Měřič vnitřního odporu akumulátorů *vyřešeno*

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

Měřič vnitřního odporu akumulátorů *vyřešeno*

#1 Příspěvek od hafca »

Nestavěl někdo tenhle Měřič vnitřního odporu akumulátorů? Nedaří se mi zprovoznit oscilátor. Mám 3 LM324, odzkoušené v jiném zapojení, ale tady nefungují.
Mám hledat chybu u mě nebo je v tom něco jiného, co nevidím?
Naposledy upravil(a) hafca dne 09 bře 2018, 08:08, celkem upraveno 1 x.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Pokud máš správně zapojený napájení švába a blokovací kondík křížem přes futrál přímo mezi nohama 4 a 11 - a furt to nechodí, zkus švába jinýho výrobce. Sice LM324 je označovanej jako "rodina 158" (měl by obsahovat 4 OZ ekvivalentní operákům uvnitř dvojitejch LM158/358) neboli má PNP tranzistory na vstupech a měl by tudíž bejt schopnej makat i s jen unipolárním napájením a s napětím blízkým nule na vstupech, ale ne všichni výrobci to jak vidno dodržujou - a jestli máš ty svoje kusy nějakej rejžovej opajc ... kdo ví ?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od hafca »

Všechny tři jsou z jednoho hnízda, mají na sobě napsáno RAY. Zítra zkusím koupit jiný. Zkoušel je v primitivním komparátoru, který rozsvěcel LED podle zastínění fotoodporu, byl taky na 5V a tam fungovaly.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
dj_rizek
Příspěvky: 711
Registrován: 07 dub 2005, 02:00
Bydliště: blízko Třeboně

#4 Příspěvek od dj_rizek »

Z praxe musím souhlasit s Ekkarem, LM124-324 rejžák mívá někdy problémy s provozem při nesymetrickým napájení.Natrápilo mě to dost u desek vyráběných službou EMS kdy si tam místo origo drahýho v keramice namotovali rejžáka kterej v obvodu nešel a ano problém měl při nesymetrickým napájení se vstupem.

Uživatelský avatar
dj_rizek
Příspěvky: 711
Registrován: 07 dub 2005, 02:00
Bydliště: blízko Třeboně

#5 Příspěvek od dj_rizek »

hafca píše:Všechny tři jsou z jednoho hnízda, mají na sobě napsáno RAY.
To by měl bejt Raytheon a pokud je origo měl by fungovat ten by snad měl bejt i pro armádní použití :?

http://www.bitsavers.org/components/ray ... Linear.pdf

Ale dnes ho už asi nevyrábí!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Voni ani značkový věci neznamenaj vždy 100%. Dostala se ke mě jedna stará grafika, kde byly ještě generátory rozkladů na čítačích Farchild. To je USA fabrika, co dělá mimo jiný leteckou a vojenskou techniku. Těch čítačů v keramice, už nevím, jestli to byly 74LS93 nebo 74LS193, tam bylo asi 10 ks a všechny byly vadný. Zbytek švábů jiných výrobců, asi 20 ks byl od jiných výrobců. Deska byla z doby, kdy číňan ještě brouky neuměl, cca 1984.
A pak se člověj diví, že jim ty A10 zas tak moc nepadaj. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
dj_rizek
Příspěvky: 711
Registrován: 07 dub 2005, 02:00
Bydliště: blízko Třeboně

#7 Příspěvek od dj_rizek »

To je zas otázkou jakou měla ta grafika minulost, že odešly značkový TTL to nezmanená že byly vadný od začátku, nebo si jí měl v ruce jako novou? Trochu mi to připomíná diskuzi o Tesla pajcech kdy Tesla to neuměla vyrobit stejnou technologií jako originál a v dost případech na tom právě "vydělala" protože ty součástky vydržely skoro nemožný.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#8 Příspěvek od samec »

