Kapalina v reproduktoru.

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

Kapalina v reproduktoru.

#1 Příspěvek od Artaban001 »

přeji hezký večer. Právě jsem rozebíral poškozený výškáč, že si z něho vydoluju magnet. Na tom výškáči je "10L055; 6Ω-10W a byl v takovým placatým plastovým boxu spolu s velice oválným basovým reproduktorem. Mělo by to být ze Samsung TV. když jsem odtrhl membránku u toho výškáče, tak ta kmitací cívka byla od nějaký hnědý kapaliny. Ve zduchový mezeře byla souvislá vrstva tý hmoty. Když jsem ji zkoušel oddělat, zase se spojila - Olej, co jde na magnet, tak to jsem ještě neviděl. Co je to zač, to je nějaký chlazení?

Uživatelský avatar
Pikofarad
Příspěvky: 1218
Registrován: 02 pro 2007, 01:00
Bydliště: 742 58

#2 Příspěvek od Pikofarad »

Ferrofluid,na chlazení

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#3 Příspěvek od sinclair »

Ano.
Odborně se tomu říká ferrofluid a není to chemicky nic jiného, než středně hustý, silikonový olej s kysličníkem železa. Něco podobného, jako by jsi umyl aktivní vrstvu z mgf pásku a vmíchal to do toho oleje.
Díky jehličkám toho kysličníku tepelně poměrně dobře vodivý olej ve magnetické mezeře drží, "nevyteče" a jeho střední hustota příliš nesnižuje charakteristickou citlivost a nezkracuje horní vyzařovanou mez.
Používá se to ale jenom u měničů s minimální výchylkou - výškových, nebo i středovýškových s vyšším dělicím kmitočtem.
Není to úplně navěky, za nějaký léta to bohužel částečně vyvzlíná.
Jsou tam proti tomu sice různý opatření, ale kdo zná obecné chování silikonového oleje, tak chápe.
Co mám informace, tak úplně čistý silikon to není, je v tom přimíchaný ještě něco, co dobře váže jehličky kysličníku železa a zároveň má zabraňovat přitahování jehliček k pólům. To se ale skoro u žádného druhu nedařilo.
Měl jsem trochu světlehnědého a trochu úplně neprůsvitného černidla. Ten hnědý byl takový "obyč" do běžných výškáčů a druhý byl drahý jaxviňa a určený do driverů JBL.
U vysoce výkonných měničů je potřebí čas od času množství zkontrolovat.
Pohříchu se na úbytek, nebo úplné vymizení ferrofluidu přijde až v momentu, kdy cívka měniče shoří, nebo ji přetížení "přismahne".

Míň známý je fakt, že se zrovna touhle sračkou dá celkem slušně "vytunit" ARV360x tak, že ztratí tu typickou jedovatost a zároveň snáší dost velký příkony. Mám tou černou JBL sračkou "vytuněný" přes deset let ARV3608 v ARS1058. Zatím to drží jak židovská víra, nepovedlo se je odstřelit ani 208THX, ani Emitteru I. a nepovede se to myslím ani DA-P9500.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#4 Příspěvek od sinclair »

Ale překvapuje mě, že to bylo v běžným přímovyzařujícím reproduktoru do spotřebky. To není úplně obvyklý. Jak to byl starý televizor a nemáš fotku toho repráčku?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

Aha, Díky. Zajímavý, z čím vším se může člověk setkat. Abych se nedivil, když z něčeho vykutám nějaký ten uran, nebo plutonium ;-)
Přílohy
repro.jpg
"torzo" výškového reproduktoru s tou kapalinou (ferrofluid)
(154.49 KiB) Staženo 151 x

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#6 Příspěvek od sinclair »

Jo, je to něco mezi, co mám já. Samsung říkáš?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

Jak jsem psal výše, bylo to spolu s oválným "basovým" reprákem v plastovým placatým boxu. Basák měl vyveden z boku bassreflexový otvor, sám reprák zářil dolů do škvíry zadělané plechem a výškáč dopředu.
basový reprák má dvě kmitací cívky, dva magnety - jedinou tuhou membránku. Každá kmitačka je vyvedená zvlášť, ale zapojena byla jen jedna.

Foto celýho "boxu" je zde:
http://www.tvtechparts.com/BN96-16796A- ... _2577.html
(BN96-16796A)
Přílohy
Repro-2.jpg
Výškáč zepředu
(131.6 KiB) Staženo 126 x
repro-1.jpg
výškáč
(187.72 KiB) Staženo 130 x
repraky.jpg
Oba reproduktory. Mobil je kvůli měřítku
(146.56 KiB) Staženo 133 x

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#8 Příspěvek od sinclair »

Jak proboha ten "basák" hraje???

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#9 Příspěvek od Artaban001 »

Já to nedokážu posoudit. V tý televizi jsem to nezkoušel, protože jsem se dostal pouze k těm reprákům, ale když jsem na to připojil rádio (TEA5767+LM386), tak tam nějaký náznak středobasů byl. Korektně to posoudí ten, komu tohle hraje v televizi

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#10 Příspěvek od sinclair »

No hrozně právě. Tyhle jejich širokopásmový "ultrasmetáky" byly důvod, proč jsem onehdá sháněl teslácký ARZ631...
Tyhle valmezácký smetáky, jakkoliv škaredě můžou působit, hrajou při svý citlivosti a dvěma dovolenými watty oproti těm rejžovým ludrám naprosto luxusně.
Asi je to záměr - měl jsem dva stejný kusy, vytažený z TV Sony!, rozměr asi tak 80x250, byly doplněný ještě dvěma podobnýma výškáčema.
Měly fakt nechutný hrb, určitě záměrný akcent někde mezi 2-3k, prostě typicky "uřvaný reprák", bez nějaké elektrické korekce jinde nepoužitelný. Měl jsem i pár podobných kratších, některé i s poměrně velkým dovoleným příkonem, ale všecko to stálo za prd. Když to mělo poddajný závěs, tak jakoby do hloubek jo, ale zas výšky naprd, ani v ose ne. A ty kousky s klasickou dvojvlnkou zas opačně.
Ty teslácký umí v šesti litrech zahrát oboje naráz...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

V tych tenkych LCD nie je ziadne miesto, preto sa musia vyrabat taketo kompromisy. Aj tak zvuk nie je dobry a komu sa nepaci, nech si kupi nejaky "soundbar" nezmysel.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Hubert_79 »

nech si kupi nejaky "soundbar" nezmysel
Nebo Teslu Color 423 :lol: Ta měla dobrý reprák. Stejný má ještě Color 430.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#13 Příspěvek od sinclair »

ARN4708. Potvrzuju, vynikající.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#14 Příspěvek od sinclair »

Kdo pozná, odkud je fotka, co to je za bednu a co je na ní špatně? :D
Přílohy
01.jpg
(291.41 KiB) Staženo 284 x

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#15 Příspěvek od Ondra2 »

Nedá mi to. Je to ze studia, je to reprobedna a nevede do ní kabel.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“