Výměna řemínků - tremolo

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

Výměna řemínků - tremolo

#1 Příspěvek od dvorak »

Po výměně gumových řemínků ve starších radiomagnetofonech se projevuje tkzv. tremolo efekt - zvuk (hudba) se jakoby třese, není rovnoměrný. Zpsobují to nekvalitní řemínky, popř. jejich nespávný rozměr (velký tah) nebo je prostě mechanika magnetofonu již špatná, především tónová hřídelka ? Děkuji a odborníkům se omlouvám předem za naivní dotaz.

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#2 Příspěvek od starecd »

Já jsem kdysi spolupracovníkovi měnil řemínky na ťamanském dvojčeti, nebyl problém, že byly trošku "na fest".
Spíš bude problém s kladkou, spojkou, špatně seřízenou dráhou a možná sjetou hlavou.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#3 Příspěvek od sinclair »

Rychlé pravidelné tremolo způsobí buď nějaký hrb na setrvačníku, jeho vadný ložiska, hrb na řemínku, hrb na přítlačné kladce, nebo křivá tónová hřídelka.

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#4 Příspěvek od dvorak »

Díky, ještě se zeptám - mám také problém se seřízením přehrávací hlavy tak, aby dobře hrály obě strany kazety, když nastavím jednu stranu, po otočení kazety jsou pryč výšky.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#5 Příspěvek od sinclair »

Ta zkušební kazeta může být už špatně nahraná.
Jestli je například nahrávaná na průměrném, možná i rozeštelovaném reverzním stroji, pak je to pravděpodobné.
Předpokládám, že kazeta, která tohle dělá, není nějak mechanicky poškozená, třeba zkroucená teplem. Pak by teoreticky bylo možné, že se pokaždé v mechanice usadí jinak a nesedí vedení pásku.
Ta hlava nemá svoje vodítko?
Použij jinou kazetu. Nejlíp značkovou, opravdu nepajcovanou, továrně nahranou kazetu. Ty mívají výšku i kolmost stop obvykle v pořádku. Kupodivu s docela malou odchylkou od skutečné kolmosti a výšky, jakou mají originální měřicí kazety.
Ale opravdu to musí být "originálka" dobré společnosti, nic co by zavánělo Polskem či jiným pajcováním.
Anebo kazeta, nahraná na spolehlivě dobře seřízeném stroji.
Ten stroj je asi mono, pokud je to takhle hodně citlivé na kolmost, ne?

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#6 Příspěvek od dvorak »

Ano, stroj je mono - Korting někde z roku 1977. Jinak samozřejmě používám jako referenční kazetu original koupenou u nás, v jiným strojích to je bez problému, problém nastavení hlavy je pouze pouze u toho Kortingu. V jeho páskové dráze mimochodem chybí ten mechanický vypinač , který vypne stroj na konci kazety. Že by to bylo tím ? Původně tam totiž byl.

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#7 Příspěvek od starecd »

No záleží na tom, jestli měla ta vypínací páka "vidličky" nebo ne, každopádně zlepšovala opásání hlavy.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#8 Příspěvek od sinclair »

Opravdu si myslím, že je to dáno už tím, že je stroj monofonní.
U mono strojů se totiž už z principu nemusela dělat tak přesná mechanika servisu okolo kazety, jako u sterea.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

Parazitní frekvenční modulaci způsobuje i ozubený převod na přidřenou přivíjecí spojku. Příliš velký tah navíjecího trnu "podtrhává" pásek pod přítlačnou kladkou, která už určitě také není tak měkká a přilnavé, jako kdysi. Že přitom mechanicky příliš namáhá pásek, který má pak sklon ke stáčení nebo zvlnění okrajů (jen zcela vyjímečně jsou oba okraje pásku vytahané stejně, proto každá stopa kazet hraje jinak), je celkem normální.
Pomůže rozebrat a vyčistit přivíjecí spojku.
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#10 Příspěvek od Kremik »

