magnetická rezonance

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

magnetická rezonance

#1 Příspěvek od breta1 »

Nevím, do které rubriky to zařadit, ale určitě je tady někdo do této problematiky zasvěcený, který mi to vysvětlí, tak prosím.
Nedávno jsem byl na vyšetření MR, tak jsem se snažil jako lajk předem o tom něco přečíst.
To, že se používají zpravidla dvě statická magnetická pole o indukci více než 1T mě nezarazilo, zarazilo mě, že pro tvorbu "řezů" se používá další střídavé vf magnetické pole o frekvenci okolo 20MHz a magnetické indukci asi 0,5T. Něco málo zde:

"K homogennímu poli hlavního magnetu jsou proto přidána pole další. Pole, jehož intenzita roste s osou těla, vytváří tzv. magnetický gradient. Magnetický gradient s podélnou osou nám umožňuje zvolit rovinu řezu, a proto je nazýván „slice selecting gradient“ (rovinu řezu určující gradient). V praxi pak například u nohou působí pole o síle 0,45 T (odpovídající f= 19,160 MHz), kdežto u hlavy 0,55 T (f= 23,417 MHz). Vysláním vhodné frekvence vybíráme tedy jen řez, který chceme"


A protože jde o střídavé magnetické pole, tedy vlnu, tak si říkám, když to zjednoduším a předpokládám že relativní permitivita i permeabilita lidské tkáně se nebude příliš lišit od čísla jedna, bude elektrické pole v tkáni okolo E=Zo x H=377 x 0.5= 190V/m.
Takže na 10cm tkáně, třeba mozku, bude napětí skoro 20V, to je přece nemožné, sice pozoruju, že jsem stále blbější, ale od toho to asi nebude.
Dělám někde fatální chybu v teorii??

edit - udělal jsem chybu, zaměnil jsem hodnoty B a H (v dalším opraveno)
Naposledy upravil(a) breta1 dne 18 bře 2018, 14:08, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#2 Příspěvek od lesana87 »

εr těla bude spíš blízký vodě než vzduchu a voda má εr = 80.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#3 Příspěvek od samec »

A okrem permeability aj dost velka vodivost. Takze predstava MR cez napatie asi nie je najvhodnejsia. Je to podobne, ako piezo zapalovac. Nikolko tisic voltov, celkom dobre kope. Co by sa asi stalo, keby som sa chytil kontaktov? Nic. Piezo krystal bude v skrate a prud pod prahom vnimania. Ak by niekto nevedel, o akom zapalovaci hovorim
https://www.produm.eu/kuchynske-potreby ... e_number=2

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#4 Příspěvek od breta1 »

samec:
Když se elektromagnetická vlna šíří v prostředí, je její elektrická a magnetická složka v tomto prostředí vázaná přes impedanci prostředí s příslušnými konstantami µ a ε, ve kterých už je vlastnost materiálu (tedy i vodivost) uvažována.

Tak jsem to spočítal znovu s tím εr = 80 a vzhledem k tomu, že jsem to měl před tím blbě (zaměnil jsem B a H), zděsil jsem se ještě více.
Impedance těla Z bude tedy asi 377/√εr= 42
a intenzita magnetického pole H bude H=B/µ=0,5/0,00000125=400000, tedy E=ZxH=17000000 V/m.
Jak to, že jsem naživu?
Nebo mám ve výpočtu zase hrubku?

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#5 Příspěvek od p32 »

breta1 píše:samec:
Jak to, že jsem naživu?
Máš to všechno blbě. I tu otázku. :lol:
Ber jako důkaz, že jsi ještě naživu to, že sem píšeš. A jaký to má vliv na mozek? Necítil jsi ještě tak 10-15 minut po MR takové teplo v hlavě? Tak to bylo správně. Kdybys to necítil, tak to měli vypnuté nebo nebylo co usmažit. :lol:

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#6 Příspěvek od samec »

nejake limity
http://elektrosmog.voxo.eu/expozicne-limity

minochodom, co je 377 vo vzorci impedancie?

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#7 Příspěvek od breta1 »

Podle té tabulky je to v našem frekvenčním pásmu okolo 20MHz E=28V/m trvalé expozice, takže možná nějaká kratičká expozice asi může být těch vypočítaných 17MV/m ?

377 je hodnota vlnové impedance vakua, je to √(µo/εo)

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#8 Příspěvek od Kremik »

samec píše:Je to podobne, ako piezo zapalovac. Nikolko tisic voltov, celkom dobre kope. Co by sa asi stalo, keby som sa chytil kontaktov? Nic. Piezo krystal bude v skrate a prud pod prahom vnimania. Ak by niekto nevedel, o akom zapalovaci hovorim
https://www.produm.eu/kuchynske-potreby ... e_number=2
Zkus to někdy :D

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#9 Příspěvek od samec »

Kremik píše:Zkus to někdy :D
Co myslis, na zaklade coho to sem pisem?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

Ty piezokrystaly se chovají jako kondenzátor, na kterým se při tlaku objeví napětí. Pokud se toho krystalu "chytíš" po jeho nabití, kopne celkem slušně. Pokud jej držíš celou dobu, co to druhou rukou mačkáš, tak není cejtit nic.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#11 Příspěvek od samec »

breta1 píše:377 je hodnota vlnové impedance vakua, je to √(µo/εo)
Aha, jasne to je tych 300 Ohm u antennych dipolov, ze? a relativna permeabilita vody je 1, preto tam nie je.
Aj tak sa mi nezda, ze medzi nejakym lepsim elektrickym izolantom (napr. sklo) a elektricky vodivym ludskym telom je rozdiel vo vodivosti len o necelu odmocninu z 80... :upset:

A co impedancne prisposobenie na rozhrani? Hlbka vniku pola? Utlm? Demagnetizacny faktor?... :roll:

Odpovědět

Zpět na „Teorie“