Horkovzdušná pistole

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dremarcus
Příspěvky: 232
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Okres F-M
Kontaktovat uživatele:

Horkovzdušná pistole

#1 Příspěvek od Dremarcus »

Zdravím, neví někdo kde sehnat topné těleso do horkovzdušky?
Popř. spirálu k namotání?

Děkuji za info
Dremarcus

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#2 Příspěvek od Artaban001 »

A co takhle napsat výrobce a typ horkovzdušky? - Většinou se to ani nevyplatí spravovat. Spirála Ti dělá dělič napětí pro motorek, který je většinou obyč na 12V. Pokud Ti spirála shořela, motorek neměl správné otáčky (byl přidřený), mohly být přicpaný průduchy na vstupu, nebo byla nevhodně používaná. Každopádně opravíš těleso a za chvíli Ti odejde znovu, nebo odejde motorek. Proto je lepší vyměnit celý agregát. Což se ale vyplatí u profi zařízení..

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#3 Příspěvek od starecd »

Spirála nemusela shořet, třeba shořela jen tepelná pojistka.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#4 Příspěvek od Atlan »

Zmotaj drat kde je prepaleny, mazni pastou na vyfuky a do casu vybaven zacni setrit na novu.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od termit256 »

Dremarcus píše:Zdravím, neví někdo kde sehnat topné těleso do horkovzdušky?
Jasne ze vi - google

https://www.google.cz/search?hl=cs&ei=J ... WGEVETts6c

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#6 Příspěvek od misocko »

Artaban001. Dnesne spiraly uz su dve. Jedna mala ktora zabezpecuje napajanie motorceka aj elektroniky, druha hreje. Dokonca tepelna poistka odstavuje iba tu ktora hreje.ta pomocna nieje ani zoxidovana byva pekne leskla kedze vykon na nej odpareny ju nestaci zohriat.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Já jsem před mnoha a mnoha lety horkovzdušku " převíjel". Mám od jednoho elektrikáře, co kdysi opravoval vačiče, trouby a Remosky cívku kanthalovýho drátu na tělesa 230V. Spočítal jsem si, jakej má mít opalovačka odpor a cvaknul odpovídající dýlku kanthalu. Namotal jsem ho na vhodný průměr svářecího drátu, spirálu roztáhl na dýlku na mezery cca 0,5-1 mm aby se vešla akorát do disků tělíska. První svítila bíle a měl jsem ovavu zda to vydrží a tak jsem druhej pokus použil asi o 5-10% delší kanthal na spirálu. Maká dodnes, i když asi nemá ten výkon, co měla s původní. Před mnoha lety tu bylo vlákno kolem oprav tělíska, popsal jsem tam opravu podrobně, možná tam jsou i fotky.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

Misocko:
Odpovídal jsem na obecnou a běžnou konstrukci opalovací pistole, protože stále neznáme, kterou pistol chce opravovat. Existují i modely, u kterých se z výměnou topnýho tělesa počítá a kde si ji může spáchat i uživatel, pokud se na to cítí. Tyto pistole mají i komutátorový motor, který nemá ze spirálou nic společnýho.

Každopádně bych i u levnýho typu - pokud bych teda to těleso spravoval, tak bych ještě vyčistil motorek, vrtuli a vnitřek aby proud vzduchu nebyl kromě té clony na sání ničím omezován. Motorek bych navíc mírně namazal. (předpokládám 12V verzi )

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od forbidden »

Netuší někdo, jakej asi odpor má ta předřadná spirála k napájení motorku? Mám tu levnej krám Steinel a motorek se netočí, přitom na 15 VDC ze zdroje se točí v pohodě. Měřil jsem to a má to 78 kΩ, což je pochopitelně příliš. Tipoval bych pár set Ω. Diody jsou v pořádku, ale rád bych věděl, kolik to +- má mít.
Dík

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#10 Příspěvek od lesana87 »

Změř si, jakej proud ten motorek bere, a pak si to zkus s panem Ohmem spočítat. :)

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od forbidden »

Jenže já netuším, na jakej proud je dimenzovanej. Při těch 15 V bere cca 160 mA. Akorát to nefouká až tak silně, musí být v originále na víc.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#12 Příspěvek od misocko »

toto ma 245R
ak sa nemylim nejaka Steinel , a motor dostaval myslim nieco okolo 20V neviem presne, prud som nemeral
Přílohy
spirala (2).jpg

Uživatelský avatar
adamscho
Příspěvky: 105
Registrován: 22 dub 2016, 02:00
Bydliště: Liptovský Hrádok
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od adamscho »

pls. o aku sa jedna ?? nejake na Steinel a Wurth nieco mam..

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od forbidden »

Toto je konkrétně Steinel HL 1610 S. Ta spirála se dá koupit? Myslel jsem, že do těchto levných krámů ani ne.
misocko píše:toto ma 245R
ak sa nemylim nejaka Steinel , a motor dostaval myslim nieco okolo 20V neviem presne, prud som nemeral
Díky, toto mi stačí, sice jsem myslel, že to má lehce víc, ale možná se po ohřevu odpor zvýší.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#15 Příspěvek od misocko »

no mozem ti skusit ohriat :D
zohriata do velmi horuca , odpor stupol na 247R , tak to asi velmi uz nevystupa.
Viem ze je tam nejaka regulacia otacok , ale jedna rychlost je len v jednocestnom usmerneni , neviem ako druha rychlost.
Naposledy upravil(a) misocko dne 31 led 2020, 21:32, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“