Jaký fix na plošné spoje?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

Jaký fix na plošné spoje?

#1 Příspěvek od ronoda »

Na internetu je bohatá nabídka, ale bral bych informace od někoho, kdo to opravdu používá a má s tím zkušenost. Lze s tím udělat i plochu třeba
10 x 10mm, a co používáte na leptání?
Budu s tím dělat jednoduché plošné spoje občas

Uživatelský avatar
pavel16
Příspěvky: 821
Registrován: 19 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litovel

#2 Příspěvek od pavel16 »

Já používám barvu i fixy začky EDDING a spokojenost.Velké plochy zalepuju izolepou,nebo vyřezávám ze samolepící tapety.Leptám v chloridu.

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#3 Příspěvek od Rellik »

Používám obyčejný permanentní fix . Žádné hogo fogo za X peněz. Leptám v chloridu železitém...

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#4 Příspěvek od Achab »

Na chlorid to snad stačí. Ale když jsem ten "speciální" fix zkoušel s HCl a peroxidem, tak po mědi nic nezbylo.

Uživatelský avatar
pavel16
Příspěvky: 821
Registrován: 19 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litovel

#5 Příspěvek od pavel16 »

V dávných dobách jsem v Tesle ručně maloval asfaltem trubičkovýma perama a leptal v kyselině chlorovodíkové z galvanovny,která se musela zředit.Vzpomínám si,že jednou sem se přehmátl a použil nezředěnou a to byl frkot.Nejenom že zmizely namalovaně spoje,ale ten laminát se nafoukl a zbělal a 24 desek bylo v pr.... Po nějaké době jsem objevil v Conrádu lahvičku s barvou na plošňáky od Eddingu T25 a tu používám dodnes.Osvědčila se mi i do plotru.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#6 Příspěvek od Achab »

Ten fix jsem zkoušel asi před patnácti lety, ale pochybuju, že dnes budou nějak zvlášť lepší.
Roztok HCl byl samozřejmě patřičně ředěný, jinak by se po mědi zadýmilo už za pár vteřin...

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od Michal22 »

Já používal na vytváření DPS lak na nehty. Nakreslil jsem si to nahrubo, potom jsem to ostrou rýsovací jehlou podle pravítka dorovnal spoje do roviny, přebytečný lak oškrábal.
Leptal jsem od začátku v HCL a H₂O₂, ale napřed jsem vždy ředil.
Jednou jsem to zkusil s koncentrovamnými chemikáliemi, během chvilky mi tahle koncentrovaná žíravina sežrala měď pod lakem. Z laku zbyly takové ploché nudličky.
Shodou okolností se mi zachovala první DPS, co jsem kdy vyráběl- blikač K.I.T.T., výroba někdy 1994-1995:
Přílohy
KITT.jpg
Ach ty začátky :-)
(107.5 KiB) Staženo 143 x
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#8 Příspěvek od mluno »

Mě se dlouhodobě lihový fix neosvědčoval. A to ani takový, který měl být na to určený (byl ještě řidčí, než lihovky z číny). Nejlepší výsledky jsem dosahoval s novým (tj. zakoupeným před kreslením desky a na nic jiného předtím nepoužitým) centrofixem od centropenu - prostě tím klasickým. Větší plochy jsem přelepoval (izolepou, fólií) nebo zakrýval lakem na nehty.
Později jsem přešel na negativní techniku, kdy jsem celou destičku natřel jak dveře zředěným lakem na nehty, po zaschnutí jsem potom vyškrábal rýsovací jehlou (většinou spíš nějakým vyřazeným šroubovákem) mezery mezi spoji. Tím jsem dosahoval asi nejlepších výsledků a přitom to bylo pořád lepší než vyškrabovat totéž rovnou do mědi.
Zkoušel jsem i leptuvzdorný lak od elchemca, který se prodával a asi stále prodává, ale výsledky byly dost podobné té lihovce, akorát stabilnější (ovšem sehnat trubičkové pero, to dalo celkem slušnou práci). Prodávala se na něj i nějaká fixa za pár korun (<10) tu budu mít někde ještě nepoužitou. To už bylo v době, kdy mi rapidně ubývalo času na mé záliby.
Vyzkoušel jsem pak řadu dalších způsobů.
Tak mě napadá, prodávají se lakové fixy, zkoušel to někdo s nima, tam by neměl být problém s nedostatečným krytím. Mohlo by to být lepší než fixy lihové.
V současné době jsem přešel na fotochemickou cestu, která poskytuje nejlepší výsledky (pokud se dobře provede a povede), je nejméně pracná ale je nejnákladnější (býval jsem zvyklý platit 3 koruny za dm² polotovaru a tady je to najednou 50). Hlavní je, že předloha která se nakreslí v počítači (staromilci možná tuší na pauzák) se přenese naprosto přesně.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#9 Příspěvek od FERYACT »

Požívám obyčejný lihový fix asi rok a koupím nový.Asfalt a HCl je méně kulantní.Pera se nedají koupit.

Uživatelský avatar
ramici
Příspěvky: 143
Registrován: 13 led 2010, 01:00

#10 Příspěvek od ramici »

FERYACT píše:...Perase nedají koupit.

Neběl by být problém použít injekční jehlu vhodného průměru, zkrácenou a zbroušenou.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#11 Příspěvek od FERYACT »

To:ramici.Byls navržen na Nobelovu cenu.Redisové péro ze staré kovové injekční jehly si nech patentovat.Já jsem ji měl doma ale nenapadlo mne to.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#12 Příspěvek od stasek »

Redis péro je něco jinýho, tohle je trubičkový.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

Redis jsou přeci dva zobáky u kterejch se šroubkem šteluje mezera a tím i šířka čáry. Bývalo to v každý větší sadě kružítka. Muselo se s tím umět malovat, pokud se blbě použilo s pravítkem, hned byla kaňka.
Trubičkáčem na násadce jsem se něco namaloval, jak výkresů tak plošáků. Mám jich stále krabičku různejch průměrů pečlivě schovanou. Kupodivu jsem nikdy nepřišel na chuť rýsovacím perům Rotring nebo Stadler, co se tu za bolševika daly občas pod pultem sehnat. Když se s tím denodeně nekreslilo tak zasychaly a čištění byla pěkná pakárna.
A propo, nevzpomenete někdo, čím se dala rozpustit zcela zaschlá tuš? Nám tu sadu po bráchovi a dvě pera jsou naplněný a zaschlý. Nebyla to náhodou octová voda?
Na plošáky byly nejlepší německý popisovače do průmyslu. Měly 0,8 mm hrot a dělaly něco jako lehce vystouplou housenku. Měly uvnitř kuličku na promíchání před použitím. Rychle schly a nerozleptala je ani 15% solná s peroxydem. Bohužel zmizely z trhu se zákazem používání toluenu, asi ho měly jako bázi.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#14 Příspěvek od Eleman »

Celerone mýlíš se. To co popisuješ jsou rýsovací pera.
Redispero vypadá takto.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#15 Příspěvek od dred »

to čo myslel Celeron boli rysovacie vyťahovátka
Přílohy
clim_thumb_xxl_vytahovatko230.jpg
(88.44 KiB) Staženo 92 x

Odpovědět

Zpět na „Poradna“