklám a zahltenie stroja neviem poriadne využiť ale ok, no objavil sa nepríjemný problém, modem musí byť trvale napájaný, inak nefunguje tel.linka. Toto môže byť nepríjemné pri dlhodobejších výpadkoch ele. Na to pozor. Pri DSL telefon fungoval aj pri 48hodinovej odstávke oblasti.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#9 Příspěvek od Osmdesat »

Já si myslím, že O2 vůbec nebude umožňovat se na jejich VOIP nalogovat odjinud než z jejich DSL. Že to bude prostě nějak svázané.
Ať tak či onak, tato nová VOIP linka bude závislá na funkčnosti modemu uživatele.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#10 Příspěvek od termit256 »

Zjisti si co ti vlastne nabizeji a jestli jsou vubec z O2. Klasicke analogove linky jiz davno neexistuji.
Muze to byt voip, ale treba taky pripojeni pres mobilni sit apod. V kazdem pripade kdyz ti nekdo vola, bude to cool hlavne pro jejich penezenku, pokud by to melo byt vyhodnejsi pro tebe, nikdo te na to upozornovat nebude, na to vem jed.

Faxy pres voip jdou prijimat v pohode, chodi to jako obrazek mailem, odesilani jsem neresil, ale byla na to taky nejaka sluzba.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Kde má O2 rozhraní analog/digitál, je otázka. Vnitřně jim už všechno běhá digitálně, ale zjevně s dostatečně vysokou vzorkovací frekvencí, protože na analogových koncích tomu chodí fax do G3 i modem až do 56 kbps, jen občas si zpomalí až na 28,8 kbps.
Přes VoIP jsme se nedostali ani na těch 9600 Bd, zjevně vzorkování je tak pomalé, že způsobí jitter, jakým se fázová modulace z modemu totálně zparchantí, a signál je nedetekovatelný.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#12 Příspěvek od termit256 »

Pres voip se faxy posilaly stylem ze se nekam poslalo pdf a oni se o odeslani postarali. Neni pak vubec potreba aby na stole strasil fax. Ale fax jsem uz mnoho let neodeslal, takze si uz nevzpominam co a jak.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

S prevodom A/D niekde v ustredni sa pocitalo uz pri navrhu 56K modemov. To bola ale este doba ISDN. Teraz to chcu vsetko zrusit ale pritom sa tvarit, ze pevne linky poskytuju. Potom sa divia, ze ich nikto nechce. VoIP operatorov je plno - lepsich a lacnejsich.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#14 Příspěvek od Cowley »

Hill píše:...do nějakého staršího zařízení používáš dálkový přístup modemem, zapomeň na něj. Přes VoIP se modemy nespojí...
Mohu potvrdit....
Modem teď nemohu používat.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#15 Příspěvek od Osmdesat »

Parametry přenosu audia v pevné tel. síti: vzorkovací kmitočet 8 kHz při rozlišení 8 bitů, nelineární PCM, tzv. kodek G.711, s případnou bezztrátovou kompresí. Digitální hovorový kanál tedy přenáší 64 kb/s.

VOIP na rozdíl od pevné může používat více různých kodeků s různými datovými toky a různým způsobem komprese. 8 kHz vzorkovacího kmitočtu umějí snad všechny, ale jejich ztrátová komprese optimalizovaná pro lidskou řeč může způsobit naprostou degradaci modemové modulace.

Odpovědět

Zpět na „GSM / CDMA / LTE technika a telefony“