Potøebuji poradit s frekvencí, kde provozovat vysílaè

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Pavell1

Potøebuji poradit s frekvencí, kde provozovat vysílaè

#1 Příspěvek od Pavell1 »

Potøeboval bych signál ze štìnice pøenášet na vzdálenost cca 1200m, mám vysílaè který to zvládne, pøípadnì ještì chci použít na pøíjmácí stranì smìrovou anténu.
Ale z diskrétních dùvodù ji nechci provozovat v bìžném rozhlasovém pásmu- 88-108MHz, takže mám 2 možnosti- poodjet s vysílací frekvencí nad 108Mhz (napø na frekvenci 120Mhz) a nebo pod 88MHz (napø 70MHz).
Vím, že nad a pod rozhlasovým pásmem jsou pásma rùzných služeb tak se chci zeptat, kde by to bylo "bezpeènìjší" pøeladit, jestli nad 108 nebo pod 88.
Tím pojmem bezpeènìjší mám ny mysli to, že nechci napø zarušit komunikaci letadla se zemí...
Samozøejmì vím, že vysílání obecnì v tìchto pásmech je zakázané, ale nechce se mi kupovat a nebo stavìt speciélnì nìjaký vysílaè a pøíjmaè do radioamatérského pásma.
Jinak bydlím na vesnici a vysílací strana bude vysílat z lesa.
Díky za radu

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Když koukneš na http://www.radiokomunikace.cz/cs/domacn ... silace.ep/ , zjistíš, že v rozhlasovém pásmu nejsou použité kanály 107,9 a 108,0MHz , ačkoli jsou vyhrazené jen pro rozhlas. A, jak to vypadá, už se ani obsazovat nebudou.
Legální je ovšem vysílání na sdílených frekvencích (třeba 80 MHz, koukni na http://mujweb.cz/zabava/amtero/preladeni.htm ), jinak seznam dalších sdílených frekvencí je třeba na http://www.cbradio.cz/doc/_Other/GL, kde to máš i s přehledem zákonů a vyhlášek, které se k tomu vztahují.

Pavell1

#3 Příspěvek od Pavell1 »

Diky za odkazy.
Teï mì napadla ještì jedna možnost. Doma mám rádio, které má rozsah i pro staré pásmo OIRT tzn. že ho mohu pøeladit od 65MHz do 108MHz. Takže teoreticky kdybych ten vysílaè naladil napø. na frekvenci 70MHz tak mì maximálnì zachytí jen pár lidí, kteøí mají staré rádio s rozsahem OIRT a nehrozí nebezpeèí že bych rušil letadla.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Sendyx »

Nevím, co a pro jaké účely konstruuješ, ale obávám se, že úplně špatně. Nejsem vfář, ale pokud vím, pro podobné účely se nejčastěji používá něco v pásmu 40MHz (dost vyjímečně, rušení), kolem 170MHz (tam běžně pracují RF VHV soupravy pro hudební nástroje a spol), dnes běžně v UHF nebo někde kolem 420MHz - nepovím přesně, ale v zahraničí je pro tyhle účely populární. Používá se pokud vím úzkopásmová FM modulace, někdy fázová nebo některé spec.

Pavell1

#5 Příspěvek od Pavell1 »

Sendyx: Potøebuji pøenášet signál z obyèejné štìnice (odposlech prostoru), kdyby to bylo na pár desítek metrù, tak to neøeším, ale vzhledem k tomu že to budu pøenášet na víc než 1km tak právì øeším na jaké frekvenci bude nejlepší vysílat. Jelikož už mám postavený vysílaè i pøíjmaè který jsem schopen pøeladit v +-50MHz mimo bìžný rozsah rádia tak nechci dìlat nìjaký jiný vysílaè a pøíjímaè pro nìjaký volný pásmo.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od Sendyx »

Pokud to má mít nějaký dosah, odolnost proti rušení apod., kvalitu přenosu, tak to nějakým běžným VKV pokustónem s běžnou FM modulací nejde. I poblíž pásma VKV se tyhle prostředky z pochopitelných důvodů konstruují jako úzkopásmovky a příjem na běžném VKV přijímači - upraveném pro dané pásmo je na nic, zdvih modulace je malý. Díval jsem se do přijímače k podobnému prostředku s dosahem, který požaduješ a je to hezký kousek techniky, dvojí mf apod.

