Nouzové svítidlo Thorn

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Nouzové svítidlo Thorn

#1 Příspěvek od Celeron »

Přistálo mě na stole 5 kusů těhle italskejch nouzovek. Je v tom zářivka L6W/20, zespoda je měnič/nabíječ a olovo 6V/1,2Ah. Odhadem tomu je cca 20 let a baterky nekonečno asi nikdo nikdy neměnil a kdoví jestli to vůbec někdy bylo v "akci".
Chvíli jsem nad tím bádal, jak to vlastně maká. Připojení to má na 4 dílky čokolády, 2 dílky 230V a dva dílky značka spínače. Bez baterky to nejde na 230V nijak rozsvítit, jen svítí kontrolní ledka. Na samotnou baterku se to taky nerozsvítí, musí se rozepnout a zapnout vývod spínače. Pouze pokud je připojená baterka, spojenej vývod pro spínač a připojených 230V tak po odpojení 230V se rozsvítí zářivka a zhasne při připojení 230V. Funguje to jak má ale né tak jak bych potřeboval. Nemáte od toho někdo náhodou schema? Idealní by bylo, kdyby to šlo naučit svítit stále ať je 230V nebo jen baterka a nebo aby to svítilo rovnou při připojení pouze baterky bez cvakání s vývodem pro spínač.
Mám trochu obavu, že zdroj z 230V nedá potřebných 6V/400mA aby uživil měnič zářivky napřímo ale že má proudový omezení na 120mA což je 0,1C pro použitý olovo. Taky mě nějak mate, že to bere tak málo, cca 2,4W a zářivka je 6W.
Přílohy
DSC02356.JPG
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od masar »

To je takový problém těch 4 - 5 tranzistorů s předpokládanou topologií měniče nakreslit? :wink:

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#3 Příspěvek od Neniu »

Celeron píše: Taky mě nějak mate, že to bere tak málo, cca 2,4W a zářivka je 6W.
Klasická kulišárna. Dělalo, a určitě pořád dělá, se to proto, že se tím šetří kapacita baterie a na malou baterii pak svítidlo déle svítí. To, že zářivka svítí méně než by mohla se mlčky přechází, on si toho stejně málo kdo všimne. Pokud tedy nevezme měřák :)
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

masar píše:To je takový problém těch 4 - 5 tranzistorů s předpokládanou topologií měniče nakreslit? :wink:
Problém je si na to zrovna teď udělat čas. :oops: Ještě vyčkám jestli se někdo neozve, co si s tím už někdy hrál. A navíc schémátko ještě není záruka že to půjde upravit jak potřebuju.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

Tomu měniči Beghelli, co je tu na EB jako článek na titulní straně, se to nepodobá?
Trubice mnohokrát výkonnější než odpovídá odběru ze zdroje, je běžná věc, taky asi proto, že patřičně malé trubice běžně v sortimentu nebyly. Ještě markantnější je to u svítidel na 3x tužkový NiCd, kde by ani náhodou nesvítily na plný výkon normou požadované 2 hodiny.
Naproti tomu svítidla kombinovaná na bateriový provoz/provoz ze sítě přes tlumivku výkon trubice v síťovém režimu umožňují.
S příchodem dostatečně výkonných led doufám, že je tahle koncepce měnič/trubice překonaná, u krátkodobého olova tím spíš.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Na svietenie z 230V by bolo najjednoduchsie pouzit menic z vadnej usporky.

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“