A Progressive Communication Receiver (QST1981/11)

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

A Progressive Communication Receiver (QST1981/11)

#1 Příspěvek od lesana87 »

Zdravím bastlíře.

Bastlím výše zmíněný přijímač z QST, teda snažím se. Zatím tu přímosměšující verzi a mám problém s VFO. Samotný VFO kmitá hezky, pěkná sinusovka. Ale buffer s dvojgejtovým MOSFETem, který je za ním, tu sinusovku ukrutně zprasí, ještě víc zprasená je po připojení SBL-1. :( Mám tam MOSFET 3N204, jiný jsem nesehnala. Na fotkách jsou průběhy za bufferem naprázdno, s 50Ω zátěží a když je připojený k SBL-1. Vůbec se mi ty průběhy nelíbí, ale nevím si s tím rady. Zkoušela jsem měnit napětí na G2, ale sinusovce se to stejně nepodobalo. Poradí, prosím, někdo, co s tím, na co se zaměřit?
Přílohy
pr_vfo.jpg
Fotka provedení
(62.39 KiB) Staženo 225 x
vfo_s_sbl1.png
Do SBL-1
(7.12 KiB) Staženo 188 x
vfo_do_50ohm.png
Do 50 Ohmů
(6.71 KiB) Staženo 192 x
vfo_naprazdno.png
Naprázdno
(8.82 KiB) Staženo 184 x
vfo.png
Schéma
(58.75 KiB) Staženo 338 x

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#2 Příspěvek od lesana87 »

Tak jsem ten buffer ještě chvíli ladila, zmenšila jsem odpor v source a nárůst Id jsem kompenzovala zmenšením předpětí na G2. Teď tam mám 22Ω v source a 100k/22k dělič do G2 a výstup s připojeným SBL-1 už je celkem symetrický. Že je to skoro obdélník a ne sinus asi nevadí, jestli jsem správně pochopila funkci toho mixéru. :oops:
Přílohy
vfo_s_sbl1_2.png
(6.51 KiB) Staženo 181 x

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#3 Příspěvek od Achab »

Je otázka, jestli lepšího průběhu dosáhl sám autor zapojení. Některé, zejména starší konstrukce to příliš neřeší.
Například MAA661, dříve často používaný jako směšovač, taky osekal signál na obdélník. Ale za optimálních podmínek daných konkrétním zapojením, se sinusovka obnovila na induktivní vazbě v následujícím stupni.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#4 Příspěvek od lesana87 »

Nechci zakládat další vlákno, tak to dám sem. Mám možná blbý dotaz na zdejší radioamatéry. Poslouchám na 80m a zrovna tam probíhá nějaký kontest. Stanice si sdělují nějaké 5 místné číslo a s každým kontaktem ho zvyšují. Třeba OK7K je teď na 59753, OL9Z má 59371. Co to číslo znamená? :oops:

Aha, tak 59 je síla signálu a pak je číslo spojení. :oops:

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Bernard »

Zdejší radioamatéří jsou asi zaměstnaní tím kontestem, nemaj čas.
To číslo je tzv. report, pro fónii dva znaky RS (readability, strength), pro telegrafii tři - RST - T jako tone. Viz https://en.wikipedia.org/wiki/R-S-T_system .
To už posloucháš ten Progressive Communication Receiver?

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#6 Příspěvek od Achab »

Předávaný kód je daný podmínkami konkrétního závodu. Report může být RS nebo RST, plus dvou nebo třímístné číslo spojení. Případně s doplňkovým kódem, podle druhu závodu například číslo CQ zóny, lokátor, jméno operátora apod. Číslo za RS(T) může mít i jiný význam, například u QRP závodu výkon ve wattech.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#7 Příspěvek od lesana87 »

Bernard píše:To už posloucháš ten Progressive Communication Receiver?
Jo, zatím mám jen tu přímosměšující verzi a postupně bastlím další desky pro rozšíření na superhet. Včera dostalo VFO společně s ladicím kondíkem domeček (viz foto). :) Teď mě čeká nejsložitější deska, mezifrekvenční zesilovač s AGC. Je tam i krystalovej filtr 9MHz, kterej neseženu, tak ho budu muset zbastlit z krystalů.
Při tom kontestu jsem chytila stanice od Španělska až po asijské Rusko a to mám jako anténu jen zvonkáč z okna na strom asi 20m.
S tím reportem mi to přišlo jak s hodnocením na eBayi, 3x si museli opakovat volací znak a 4x číslo spojení, jak se špatně slyšeli, ale oba si dali za 59. :D :oops:
Přílohy
vfo_domecek.jpg
(54.36 KiB) Staženo 217 x