Setkal jsem se ještě s jednou možností jak vyrobit tremolo. Po výměně řemínku za trošku širší. Mechanicky to ničemu nevadilo, rozměrově akorát, příliš napnutý nebyl. Způsobovala to odstředivá regulace motorku. Ten tlustší, tedy pevnější řemínek to prostě přenesl až na setrvák. Se snižováním napětí na motorku "tremolo" sláblo až nakonec ustalo. Při dalším snížení napětí už padaly otáčky. Vyřešil jsem to výměnou motorku za motorek s regulací elektronickou.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#11 Příspěvek od sinclair »

Jo kmitání odstředivé regulace - pověstný tím byly stroje National/Panasonic.
Pod svitkem stínicího plechu na motorku byl v krytu oválný výřez, kterým se dalo ke šroubku odstředivého kontaktu dostat a seřídit jej, nebo vyčistit opálený.
Když už to kvůli únavě pružinky nešlo seštelovat, sletoval se kontakt natvrdo a použila se malá destička s el. regulací, z nějakého maďarského MK. Nevím přesně z kterého, ale byl na ní Al plíškem chlazený, koncový tranzistor 2N2905A Tungsram v TO39, dva-tři nějaký BC18x/BC21x a pár dalších součástek.
Pak bez problémů. Ta destička regulovala klasicky, snímáním napětí na sériovém odporu. Ten se musel měnit - přizpůsobit odběru motorku, aby to pak trimrem šlo dostat do správných otáček.
Fungovalo to bezvadně, prakticky až do doby, než se vymlátila kluzná ložiska motorku - a to u poctivých japonců trvalo poměrně dlouho.
Jednoknoflíkový National RQ-203S, co myslím kdysi dávno vozil Tuzex, se takhle podařilo udržet funkční až do 90.let. Robustní, jednoduchá a přitom přesná celokovová mechanika, jaká se běžně neviděla a vydržela všecko.
Mezitím proběhla výměna 3 hlav :D a jednoho ovládacího knoflu.
Pak se definitivně vyměnil po 20 letech vymlácený motorek za moderní, většího výkonu, než měli běžní jezevci, už s vestavěnou regulací. Přehodila se červíky jištěná mosazná kladka motoru, přítlačná pásku a stroj jede furt pryč, s většinou původních součástek...

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#12 Příspěvek od Osmdesat »

Pokud na jedné straně hrají výšky dobře a na druhé straně ne, bude podle mě špatně nahraná kazeta nebo kazeta není mechanicky v pořádku. Mono hlava je bohužel díky své širší stopě citlivější na malé odchylky v kolmosti než stereo hlava.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#13 Příspěvek od Kremik »

Pokud kazeta někdy špatně hraje výšky, jindy ne, mívá to tři příčiny.
1/ špinavá hlava
2/ vyjetá hlava
3/ pásek se smýká do strany

3 může mít více příčin a dělá to spousta mechanik, dá se říct většina, a majitelé to většinou ani neví.

Nejčastější příčiny:
- Vyjetá hlava v kombinaci s velmi volným chodem odvíjecího trnu - bez opravy neseřiditelné.
- Velký tah navíjecího trnu. To se pozná tak, že problém se objevuje nejčastěji na začátku kazety, zatímco ke konci nikdy. Některé kluzné spojky navíjecích trnů časem sílí.
Většinou každý hledá chybu v přítlačné kladce, ale tou to nebývá.

Sinclair> To spájení natvrdo bylo první řešení. Dal jsem tam jen kousek tenkého drátku, abych rotor příliš nerozvážil. Problém byl však s regulací. Nepodařilo se mi ji seřídit. Buď měl komutátor proměnlivý odpor, nebo to neumím.

Uživatelský avatar
Monogatari
Příspěvky: 100
Registrován: 03 pro 2017, 01:00
Bydliště: Holešov

#14 Příspěvek od Monogatari »

Podle mých zkušeností to právě většinu bývá přítlačnou kladkou. Dřív jsem je neměl v zásobě, tak jsem se snažil žužlání pásku odstranit jakkoliv jinak, ale většinou pomohla až výměna kladky. A někdy kladky způsobujou i to tremolo, jak se třou o suchou osku.

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#15 Příspěvek od starecd »

Už se tu zmínilo vše, ale i kazeta může být příčinou, konkrétně přítlačný polštářek, to se mi taky už stalo, hlava byla trochu vyšší a tlačila na poštářek a přibržďovala pásek.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“