Zvuk v kině

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

Zvuk v kině

#1 Příspěvek od mi-ro »

Předem musím přiznat, že můj sluch už není to byl ve 20-ti. A nyní, jak je upraven zvuk v kině, nemyslím tak ani efekty vícekanálového systému, jako spíše to, že zvuk je vždy tak zvláštně průzračný a velmi čitelný z (centra za plátnem) a to i když je poměrně slabý. Několikrát jsem se pokoušel o podobný efekt z TV a to jak systémem domácího kina 5+1 pokusně s nastavením kde čeho (EQ, DOLBY, CENTR FOCUS.....) a nebo i použitím audiosystému s reprobednama a EQ. Nikdy jsem podobného efektu nedosáhl ani přibližně. V tom kině jsou nějak zvláštně zdůrazněny právě prvky umožňující srozumitelnost. Nezná někdo tento princip?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Především se rozhlédni po akustických úpravách sálu. Ty i se sedadly (ať už jsou obsazená všechna, nebo třeba jen polovina) na tom mají asi největší podíl.
Samozřejmě bedny pro kina byly vždycky "tak trochu jiné", velké reproduktory za plátnem byly už i v sokolovnách s mizernou akustikou, přesto hrály srozumitelně i z optické stopy.
Dnes se používá už systém Dolby Surround 7.1 jako nástupce už nějakou dobu užívaného 5.1. Počítá s výstupem až 64 kanálů, ovšem jak do nich mísí zvuk, to vědí asi jen zvukaři, kteří si s kódováním hráli. Kvalitní a srozumitelné ozvučení bylo jistě podmínkou.

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#3 Příspěvek od Standa99 »

Když jsem byl někdy (v září 2016) v sále s Dolby Atmos, tak v upoutávce machrovali, že je tam (snad) 54 reproduktorů. Opravdu byly všude (i na stropě), včetně bočních subwooferů atd.
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
Monogatari
Příspěvky: 100
Registrován: 03 pro 2017, 01:00
Bydliště: Holešov

#4 Příspěvek od Monogatari »

Nestačilo by prostě si přidat hlasitost? :D

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Pomůže, ale pořád to nestačí. Ta kubatura a tvar poslechového prostoru, kde hraje i útlum odrazů jejich vzdáleností, se v domácích podmínkách nedá nahradit ani účinnějším zatlumením rovnoběžných ploch. Zvuk zkrátka nemá rád moc pravých úhlů. A to platí i v panelákách, kde si s mezinárodním pravým úhlem zrovna starosti nedělali, ta chyby prostě nestačí.
Paradoxně stereo je na tvar poslechového prostoru nejméně citlivé, s počtem kanálu se rozdíly zvětšují.
Zde by slušelo vysvětlení od odborníka, proč tomu tak je. Já jen odhaduji podle toho, jak to kde hraje. A i to může být blbě, protože poslechový srovnávací test je nerealizovatelný: nedá se přece skokem přenést z kina do obýváku a zase zpět, aby mezitím uši nezapomněly, jak to hrálo tam i tam.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#6 Příspěvek od sinclair »

Miro, správná odpověď na ten Tvůj úžas nad čitelností zvuku z plátna zní:
Kvalitní 1,4" driver a horna 100x40°.
Ekvalizace výstupů v kinoprocesorech je prakticky nulová /musela by se na každý film nastavovat individuálně/, je tam trochu jiný princip.
A pokud se dá považovat za ekvalizaci dorovnávání výstupních úrovní pro konce a to v reálném čase, podle charakteru signálu, tak to potom jo.
V kinoprocesoru je něco zhruba podobnýho, jako je u FM vysílačů Optimod, jen nepracuje s kompresí, ale naopak s proměnným poměrem expanze, rozdělené do /u nás/ konkrétně osmi pásem.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#7 Příspěvek od mi-ro »

Tak tady je o zvuku v kině dost vyčerpávající odpověď. Že to bude věda jsem čekal ale že až tolik, to zase ne. 64 reproduktorů včetně těch na stropě fakt nemám a optický výstup s metadaty s definicí 128 objektů taky ne. Takže mám smůlu no, co se dá dělat. :D https://technet.idnes.cz/nejlepsi-domac ... _audio_nyv
..to bude jen ňákej odpůrek

Odpovědět

Zpět na „Poradna“