Na priemyslovke nas jeden ucitel ucil merat vnutorny odpor zdroja zatazovacim reostatom, ked pri poklese napatia zdroja na polovicu je vnutorny odpor zdroja rovny odporu zatazovacieho reostatu. Dokonca sme takto potom na praxi merali vnutorny odpor tusim plochej baterie. Ale vnutorny odpor 230V zasuvky sa nam tymto sposobom zmerat nepodarilo. :)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Niektore keramicke IO byvaju po rokoch vadne castejsie ako plastove, asi problem s tesnostou puzdra.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

dj_rizek píše:Z praxe musím souhlasit s Ekkarem, LM124-324 rejžák mívá někdy problémy s provozem při nesymetrickým napájení.Natrápilo mě to dost u desek vyráběných službou EMS kdy si tam místo origo drahýho v keramice namotovali rejžáka kterej v obvodu nešel a ano problém měl při nesymetrickým napájení se vstupem.
Já totiž mám nebo měl jsem v rukách švába XX324 minimálně od 4 nebo 5 výrobců - dokonce mám rumunský (? nebo bulharský ?) β324. A na tuhle křivárnu u některejch "trofejních" kusů (= vypájenejch z nějakejch dalších zařízení, je jich všude dost, protože 324 se jako univerzální 4-násobnej OZ používá daleko víc než TL084 a jeho ekvivalenty - přestože jsou vývodově kompatibilní) jsem narazil právě při práci s nesymetrickým napájením, pro kterej by právě "rodina" 158/358/124/324 vzniklá u Linear Technology měla bejt primárně určená.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od hafca »

Je to divné, že by byl špatnej i v simulátoru? Zkusil jsem to v Multisim a taky to nekmitá.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Tady máš základní teorii oscilátoru s přemostěným "T" článkem RC - prověř si to.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#13 Příspěvek od lesana87 »

Vzhledem k tomu, že ten OZ tady nepracuje se vstupním napětím blízkým napájecímu (posun o +5V), tak jsou nějaké debaty o ne/vhodnosti pro nesymetrické napájení celkem bezpředmětné.
Mr. Belza má ten T-článek zapojený obráceně a s ním to kmitá.
http://www.belza.cz/measure/nfgen.htm

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#14 Příspěvek od sinclair »

Už ani ten Fairchild není, co býval. Patří rejžákovi.

Řízku, ta výdrž - ukázkovej případ jsou teslácký KD3055.
Vybodli se na původní, starou, jakousi půlmesa technologii a udělali to stejnou dual-epi, jako všecky ostatní "pomalý" kádéčka.
A protože KD3055 má např. proti RCA tímpádem skoro 2x tak velkej čip, tak ty teslácký, bílý, galvanicky pocínovaný varianty dřív úplně vysokou teplotou zhnědly, vypálily všecko okolo sebe, ale neodešly.
Americká RCA by byla už dávno v řiti.
Kromě toho mezi KD3055 najdeš v pohodě každý druhý kus s Uceo okolo 120V, což se u originálních kusů RCA i toho samýho trandu od jiných firem daří naměřit občas jen jako Ucer, se zapojeným Rbe aspoň 50 ohmů, ale spíš míň.
A tak by se dalo diskutovat i o neskutečný výdrži tesláckých KD3773, který konkrétně v AZK221 vydrží dodávat 220W/4ohm do komplexní zátěže i při teplotě pasivních chladičů, že se o ně popálíš.
Nevím, který jiný provedení 3773 by tohle vydrželo.

No a samozřejmě - abych nezapomněl! I takový 10W plívy, jako jsou starý KU601/602 prej podle některejch fachmanů snášej statickou ztrátu až 60W, anebo jinak, snesou trvale 30V/2A! To je vole třída!
Sice úplně ty samý typy KUček nepřežijou ani tři minuty reálnýho provozu, s přirozeným signálem a v kvazizesilovači 25W/4ohm, ale těch statickejch 60W údajně vydrží! :D
Naposledy upravil(a) sinclair dne 04 bře 2018, 16:19, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
dj_rizek
Příspěvky: 711
Registrován: 07 dub 2005, 02:00
Bydliště: blízko Třeboně

#15 Příspěvek od dj_rizek »

Nikdo neříká něco o nevhodnosti ale o faktu že jsme se setkali s touhle řadou špatně opajcovanejch operáků na vlastní kůži který prostě bez symetrickýho napájení nefungujou, nic víc.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“