Tesla AZQ - WTD 024

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
made001
Příspěvky: 197
Registrován: 14 zář 2008, 02:00

Tesla AZQ - WTD 024

#1 Příspěvek od made001 »

Zdravim vsechny,

Uz nejakou dobu davam dohromady tento teslacky kvadrofonni adapter AZQ 100, ted jsem se ale zasekl na WTD 024, hybridnim zesilovaci pro predni kanaly, ktery jeden z kanalu proste nezesiluje. Nevlastnite prosim nekdo teslacke katalogy hybridnich IO, kde by mohlo byt vice info o tomto obvodu? Idealne vnitrni zapojeni a popis vyvodu. Ja nasel pouze ze je to zesilovac. Byl bych vdecny. Predem diky

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jjilek »

Poněvadž tento HIO není uveden v dobových firemních katalozích z roku 1983, právě typ WTD024 je v seznamech vynechán, jedná se s největší pravděpodobností o zákaznický obvod. Pokud znáš přístroj, ve kterém je obvod použitý, najdeš s určitou pravděpodobností tento obvod jen v technické dokumentaci toho přístroje
Přílohy
HIO_Tesla.jpg

Uživatelský avatar
made001
Příspěvky: 197
Registrován: 14 zář 2008, 02:00

#3 Příspěvek od made001 »

Diky za odpoved. K tomu adapteru mam navod k obsluze, kde sice schema je, ale to je vsechno. Hodnoty soucastek jsou sotva citelne. Nasel jsem, ze se to tu uz resilo par let zpet a taky bez vysledku. Hodnoty soucastek u IO jsou u obou kanalu stejne a jeden kanal obvod zesili a druhy je temer se zesilenim 1x. Bohuzel vsechno zatim nasvedcuje tomu, ze bude zavada v tom IO.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#4 Příspěvek od sinclair »

Elektrolyty ve vazbách a v bootstrapu jsou v pořádku?
Uvnitř toho hybridu může být nanejvýš čip z MAA501, nebo něco takového. Možná ještě nějaká odporová síť, nebo pár pasivů navíc tam být může, ale nic extra sofistikovaného to není.
Pokud to má jenom jednotkové zesílení, ale výrazně to nezkresluje, tak bych si dal bacha na vazební a oddělovací elyty ve vazbách okolo dotyčného hybridu.

Uživatelský avatar
made001
Příspěvky: 197
Registrován: 14 zář 2008, 02:00

#5 Příspěvek od made001 »

Diky moc za odpoved. Kondenzatory jsem meril a jsou OK. Jeste jednou radeji zitra proverim. Pokud odpojim vazebni kondenzator od vystupu, nic se nezmeni, takze zavada bude v IO. Prubeh vzdy merim primo na vystupu IO, vyvod 12.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Podle stránky Wikina je WTD024 "dvojkanálový zesilovač" - bohužel bez uvedení bližší specifikace ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ccode
Příspěvky: 185
Registrován: 09 kvě 2007, 02:00
Bydliště: nedaleko od Prahy

#7 Příspěvek od ccode »

V odkazu na AR 1 /78 se ještě dá vyčíst, že obsahuje 2C, 13R a 4T.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

V akej hmote je to zaliate - dala by sa odstranit?

Uživatelský avatar
made001
Příspěvky: 197
Registrován: 14 zář 2008, 02:00

#9 Příspěvek od made001 »

Hmota by se nejspíš odstranit dala, ale tím bych IO pravděpodobně zničil a náhradní nemám. Kdybych měl, zkusil jsem je vyměnit, třeba by to závadu odstranilo. V AR 1/78 v úvodním textu píšou, že informace o těch IO jsou uvedeny v katalozích Hybridní integrované obvody 1, 2 n. p. Lanškroun, které jsem bohužel nikde nenašel.
Přílohy
schéma
schéma

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#10 Příspěvek od sinclair »

Když zkusíš odpojit plusy C122/C422, tak se nic neděje a furt to hraje slabě? Co měření? Porovnával jsi to s dobrým kusem vedle?
Furt mi totiž není jasné, co a proč by v tom mělo odejít...? Napájení je v pořádku, nic nekmitá?

