baterie na elektrokolo

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

baterie na elektrokolo

#1 Příspěvek od milavla »

Ahoj,
loni v létě jsem koupil elektrokolo Spirit skládačku. Jezdím většinou na plyn bez šlapání, loni v létě byl dojezd přes 40km a teď dojezd klesl asi na polovinu. Chová se to tak, že to třeba ukazuje nabití na 75%, ale jak se to trochu víc zatíží začne klesat napětí a prostě už to neutáhne a vypne, předtím to "drželo" Je tam taková ta li-on baterie za sedlovkou kapacita 10Ah, 36V. Myslíte že začíná odcházet? Zdá se mi to trochu brzo ještě ji nemám ani rok i když jsem už najel skoro 3500km.

A taky by mě zajímala případná repase, kterou bych si chtěl časem udělat sám. Kde kupujete články, jaké jsou kvalitní značky - držáky ?

dík Milan

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#2 Příspěvek od stasek »

Na jakýže to plyn jezdíš bez šlapání? :lol:
Času dosti mám, trpělivost musím míti.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#3 Příspěvek od monterjirka »

milavla píše:... na plyn bez šlapání,...
Tohle je časovaná bomba.
Aby to bylo "šlapací kolo", musí fungovat elektrický motor pouze při pohybu šlapek.
Jsou firmy, co prodávají příslušenství (nebo to načerno i namontují), které z kola udělá úplně jiné vozidlo, které ale v takovém provedení není schváleno pro provoz na pozemních komunikacích.
A protože se i mezi cyklisty najdou šílení dementi se sebevražednými sklony, mám strach, že z toho dříve nebo později bude nějaký malér
----------
U AKU baterií není jediným kritériem čas od okamžiku zakoupení, ale počet nabíjecích cyklů, režim nabíjení a vybíjení, stav, v jakém jsou baterie skladovány...
Např. já jsem měl u elektrokola návod, kde je doporučení pokud se nějakou dobu nejezdí, aby baterie zůstala nabitá cca na 40 - 50%, tedy vybitá je špatně, ale úplně nabitá také

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

V Blížejově jsou nějaké vibrace ?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od PavelFF »

milavla píše:... Myslíte že začíná odcházet? ...i když jsem už najel skoro 3500km....
Myslím, že začíná odcházet. Píšou životnost 500-800cyklů. Takže ve skutečnosti tak polovina. Taky co znamená životnost? Tvoje baterka je pořád ještě "životná" a 500 až 800 cyklů do ní taky nakonec dostaneš, jen už neujedeš 40km ale jen 10km.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#6 Příspěvek od monterjirka »

BOBOBO píše:V Blížejově jsou nějaké vibrace ?
Vibrace ne.
Ale bydlí tu jeden šťoural, kterého maximálně s*** lidi. co se pasovali na lepší kastu, ale dělají tu jen bordel a zákony porušují na každém kroku...

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#7 Příspěvek od milavla »

Mám na výběr buď můžu šlapat a motor jen pomáhá nebo se jen vezu jak na motorce, ale samozřejmě mám to podle zákona motor 250W a max. rychlost 25km/h. Právě proto že tam je ten plyn tak jsem to koupil nevidím důvod proč by to tam nemohlo být nikoho neohrožuju nejsem magor a stejně jezdím z 99% po silnici.

Potřebuju aby to ujelo aspoň těch 20km takže asi ještě tohle léto a pak to budu muset řešit. Ještě dotaz o kolik se podle vás sníží dojezd za chladnýho počasí, třeba teplota jen kolem +5 ?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

Co v tom je za baterky? LiIon nebo LiPol? LiPol pod 10‡strašně rychle klesá kapacita. LiIon taky ale ne tolik. Při 5‡můžeš mít i polovinu toho, co při 20.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#9 Příspěvek od Kremik »

Jo, to jsou ty elektropohony... Jak je to ekologické a levné!
Nedávno dcera koukala na dětský pořad v televizi, kde právě probírali elektroauta. Vážně jsem nevěděl jestli se tomu smát, nebo si rvát vlasy.
Elektropohon se vyplatí, i je ekologický, kde se vozítko používá často ale krátce. Třeba takový VZV, tam je mnohdy elektrika ideální volba.

Ideální srovnání je motorová versus elektrická řetězová pila. Motorovka se hodí do lesa. Ale u domu, kde je potřeba při práci tu a tam něco přiříznout je nepraktická (nechat dlouho běžet na volnoběh nebo co chvíli startovat?)
Zde je elektrická řetězovka naprosto ideální. Ta okamžitá připravenost je asi největší výhoda. Nemyslím aku. Kabel nevadí. Aku jen ve spec. připadech.
Brát aku řetězovku do lesa by bylo asi velice drahé řezání.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Podla mna tam budu nejake smejdove li-ion clanky 18650.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#11 Příspěvek od p32 »

Lono v létě koupeno? Jak je to se zárukou?

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#12 Příspěvek od samec »


Uživatelský avatar
Pikofarad
Příspěvky: 1218
Registrován: 02 pro 2007, 01:00
Bydliště: 742 58

#13 Příspěvek od Pikofarad »

milavla píše:Kde kupujete články, jaké jsou kvalitní značky - držáky ?
Já koupil Panasoniky 3,5Ah.Ty drží,ovšem 300kč/ks.Potřebuješ jich 30 jestli je to sérioparalelně poskládané z 18650.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Clanky Panasonic, Sanyo, LG, Samsung, daju sa zohnat napr. v TME. Sem by to chcelo typy urcene na vysoke vybijacie prudy.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

Zavolej si do Fulgur-Battmana panu Gerigovi. Beru od něj stovky ks 18650 a když se před 3 lety rozhodovalo který, tak jednoznačně padla volba na Samsungy 2,1Ah. Když jsem se ho ptal, proč tak málo, když jsou až 3,5Ah tak padlo vysvětlení, čím větší kapacita, tím menší tvrdost a životnost. V tom mým zařízení je zapojení baterie 6S 22P (6 pater, v každým 22 článků paralelně) a z každýho článku je odběr maximálně 4,5A. Podle poměru zátěžový proud/ životnost/ kapacita/ počet/ cena se dnes při velkoobchodce vše protíná kolem kapacity 2,5Ah.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“