Čím vyčistit el. troubu

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Čím vyčistit el. troubu

#1 Příspěvek od Celeron »

Dnes máti v elektrický troubě puklo kameninový "krematórium" na pečení kuřat. Mimo jiný, nikdy jsem nežral lepší pečený kuře než z tohodle, spodek cca 15 mm tlustej ovál + víko. Podobně dobrý jsou i z litinových stejnýho tvaru.
No a jak to puklo, vše co bylo na dně tekutý, tak vyteklo na spodní topnou plochu trouby a začalo se pálit. No a máti za dvěma dveřma koukala na TV...
Přijel jsem na obídek akorát, už na chodbě smrad ale v kychyni, nekecám bylo tak šedivo, že nebylo vidět ani půl metru. :roll: Vypnul jsem rychle všechny jističe kuchyně, protože máti nebyla pro šok schopná reagovat co se tam asi děje, hluboce se nadechl a šel po slepu otevřít okno. Kdybych nepřijel, kdoví co by se dělo, možná že by to blaflo.
Kuře kupodivu přežilo protože to krematórium podrželo před rozvalením víko a stálo na drátěným roštu v asi třetím fochu od spoda. Ani nesmrdělo čoudem.
Tak teď mám bojovej úkol, co s troubou. Co šlo vytřít, tak vzaly papírový utěrky. Na dně je prstenec zcela zkarbonizovaný mastnoty tloušťka tak 2 - 3mm. Jak se to na dně trouby škvařilo, tak je celá zastříkaná a poteklá.
Našel jsem Mefisto modrej gel na grily a trouby a nastříkal a nechal jak píšou půl hodiny působit. Lehký spáleniny malý vrstvy a mastnota šla vytřít ale to zkarbonizování ani ťuk. Zkusím to zopakovat, trouba je nastěstí smalt, takže něco snese.
Nemáte prosím někdo ověřenej nějakej lepší přípravek a nebo postup? Ptám se, než se pustím do toho karbonu mechanicky, třeba dřevěnou škrabkou... Jenže ta pak bude na vyhození a kdoví jestli to s ní půjde.
No dopadl jsem líp než kámoš. Jeho babí nechala na sporáku škvařit pekáč sádla a šla 2 hodiny drbat na ulici. Když se vrátila, tak byla kuchyň vymalovaná na černo a všude černý uhlíkový pavučiny. Tam šlo veškerý vybavení, lino a nábytek na skládku a malba se musela seškrábat až na štuk a smrdělo to ještě několik měsíců....
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

No chtěl jsem doporučit to Mefisto, ale na uhlí nezabere. Jen na mastnotu. Čím bys chtěl rozpustit uhlí? Jedině spálit. Podle mě nic než to mechanický oškrábání nezbývá.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#3 Příspěvek od MetalGod »

Po působení NaOH to aspoň změkne, jenže to, stejně jako ostatní čistidla na trouby a grily, co jsou na alkalický bázi, reaguje se smaltem.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
JirkaCZ
Příspěvky: 392
Registrován: 12 úno 2011, 01:00

#4 Příspěvek od JirkaCZ »

já tohle řeším zeleným Cilit Bang na kuchyně a k tomu normální škrabku na sklokeramický desky a troubička je pak jako nová a ani to smaltu neuškodí :)

Mřížky a rošty umyju v myčce :)

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#5 Příspěvek od Achab »

Na sporák používám přípravek Drana, je na bázi hydroxidu draselného. Údajně smalt nepoškozuje, ale povrch stejně doporučují následně neutralizovat octem. Zatím na smaltu nezanechal stopy, ale nad půl hodiny jsem to působit nikdy nenechal. Ovšem těžko říct, jestli je účinnější než ten Mefisto.

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#6 Příspěvek od Ruprecht »

Na modelářské spalovací motory se úspěšně používá Sgrassa & Brilla čistič na trouby. Když se motor nechá v roztoku přes noc, jdou dolů i letité napečené vrstvy...
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
Spiral
Příspěvky: 300
Registrován: 07 čer 2013, 02:00

#7 Příspěvek od Spiral »

Asi bych po aplikaci "čistidla" (používám Mr. Propper) zapnul troubu na cca 50°C a nechal to chvíli svému osudu.
Důležité je, že kuře kupodivu přežilo.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#8 Příspěvek od kokun »

Zkus třeba Amway :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
xmurgi
Příspěvky: 402
Registrován: 23 dub 2007, 02:00

#9 Příspěvek od xmurgi »

Bežne používam z Lidlu čistic na rúry, ale na ten spečený bordel asi pomôže len tvrdá manuálna robota. Obetovať nejakú plastovú obracačku a oškrabať to dolu. Predpokladám, že to nie je niektorá z moderných samočistiacich pyrolityckých rúr. Taká si to s patričným smradľavým efektom vypáli sama ma jemný popol.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Vem do ruky kudlu a škrabej šmudlo .

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#11 Příspěvek od kokun »

No to už je lepší špachtle (anebo "šábr") - a za tepla.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#12 Příspěvek od kejki »

škrabka na sklokeramické desky, protože se neohýbá a pro změknutí někdo doporučuje sodu a mokrý hadr, někdo ocet se sodou tak na dvě hodiny.
Místo Drany používám Carlan, sice mě zarazila informace, že by to mělo poškodit smalt, ale z černého pekáče po babce to udělalo spolu s myčkou zase hnědý. A bez škrabky, jen kartáčem.
Ještě mám někde recept se čpavkem, ale to nejde s kočkama, protože ty mrchy to považují za označkované a ...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Inu Jéno, ano , elektrikář by mohl mít die Spachtel . Je to šumák , prostě oškrábat .

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#14 Příspěvek od doktor365 »

kejki píše: Místo Drany používám Carlan,.
Když se karlan pořádně opláchne vodou tak je to v pohodě.
U nás s tím šmelináři s autama mejou i lak vypadá to jak nové,kromě škrábanců. Když se ,ale pořádně neomyje tak nechá fleky.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“