Někdo ten katalog s vnitřním zapojením mít určitě bude, možná, že i já a nevím o tom :D Ale i pokud by se zapojení nenašlo:
Pokud Ti to stojí za tu námahu, dala by se bez větších potíží -jen podle okolního zapojení a principu činnosti- stvořit na malou destičku přijatelně velká i fungující smd replika.
Nejpravděpodobněji s využitím poměrně málo šumících BC850C a BC860C. Je to SQ dekodér 10-40, co má skoro všechno napevno.
Budou tam tedy s vysokou pravděpodobností dva dvoustupňové zesilovače - dva fázovací stupně/články.
Uvnitř toho hybridu budou pouze čipy a materiál, dosažitelné tehdy u nás, nebo maximálně v RVHP, nic světoborného tam nebude. Nanejvýš tak čipy KC507-509 a BC177-179. Je dobře si uvědomit, že jde o "spotřebku", není to nic do profi sféry, jako HIO do mixpultů například.
Jen výjimečně se v hybridech z Lanškrouna používalo něco echt ze Západu - zpravidla jenom fety a některé západní lineární IO, když už to bylo nezbytně nutné pro funkci.

Zapojení AZQ100 i jednotlivých stupňů bude po blocích silně připomínat jiný, diskrétně konstruovaný SQ dekodér, např. od Sony.
Princip je pořád tentýž, odlišnosti od jiných zapojení budou v drobnostech, daných naší součástkovou základnou.
Postavili to nakonec na hybridech údajně kvůli zjednodušení. První série AZQ100 ale měly IO Motorola, tato verze s hybridy se objevila až později.
Ani od jedné verze AZQ100 neexistuje servisní manuál, byl to takový litovelský výkřik do tmy, ze které se už nikdo neozýval..

Uživatelský avatar
stefan31
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 čer 2004, 02:00

#11 Příspěvek od stefan31 »

Knihu Hybridní IO 1 mám, ide o druhé vydanie 12/1975, ale z WTD sú v nej len WTD002_003_004. A v knihe HIO - zákaznícke obvody, vydanie 05/1975 tiež tento hybrid nie je. WTD027 mám, ale to je hybrid zo starších naslúchacích prístrojov, kde sa ako súchadlá používali ALS202. Jeho zapojenie však tiež nemám.

Stefan31

Uživatelský avatar
made001
Příspěvky: 197
Registrován: 14 zář 2008, 02:00

#12 Příspěvek od made001 »

Omlouvám se za prodlevu. Po odpojení C422 je vše stejné. Napájení nekmitá. Kondenzátory okolo IO jsou taky OK. Už mi dochází nápady. Vidím to na závadu v tom IO.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Mohol by si tie IO na skusku prehodit, len neviem, ci to prezije plosak.
A ked uz ten IO bude zarucene vadny, tak ho nejako opatrne rozobrat, aby sa dala nakreslit schema a bud opravit alebo vyrobit nahrada.

Uživatelský avatar
made001
Příspěvky: 197
Registrován: 14 zář 2008, 02:00

#14 Příspěvek od made001 »

To jsem si říkal taky, že vlastně tak bych zjistil, jestli je chyba skutečně v IO.
Po výměně za funkční IO to vypadá, že je bohužel chyba skutečně v IO. Zesílení obou kanálů je už dost podobné, ale signál toho původně špatného, je teď ořezaný, takže to vypadá na špatně nastavený pracovní bod. Ty IO se asi dost liší.

Uživatelský avatar
juf
Příspěvky: 97
Registrován: 22 bře 2015, 01:00
Bydliště: Domanín okr. Hodonín

#15 Příspěvek od juf »

Ahoj made 001 - tento typ zesilovače mám doma - AZQ 100 QUADRO - pokud bys měl zájem můžu to za něco vyměnít ( nabídni ). Kdysi dřív jsem to chtěl předělávat na stereo -ale ted po zběžné prohlídce jsem ho zapl a jde .zatím juf .

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“