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#7 Příspěvek od RadekB »

A je to velky problem pouzit PMR stanici ?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

Na výběru frekvence celkem nezáleží, jak se jednou rozhodneš vysílat "ne moc legálně" :? Nikdy nevíš, kde Radikomunikace naslouchají.
Když už, tak si vyber frekvenci, která ti umožní provozovat přenos (jestli to jde) směrově, s účinnými a ne moc nápadnými anténami a na jaké dokážeš svými možnostmi a znalostmi postavit nebo upravit přijímač s vysokou citlivostí. Pak by se dalo uvažovat o minimálních potížích při průniku s "legálním" éterem okolo. Takže asi něco v pásmu UHF...

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Oldradio »

Norma OIRT 66-73MHz je určená pro služby a vysílají na ní nové bezdrátové systémy městských rozhlasů, tak bacha, aby se signál štěnice nezačal ozývat někde z pouličního reproduktoru....

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

lege

#10 Příspěvek od jasin »

Jak říká Hill legální vysílání je na některých frekvencích možné, ale poze schválenými vysílači. Přístroj amatérské výroby prakticky nelze legalizovat.
Proto vysílání amatérským bastlem je vždy nelegální. Jedinou výjimkou je vysílání s platnou amatérkou koncesí. Ani pak není dovoleno nechat zapnutý TX v lese a pobývat jinde. Jde o tzv. neobsluhovaný vysílač, který snad mohou používat jedině pánové v kožených kabátech. Jakmile tě zachytí, jak jim do toho fušuješ, tak si hned pro tebe přijdou.

Pavell1

#11 Příspěvek od Pavell1 »

No tak jak vidím, tak se budu snažit snížit výkon štìnice na minimum a použít na pøíjmací a na vys. stranì smìrovou anténu.
A nebo koupím PMR vysílaèku kterou použiju místo štìnice a upravím ji tak že bude vysílat trvale.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

Pokud bys chtěl použít PMR, tak můžeš ujet s kmitočtem tak, abys ses dostal na mezikanály a tím pádem nebyl tolik rušenej. Ono totiž pro PMR je určený jen kmitočtový pásmo (pokud to mezitím nedoplnili), nikoliv přesný kmitočty kanálů, takže bys neměl mít zas tak velký problémy se zdůvodněním...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Crifodo »

běžně prodávané PMR krabičky, pokud jsem viděl, nebo spíš slyšel, mají především otřesnou kvalitu modulace a vůbec řešení nf cesty. Šílené zkreslení, šum, neodolnost vůči přemodulování. Jestli by měl přenos sloužit k indikaci typu "někdo mi vlezl do chaty" by to asi stačilo, ale při jen průměrném nároku na zvukovou kvalitu každý zjistí, že tudy cesta nevede. Nevím, jak jsou PMR stanice řešené konstrukčně a obvodově, jestli se tam dá vlézt do modulační cesty nebo jestli je to nějaká placka zalitá epoxidem a pár SMD součástek okolo...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

Řešil bych to nějakou VHF soupravou s delším dosahem pro hud. nástroje a vybavit ji asi směrovou anténou + malým zesilovačem. Akorát to určitě nebude levné, bude to v povoleném pásmu a snad nebude nikdo v lese měřit vyzářený výkon.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Crifodo »

Sendyx píše:Řešil bych to nějakou VHF soupravou s delším dosahem pro hud. nástroje a vybavit ji asi směrovou anténou + malým zesilovačem. Akorát to určitě nebude levné....
O to ale většině lidí jde! Proto jsou i ty PMR takové, jaké jsou. Kdo si koupí radiostanici Motorola nebo Tait? Proto máme pistáciové salámy v supermarketech.
Věřím tomu, že i za pár korun se dá udělat vysíladlo s 50-100 mW tak, aby nikoho nedráždilo, při cílené návštěvě sběrného dvora možná i zadarmo. Chce to ale pár zkušeností a pár měřáků, nebo obrovské zkušenosti a místo těch měřáků intuici a štěstí :D
Použít kvalitní mikroport je zdánlivě dobrý nápad, jen si nejsem jist, jestli právě tím připojením zesilovače nedojde k anulování jednoho z účelů celého řešení. Neznalý dokáže připojením přebuzeného zesilovače a nenaladěním anténního členu zarušit spektrum možná víc, než kdyby to celé uplácal sám.
Ale nechci nikoho podceňovat.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“