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#8 Příspěvek od barnodaj »

Že by třeba v GESu???
Záleží, kolik do toho chceš investovat...
Možná ještě DD Amtek.
Přílohy
filtr.png
(117.88 KiB) Staženo 171 x

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#9 Příspěvek od lesana87 »

Dyť píšu, že ten filtr budu muset zbastlit z krystalů, protože originál integrovanej se už nesežene. :roll:
A 1000 Kč za pár krystalů a kondíků teda dávat nebudu. (Stejně jako jsem nedala 800 Kč za SBL-1 z téhož obchodu). Krystaly už mám nakoupený a v QST 2012/1 je přijímač s krystalovým filtrem s impedancí 500Ω, jako měl ten v tom Progressive Receiveru, tak to zapojím podle něj.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#10 Příspěvek od lesana87 »

Tak jsem konečně dobastlila tu superhetovou verzi přijímače. :) Musela jsem to dát na provizorní šasi z ohnutého plechu, už těch modulů bylo moc. Mezifrekvenci mám 9216000 Hz, filtr je složený ze 4 krystalů s rozptylem 40Hz, změřená šířka pásma pro pokles o 6dB je asi 3200Hz. BFO mám zatím jen jeden, naladěný na 9217750 Hz. Oproti přímosměšující variantě je teď ten přijímač o poznání selektivněší i bez nf filtru. Zatím se s ním učím, je to můj první superhet a má to nějak víc hejblátek. :D

P.S.: Neví někdo co je za stanici na cca 3953kHz, je to jako "normální" rádio, chvíli tam mluví německy, chvíli francouzsky, ani jedno neumím, tak jim nerozumím. :oops:

P.P.S.: Tak je to KBS WORLD RADIO na 3955kHz. :)
Přílohy
superhet80_1.jpg
(77.67 KiB) Staženo 264 x
Naposledy upravil(a) lesana87 dne 19 pro 2019, 20:31, celkem upraveno 21 x.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#11 Příspěvek od masar »

Ještě si tam tu Din-ku přišroubuj, rve mně to dráty... :wink:
Škoda, že jsem nikdy nebyl radioamator krótkofalowiec (OK2JMA), ne, že by mě to nelákalo. Moh jsem ti to pochválit.
p.s. A na ten pakeťák nasuň páčku, kombinačky ho nemají rády.

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#12 Příspěvek od barnodaj »

Prosím, pokud to není tajné, jak vychází stabilita toho oscilátoru???
Děkuji.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#13 Příspěvek od lesana87 »

Který oscilátor máš na mysli? BFO se podle čítače nijak viditelně nehýbe, VFO po zapnutí chvilku cestuje o pár desítek Hz, ale teď se už asi 30 minut ani nehnul. Ale mám tu poměrně stálou teplotu, co to udělá v létě, až sem začne pražit sluníčko, zatím nevím.

Na 3985 kHz jsem objevila radio Slovakia International, mluví tam všema možnejma jazykama, jen ne slovensky. Je legrační poslouchat francouzsky slovenská jména lidí, měst a pod. :D Ale písničku tam pustili slovenskou.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#14 Příspěvek od ok1hga »

lesana87 píše:BFO se podle čítače nijak viditelně nehýbe, VFO po zapnutí chvilku cestuje o pár desítek Hz, ale teď se už asi 30 minut ani nehnul. Ale mám tu poměrně stálou teplotu, co to udělá v létě, až sem začne pražit sluníčko, zatím nevím.
gratuluji k pěknému výrobku a smysluplné práci.
teplotní stabilita je velmi důležitá, hlavně při příjmu CW a SSB přes úzký mf filtr.
stabilita se zkouší foukáním teplého a studeného vzduchu do prostoru VFO.
Třeba fénem . . .
Teplotní kompenzace se dělá speciálními kondíky, které mají opačný teplotní drift než mají cívky.
Sám jsem na podobné VFO použil "zelené" trubičkové kondíky ze starých ruských tranzistoráků VEF, Banga, Orbita a podobných . . .
Vhodnou kombinací paralelních kapacit z těchto rádií se po troše laborování dá docílit slušné stability VFO.
BFO je obvykle děláno s krystalem a tak u něho se stabilitou problém nebývá . . .

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#15 Příspěvek od barnodaj »

Děkuji.
Myslel jsem VFO, BFO je s krystalem ?
Asi zkusím nějakou podobnou hračku taky postavit.
Průběhy VF kmitů z VFO zůstaly jak máš na obrázkách nebo jsi s tím ještě něco dělala?

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“